Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  djjeck's Rating My Rating
1
The Science of Sleep 2006,  R)
2
Inland Empire 2006,  R)
3
Mulholland Drive 2001,  R)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
5
Lost Highway 1997,  R)
6
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
7
Brazil 1985,  R)
8
Rushmore 1998,  R)
9
Eraserhead 1977,  R)
10
Memento 2000,  R)
11
Adaptation 2002,  R)
12
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
13
He Died With A Felafel In His Hand 2001,  R)
14
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
15
Ecce Bombo 1978,  Unrated)
16
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
17
Human Nature 2001,  R)
18
Waking Life 2001,  R)
19
Being John Malkovich 1999,  R)
20
Lost In Translation 2003,  R)
21
Denti (Teeth) 2000,  Unrated)
22
Natural Born Killers 1994,  R)
23
Cube 1997,  R)
24
The Virgin Suicides 1999,  R)
25
Naked Lunch 1991,  R)
26
Donnie Darko 2001,  R)
27
Fight Club 1999,  R)
28
Dancer in the Dark 2000,  R)
29
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
30
THX 1138 1971,  PG)
31
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
32
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
33
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
34
Pulp Fiction 1994,  R)
35
Sunshine 2007,  R)
36
Requiem for a Dream 2000,  R)
37
The Others 2001,  PG-13)
38
Sin City 2005,  R)
39
Dogville 2003,  R)
40
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments