My Favorite Movies


  distruggetelemacchine's Rating My Rating
1
Stalker 1979,  Unrated)
2
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
3
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
4
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
5
The Seventh Seal ,  Unrated)
6
The Godfather 1972,  R)
7
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
8
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
9
8 1/2 1963,  Unrated)
10
Raging Bull 1980,  R)
11
Chinatown 1974,  R)
12
My Darling Clementine 1946,  G)
13
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
14
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
15
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
16
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
17
Blade Runner 1982,  R)
18
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
19
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
20
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
21
Ugetsu monogatari 1953,  Unrated)
22
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
23
Taxi Driver 1976,  R)
24
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
25
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
26
The Searchers 1956,  Unrated)
27
On the Waterfront 1954,  Unrated)
28
The Big Sleep 1946,  PG)
29
Apocalypse Now 1979,  R)
30
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
31
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) 1958,  Unrated)
32
The Leopard 1963,  PG)
33
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
34
Sin City 2005,  R)
35
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
36
Brazil 1985,  R)
37
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) 1956,  Unrated)
38
Eraserhead 1977,  R)
39
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
41
The Third Man 1949,  Unrated)
42
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
43
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
44
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
45
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
46
Casablanca 1942,  PG)
47
Forbidden Planet 1956,  G)
48
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Best movie ever
49
Metropolis 1927,  PG-13)
50
Breathless 1983,  R)
51
Vertigo 1958,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments