My Favorite Movies
| djcalde's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 2 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 3 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 4 |
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001, R) |
|
| 5 |
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998, R) |
|
| 6 |
La Ardilla roja (The Red Squirrel) 1993, Unrated) |
|
| 7 |
Caótica Ana (Chaotic Ana) 2007, Unrated) |
|
| 8 |
Azul oscuro, casi negro , Unrated) |
|
| 9 |
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2002, R) |
|
| 10 |
Princesas (Princesses) 2005, Unrated) |
|
| 11 |
Volver 2006, R) |
|
| 12 |
Once 2007, R) |
|
| 13 |
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) 1970, G) |
|
| 14 |
Day for Night 1973, PG) |
|
| 15 |
Asfalto 2000, Unrated) |
|
| 16 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 17 |
The Beach 2000, R) |
|
| 18 |
Millions 2004, PG) |

















