My Favorite Movies


  divineladyi's Rating My Rating
1
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
EXCELLENT MOVIE
5 stars
2
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
AWESOME !!! SINGING SUPERB,
5 STARS
3
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
HEARTFELT MOVIE! It hits you right in the heart as you watch the father struggle with doing & saying the right while not allowing the temptaion of the past wrong ways lure him.
4
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
5
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
This movie hits you in the gut straigjt up to the heart.
A heartfelt movie!!
6
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
My Brothas was all over this movie,
great movie !!
5 stars
7
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Excellent movie
It demonstrated the length of christ love for us all and the stronghold temptaion of satan.
5 stars
8
Catwoman 2004,  PG-13)
Catwoman
The sister did not play in this movie, hell with that walk, i thought she was a CAT!!!
9
Troy 2004,  R)
Troy
EXCELLENT
10
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Play and Movie, EXCELLENT
11
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
What's Love Got To Do With It?
Larry and Anglea made you feel like you were wtching Ike and Tina!!
12
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
ooohhh so good
13
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
loved it!!
14
King Kong 2005,  PG-13)
15
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
a great movie, love the matial arts in this picture!! The best martial art flick. You will back track/slow motion for several scenes because the fighting is on!!!
watch those knee caps!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments