Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  djdt123's Rating My Rating
1
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
I think this film is brilliant, its the film that put Stiller where he is today, brilliant performance from all the cast especially Matt Dillion.
2
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Brilliant, exactly what the comedy genre needed, so so funny piss take out of 90s horror
3
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
very very funny, a good comeback from the Wayans brothers, equally is up there with scary movie 1 & 2
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Good film, great location sin city vegas, quick fast plot keeps you entertained right to the last minute, and lets face it clooney is a top man!!
5
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
i thought it was quite good even though bad reviews, keeps the storyline well and 1 of the very best lightsabre battles of the whole star wars saga.
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
one of my favorite films simply because the acting in this trilogy is brilliant in every way, its just so so good and enjoyable to watch, the storylines are also all excellent, brilliant film
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
9
Blow 2001,  R)
10
Platoon 1986,  R)
11
Donnie Brasco 1997,  R)
12
Meet the Parents 2000,  PG-13)
13
GoodFellas 1990,  R)
14
Analyze That 2002,  R)
15
Casino 1995,  R)
16
Backdraft 1991,  R)
17
The Untouchables 1987,  R)
18
Heat 1995,  R)
19
Jackie Brown 1997,  R)
20
Ronin 1998,  R)
21
A Bronx Tale 1993,  R)
22
Raging Bull 1980,  R)
23
Cape Fear 1991,  R)
24
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
25
Dirty Harry 1971,  R)
26
Kelly's Heroes 1970,  PG)
27
Magnum Force 1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments