My Favorite Movies


  DizzyClaire's Rating My Rating
1
Reality Bites 1994,  PG-13)
2
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
3
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
So this movie's a little cheesy, and the characters are not entirely believable. With that said, it's still one of the most enjoyable teen movies I've ever seen. John Hughes delivers this movie much in the same fashion as his others, which is why it's so great! The man knew what he was doing, the script is hilarious and all the actors manage to pull off their characters. Although I wouldn't say it's actually a film people can relate to, it does offer a little something for everybody. Definitely one of my favourites!
4
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
5
Dazed and Confused 1993,  R)
6
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
7
Benny & Joon 1993,  PG)
8
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
10
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This movie was absolutely adorable! It was a feel good movie the whole way through. It follows two amazing romances and has a charming and captivating cast. This movie actually made me cry, but only for good reasons!
11
Scream 1996,  R)
Scream
Probably one of my favorite teen horror films. Even though it's not really scary it's pretty witty and fun to watch. This is one of those movies I can watch a million times.
12
White Oleander 2002,  PG-13)
13
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Fantastic movie, it teaches us that there is more to life then being "Really, really,ridiculously good looking"
14
Saved! 2003,  PG-13)
15
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
Fantastic,really great FX and the cast was awesome. There was definately some humour added into the mix, which made it more fun to watch. The Ghosts themselves looked great and all had their own stories which was good.
16
Clueless 1995,  PG-13)
17
My Girl 1991,  PG)
My Girl
This was one of the best movies of my childhood! It was so heartfelt, quirky, and just well done!
18
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
19
Sixteen Candles 1984,  PG)
20
The Craft 1996,  R)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Singin' in the Rain 1952,  G)
24
Chocolat 2000,  PG-13)
25
Garden State 2004,  R)
26
The Boondock Saints 2000,  R)
27
Spun 2002,  R)
28
Little Miss Sunshine 2006,  R)
29
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
30
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
This movie is a definite classic! Even now its sure to be recognized as a great horror film, succeeding where its sequels failed.
31
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
The saddest movie I have ever seen, quite literally. I think I cried every five minutes while watching this. Very moving and amazing performances from the entire cast especially Sean Penn and Dakota Fanning.
32
Superbad 2007,  R)
33
Ginger Snaps 2000,  R)
34
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
35
How to Deal 2003,  PG-13)
36
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
This movie was so sad and so beautiful. You fell instantly in love with Gerard Butler's character even though you knew that he was gone already. The flashbacks in the film really helped to set the mood and I thought Harry Connick Jr. added some comic relief to the mix.
37
Heathers 1988,  R)
Heathers
"Teenage suicide don't do it!" Okay so I know suicide isn't supposed to be funny, and we're not supposed to cheer on those who are clearly sick and entirely twisted. Needless to say this dark comedy breaks all the rules of the typical 80's teen movie and quickly found its place as one of my all time favourite movies. Amazing acting and a fantastic script make it one to watch for sure!
38
Juno 2007,  PG-13)
39
The Halloween Tree 1993,  Unrated)
The Halloween Tree
I've watched this movie every October since it came out. I think it's wonderful, eerie and almost more sophisticated for a children's movie. Mounshroud and the Narrator have some pretty wonderful lines.
40
Igby Goes Down 2002,  R)
41
The United States of Leland 2002,  R)
42
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
A psychedelic thrill ride, an incredibly diverse and star studded cast making the movie seem more believable than I thought it could. The script is witty and captivating, overall an amazing movie!
43
The Lost Boys 1987,  R)
44
Empire Records 1995,  PG-13)
45
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
46
True Romance 1993,  R)
47
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
48
Yes Man 2008,  PG-13)
49
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
50
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
I put off watching this movie for years because I just couldn't see myself liking Billy Crystal as a romantic lead. Finally I got around to watching it and it has now become my favourite romantic comedy. It's absolutely hilarious, smart, romantic, and entirely entertaining. Billy Crystal definitely managed to win me over.
51
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
52
Sleepaway Camp 1983,  R)
53
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
54
Stardust 2007,  PG-13)
55
Murder by Numbers 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments