My Favorite Movies
just damn good movies!!
| Ditchythered's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 2 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 3 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 4 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 5 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 6 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 7 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 9 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 10 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 11 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 12 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 13 |
Brazil 1985, R) |
|
| 14 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 15 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 16 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 17 |
Casablanca 1942, PG) |

















