Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  djhusni's Rating My Rating
1
Taken 2008,  PG-13)
2
Shooter 2007,  R)
3
Shaft 2000,  R)
4
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
5
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
6
The Italian Job 2003,  PG-13)
7
I Am Legend 2007,  PG-13)
8
Kung Fu Panda 2008,  PG)
9
Johnny English 2003,  PG)
10
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
11
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
12
The Bank Job 2008,  R)
13
Madagascar 2005,  PG)
14
Die Another Day 2002,  PG-13)
15
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
16
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
17
Yamakasi - Les samouraïs des temps modernes 2001,  Unrated)
18
Bean 1997,  PG-13)
19
Anaconda 1997,  PG-13)
20
See No Evil 2006,  R)
21
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
22
American Pie 1999,  R)
23
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
24
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
old
25
X-Men 2000,  PG-13)
26
Ghost Ship 2002,  R)
27
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
28
The Marine 2006,  PG-13)
29
Spider-Man 2002,  PG-13)
30
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
31
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
not bad
32
Ice Age 2002,  PG)
33
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
sux
34
I, Robot 2004,  PG-13)
35
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
36
The Negotiator 1998,  R)
37
Bad Boys II 2003,  R)
38
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
39
Bad Boys 1995,  R)
40
8 Mile 2002,  R)
41
Fast Track: No Limits 2008,  Unrated)
42
Anger Management 2003,  PG-13)
43
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
44
August Rush 2007,  PG)
45
Blade 1998,  R)
46
Blade II 2002,  R)
47
Blade: Trinity 2004,  R)
48
Die Hard 1988,  R)
49
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
50
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
51
Jumper 2008,  PG-13)
52
Lake Placid 1999,  R)
53
Max Payne 2008,  PG-13)
54
Men in Black 1997,  PG-13)
55
Men in Black II 2002,  PG-13)
56
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
57
Next Friday 2000,  R)
58
Over the Hedge 2006,  PG)
59
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
60
Rush Hour 1998,  PG-13)
61
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
62
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
63
Scarface 1983,  R)
64
Shark Tale 2004,  PG)
65
She's the Man 2006,  PG-13)
66
Snakes on a Plane 2006,  R)
67
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
68
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
69
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
70
The Punisher 2004,  R)
71
Transporter 2 2005,  PG-13)
72
Untraceable 2008,  R)
73
You Got Served 2004,  PG-13)
74
Never Back Down 2008,  PG-13)
75
Step Brothers 2008,  R)
76
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
77
Behind Enemy Lines: Colombia 2009,  R)
78
Eagle Eye 2008,  PG-13)
79
Slumdog Millionaire 2008,  R)
80
Stuart Little 3 - Call of the Wild 2005,  G)
81
Bolt 2008,  PG)
82
Sex and the City 2008,  R)
83
Dil Se 1998,  G)
84
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
85
Dil Hi Dil Mein 2000,  Unrated)
86
Jab We Met 2007,  PG)
87
Cleaner 2007,  R)
Cleaner
kewl
88
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
89
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
90
Vantage Point 2008,  PG-13)
91
The Longest Yard 2005,  PG-13)
92
The Condemned 2007,  R)
93
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
94
One Missed Call 2007,  PG-13)
95
Air Force One 1997,  R)
96
Fast & Furious 2009,  PG-13)
97
Vaaranam Aayiram 2008,  Unrated)
98
Half Past Dead 2002,  PG-13)
99
Half Past Dead 2 2007,  R)
100
White Chicks 2004,  PG-13)
101
War of the Worlds 2005,  PG-13)
102
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
103
There's Something About Mary 1998,  R)
104
The Break-Up 2006,  PG-13)
105
The Proposal 2009,  PG-13)
106
I Love You, Man 2009,  R)
I Love You, Man
is dat difficult 2 find a best friend???? ths s rely funny
107
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
108
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
109
The Ugly Truth 2009,  R)
110
Delhi 6 2009,  Unrated)
111
The Hangover 2009,  R)
112
Three Idiots 2009,  PG-13)
113
Law Abiding Citizen 2009,  R)
114
Gamer 2009,  R)
115
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
116
The Bounty Hunter 2010,  PG-13)
117
MacGruber 2010,  R)
118
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
119
Red 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments