Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  DiXiECoWgIrL's Rating My Rating
1
Flicka 2006,  PG)
Flicka
Great movie!!! I love it and i would watch it a thousand times in a row!!!!!!!!
2
My Friend Flicka 1943,  Unrated)
3
Thunderhead - Son of Flicka 1945,  Unrated)
4
Black Beauty 1994,  G)
5
8 Seconds 1994,  PG-13)
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This movie is AWESOME!!!! If ya haven't seen it........ya REALLY need to!!!!
7
Top Gun 1986,  PG)
8
Norbit 2007,  PG-13)
9
Ice Age 2002,  PG)
10
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
11
Ice Princess 2005,  G)
12
Drumline 2002,  PG-13)
13
Glory Road 2006,  PG)
14
Remember the Titans 2000,  PG)
15
Hoosiers 1986,  PG)
16
Bring It On 2000,  PG-13)
17
Bring It On Again 2004,  PG-13)
18
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
19
Black Dog 1998,  PG-13)
20
The Ringer 2005,  PG-13)
21
An American Haunting 2006,  PG-13)
22
The Village 2004,  PG-13)
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
24
The Forgotten 2004,  PG-13)
25
Honey 2003,  PG-13)
26
My Dog Skip 1999,  PG)
27
A Night to Remember 1958,  Unrated)
28
Pride and Prejudice 2003,  PG)
29
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
30
Old Yeller 1957,  G)
31
Accepted 2006,  PG-13)
32
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
I love the Land Before Time series if you can't tell!!!!!
33
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 1994,  G)
34
The Land Before Time III - The Time of Great Giving 1995,  G)
35
The Land Before Time IV - Journey Through the Mists 1996,  G)
36
The Land Before Time V - The Mysterious Island 1997,  G)
37
The Land Before Time VI - The Secret of Saurus Rock 1998,  G)
38
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire 2000,  G)
39
The Land Before Time VIII: The Big Freeze 2001,  G)
40
The Land Before Time IX: Journey to Big Water 2002,  G)
41
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration 2003,  G)
42
The Land Before Time XI - The Invasion of the Tinysauruses 2004,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments