My Favorite Movies


  divinel's Rating My Rating
1
Alien 1979,  R)
Alien
All time best SciF Film. A Classic
2
Aliens 1986,  R)
Aliens
One of the few sequels that is as good as or better than the original
3
Forbidden Planet 1956,  G)
Forbidden Planet
A 50's SciFi Classic that still holds it's own. Shakespere in space (based loosely on the Tempest)
4
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Just great one of the best ever. A true classic from concept to execution
5
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
One of the best films of all times. Yeh it's not high art but it is brilliant and fun
6
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Connery at his best. Alec Baldwin is the best Jack Ryan.
7
Ronin 1998,  R)
Ronin
Wonderful story and film. Has one of my favorite car chases. Robert DeNiro at his best
8
Heat 1995,  R)
Heat
Michael Mann, Robert DeNiro, Al Pacino, Val Kilmer, automatic weapons. Moves fast beautiful to watch.
9
In Harm's Way 1965,  Unrated)
In Harm's Way
My favorite WWII film, my favorite John Wayne war film
10
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
Tied for my favorite John Ford film. Certainly his best as far as cinematography
11
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
One of the few real SciFi thrillers for the 21st century
12
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Pretty good science fiction. Will Smith was great. Good plot. One of the best
13
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Great SciFi. moves pretty well, good special effects, nice sound track
14
Twelve O'Clock High 1949,  Unrated)
15
Fort Apache 1948,  Unrated)
Fort Apache
Tied for my favorite John Wayne film. John Wayne, Henry Fonda, Ward Bond
16
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
The Thing from Another World
Spooky well done 50's SciFi
17
The Big Chill 1983,  R)
The Big Chill
I never get tired watching this film.
18
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
One of my favorite modern westerns. My favorite Val Kilmer film
19
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) 1991,  R)
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt)
Strange but very nice. Great soundtrack
20
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Lot's of fun. Jean Reno (my favorite French actor), Luc Brisson - one of my favorite modern directors
21
The Piano 1993,  R)
The Piano
Three of my favorite actors. Holly Hunter's best
22
Platoon 1986,  R)
Platoon
My favorite Vietnam War film
23
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Uma, guns, Travolta, more guns, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tarantino
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Tarantino. Yeah there is a lot of blood but a great first film. Great cast
25
Brazil 1985,  R)
Brazil
SciFi from Terry Gilliam with Robert DeNiro. Lots of fun.
26
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
Luc Brisson, Jean Reno and nice underwater scenes
27
Brewster McCloud 1970,  R)
Brewster McCloud
One of my favorite Robert Altman films
28
Zachariah 1970,  PG)
Zachariah
The first and only Electric Western. Great music. Ignore the plot and acting.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments