My Favorite Movies
| dixi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Naked Lunch 1991, R) |
|
| 2 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 3 |
The Pillow Book 1996, NC-17) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Mystery Train 1989, R) |
|
| 7 |
Coffee and Cigarettes 2003, R) |
|
| 8 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 9 |
Stranger Than Paradise 1984, R) |
|
| 10 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 11 |
The Brothers Grimm 2005, PG-13) |
|
| 12 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 13 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 14 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 15 |
Pi 1998, R) |
|
| 16 |
The Dead Girl 2006, R) |
|
| 17 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 18 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 19 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 20 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 21 |
Control 2007, R)
One of the biografical movies i really like.Great acting by Sam Rilley.If you guys like Joy devision music it worth sometimes to loock bechind the seance and take a pick in Ian Curtis live.Live is never so great as it mijd seamd...Iterppretation belings to you guys .And one last thing amasing black and wchite photography . |





















