My Favorite Movies


  djknottyballs's Rating My Rating
1
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
yes yes, my favorite flick. what is not to love? amazing read as well....
2
Firecracker 2004,  Unrated)
Firecracker
Mike Patton is god! but even without my idol, this movie is superb. surreal imagery.....
3
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
Psycho Beach Party
the campiest of the campy.....
4
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Takashi Miike is the man! this is one of his best.
5
Redneck Zombies 1988,  R)
Redneck Zombies
i am a die-hard low budget cinema fan and this is b-movie excellence!
6
The Changeling 1980,  R)
The Changeling
scariest movie i have ever seen!
7
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
i honestly am speechless after seeing this movie. 2 hours and 18 minutes of pure amazement. the cast, the script, the costumes, the score (also done by Tykwer) ....everything works magically. Ben Whishaw captivates us with a character unlike any you'll witness in cinema. this is by far the greatest film i've seen in years. i really can't say enough about it. an absolute must see, must own.....
8
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
this is simply one of the freshest movies ever. Busey and Fox are at their best. Thank You Peter Jackson. you once again prove your existence to the masses pre-LOTR. oh and extra special thanks to Mr. Combs for just being him....
9
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
just a tremendous story.
10
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
i wish i could give this movie more than five stars. from it's compelling storyline to it's landmark cinematography, Children of Men is cinematic glory. plenty of long-takes (which i love purely for the raw effect it brings) and jaw-dropping visuals, including a 12 minute car scene that is simply incredible. this is one of the greatest films i have ever seen, period.
11
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
this story is amazing! a must see and must own!
12
Oldboy 2004,  R)
13
Big Money Hustlas 2000,  Unrated)
Big Money Hustlas
Big Baby Sweets, muthafucka!
14
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
still arguably, Trey and Matt's funniest to date....."i don't wanna sound like a queer or nothing...."
15
Hostel 2006,  R)
16
Slither 2006,  R)
Slither
yes! one of the best films of 2006! go on James Gunn wit yo bad self.
17
Memento 2000,  R)
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
what more can i say besides "eat my asshole?"
19
Sin City 2005,  R)
Sin City
greatest comic book movie to date!
20
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
21
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
22
The Toxic Avenger 1985,  R)
23
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000,  R)
24
Terror Firmer 1999,  R)
Terror Firmer
does it get any better than a fat, hairy red-headed man, who also happens to be blinded and naked, running rampant through Times Square in the middle of the day?
25
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
one of the greatest martial art films EVER!
26
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
before peter jackson sold-out ;)
27
Waiting for Guffman 1997,  R)
28
Best in Show 2000,  PG-13)
29
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
30
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
classic. one of the scariest films ever.
31
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
32
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
33
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
pure sci-fi ectasy....
34
The Matrix Reloaded 2003,  R)
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best of the trilogy. incredible finale.....
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
40
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
41
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
42
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best of the prequals.....
43
Saving Private Ryan 1998,  R)
44
300 2007,  R)
300
wow
45
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
amazing....one of Tarantino's best!
46
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
47
Team America - World Police 2004,  R)
48
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
further proof that Jim Carrey can actually act his ass off in this spectacular Michel Gondry offering. also love the cover by Beck at the end.
49
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
Michel Gondry has done it again. visually mesmerizing.
50
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
one of the scariest films of all time. the last movie to actually give me nightmares.
51
Blade 1998,  R)
52
Blade II 2002,  R)
Blade II
wow these vamps are doped up and creepy as shit.
53
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
after i watched it, turned it back on and watched it again. Portman is amazing as is hugo, of course. loved the terroristic storyline set in a not-so-distant future.
54
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
foreign masterpiece.
55
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
56
Pulp Fiction 1994,  R)
57
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
there is nothing i can't say about Rob Zombie's directorial debut that hasn't already been said. amazing....
58
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
justly rewarded Fango's chainsaw award for flick of the year.
59
Reservoir Dogs 1992,  R)
60
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
61
Menace II Society 1993,  R)
Menace II Society
my favorite urban drama.
62
Boyz n the Hood 1991,  R)
63
Juice 1992,  R)
64
The Prestige 2006,  PG-13)
65
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
the greatest silent film and the scariest vampire movie of all time!
66
Shadow of the Vampire 2000,  R)
67
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
one of the best presentations of Dracula on film.....
68
Nosferatu - The First Vampire ,  Unrated)
Nosferatu - The First Vampire
re-release of the phenomenal Nosferatu, this time with David Carradine hosting and music by Type O Negative all the way through. adds a very eerie undertone.
69
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
everyone is excellent! flawless film!
70
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
Turistas (Paradise Lost)
amazing cinematography. some scenes must be seen to believed. the most intense film i've seen this year.
71
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
proving once again, that Skeksis are scary as hell.
72
This Boy's Life 1993,  R)
This Boy's Life
wow. everyone in this movie does an outstanding job.
73
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
amazing. a Henson classic. Bowie is so sinister....
74
Booty Call 1997,  R)
Booty Call
this is me and my cousin like 10 years ago. lol
75
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
James Gunn did a fantastic job with this.
76
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
woah nelly! can't wait for the next one!
77
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
yes yes yes!!!!
78
Sleepy Hollow 1999,  R)
79
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
80
Starship Troopers 1997,  R)
Starship Troopers
i've seen this movie countless times, but always watch it when it's on tv :)
81
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
Broken Lizard!
82
Beerfest 2006,  R)
Beerfest
DAS BOOT!!! mandatory guy flick.
83
Faith No More: Live at the Brixton Academy ,  Unrated)
Faith No More: Live at the Brixton Academy
Mike Patton is god. and Mike Bordin is pretty sweet as well.
84
Eating Raoul 1982,  R)
Eating Raoul
80's dark comedy that was way ahead of it's time.
85
Very Bad Things 1998,  R)
Very Bad Things
amazing dark comedy from start to finish.
86
Fear of a Black Hat 1994,  R)
Fear of a Black Hat
i will never forget this mocumentary on a ficticious rap group in the 90's.
87
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
brilliant 70's dark comedy that must be seen. if this movie was released today, it would definitely not have a PG rating.
88
Castle Freak 1995,  R)
Castle Freak
YES! you watch....you like. YES!
89
Clay Pigeons 1998,  R)
Clay Pigeons
excellent dark comedy!
90
Mary Reilly 1996,  R)
Mary Reilly
the greatest Jeckyll/Hyde story ever told.
91
Con Air 1997,  R)
Con Air
blockbuster that never lets up. thrill-packed throughout!
92
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
fantastic remake that outshines the original in every aspect.
93
Payback 1999,  R)
Payback
the bad guy finally wins! i love Mel in this.
94
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
this movie shines in everything from cinematography to costumes. plus it doesn't hurt that it stars my 2 favorite actors together at last.
95
Nick of Time 1995,  R)
Nick of Time
very suspenseful and full of twists. Walken gives a commanding performance.
96
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
oh man, brilliant! still one of my favs.
97
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
i hate that i took so long to watch this. fucking movie is amazing. Sean Patrick Flanery and Norman Reedus' best roles to date.
98
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
99
The Ice Cream Man 1995,  R)
The Ice Cream Man
Clint Howard at his finest.....
100
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
i am a game nerd......
101
The Hebrew Hammer 2002,  R)
The Hebrew Hammer
so hilarious! this movie makes me wish i was a jewish superhero....
102
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
extremelly well written script by writer-director Joe Carnahan. amazing cast....i can't say that anyone was bad in this. and there are lots of characters to keep track of, which i love. standouts were Andy Garcia and suprisingly, Ryan Reynolds. i thought this film was overly promoted (if there is such a thing). loved the overall visual style. a must see......
103
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
104
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
the fact that this movie is based on a true story makes it that much more bad ass. extremely intense and never a dull moment. Sharon Stone gives her best performance to date and JT has proven himself a triple threat, although that is no big surprise to me. i recommend this movie to anyone who enjoys dark and disturbing dramas. brilliant job by Cassavetes.
105
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
it doesn't get much funnier than Steve Carell.....
106
Clownhouse 1988,  R)
Clownhouse
one of the scariest movies ever and by far the scariest movie about escaped mental patients who dress as clowns and terrorize children.....
107
Predator 1987,  R)
108
The Running Man 1987,  R)
109
Terror Toons 2002,  R)
Terror Toons
love it....too hilarious
110
Buffalo 66 1998,  R)
111
The House on the Edge of the Park ,  Unrated)
112
The Last House on the Left 1972,  R)
The Last House on the Left
wow, brutally intense! also see: House on the Edge of the Park.
113
Final Destination 2000,  R)
114
Final Destination 2 2003,  R)
115
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
this is one series that i wish would never stop!
116
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
i can't even give a review that would do this double feature justice. how about "i held my piss for a solid, and gut-wrenching, 2 hours?" yes, it's that good. i happen to like Death Proof more than Planet Terror as well....
117
Natural Born Killers 1994,  R)
118
The Machinist 2003,  R)
119
My Family 1995,  R)
My Family
this movie is absolutely beautiful. i saw it years ago when it came out and it still remains one of the greatest epics in celluloid. if you don't shed tears watching, seek medical attention.....
120
The Departed 2006,  R)
The Departed
absolutely phenomenal. a well deserved movie of the year.
121
Rounders 1998,  R)
Rounders
just watched this again last night. such a great movie. i almost forgot how bad ass Malky is as Teddy "KGB." but he is my fav after all. also the first film i appreciated Matt Damon in....most excellent cast and flawless film, even if you're not a poker fan.
122
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
fucking amazing! Tarantino has a way of rekindling older actors and making them bad ass once again....
123
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
forget the strong sexual content. forget the nudity (ok, maybe not that!) :D this movie is the shit! a compelling story about a broken man and a woman whose past haunts her to the point of no control. Sam Jackson gives the performance of his career as Laz, an old bluesman whose wife leaves him for another man. after a night of much alcoholic consumption, he awakens the next morning to find Rae, played by Ricci, beaten and half naked outside of his home. he soon discovers Rae has the "devil inside" and decides to cure her of her sickness. after all the hype. after all the anticipation. and after all, it is Christina Ricci, i had no choice but to give this film a well deserved five stars. and did i mention the music/score is fucking fantastic? this movie is a must see, must own!
124
Dead Calm 1989,  R)
125
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Matt Damon is absolutely superb as Jason Bourne, possibly the greatest assassin in the history of celluloid. Clive Owen is exceptionally good as well. he could have his own spin-off. please do not stop making these!
126
Dr. Giggles 1992,  R)
127
Open Water 2003,  R)
Open Water
blair witch in the ocean....hitchcock of the sea....
128
Knockaround Guys 2001,  R)
Knockaround Guys
this is still probably the only movie i like Vin Diesel in as an actor. but everyone is just amazing in this. i love Barry Pepper and, of course, Malky. excellent mob flick with some funny lines: "who the fuck are Brooks & Dunn? people dance to this?" must see, must own!
129
Nekromantik 2 1991,  Unrated)
Nekromantik 2
this is some sick ass shit!
130
Shocker 1989,  R)
Shocker
this flick is too bad ass for words!
131
Meet the Feebles 1989,  R)
Meet the Feebles
brilliant! i hated that it took PJ's LOTR success to have this released on dvd. but at least it did i guess :)
132
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
133
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
134
BASEketball 1998,  R)
135
Vulgar 2002,  R)
Vulgar
absolutely disturbing. you won't see a darker film on View Askew EVER!
136
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
typical michael mann, and that's a good thing. very dark take on classic 80's tele. would've like to have seen a phil collins cameo :)
137
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
funniest musical since "Cannibal: The Musical!" i consistantly laughed throughout the entire movie. also the music is much better than their first album. i am sad to say that you won't like this at all if you don't like the D. great cameos from Tim Robbins, Dave Grohl, and Ben Stiller.
138
U Turn 1997,  R)
U Turn
one of Stone's best!
139
Ravenous 1999,  R)
140
Cecil B. Demented 2000,  R)
141
Return of the Living Dead 3 1993,  R)
142
Halloween 2007,  R)
Halloween
i loved it.
143
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
Wristcutters - A Love Story
holy fuck! AMAZING film. this is a definite must see-must own!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments