Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dissendiun's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
300 2007,  R)
3
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Jamal Malik is one question away from winning 20 million rupees. How did he do it?

A.: He cheated

B. He's lucky

C. He's a genius

D. It was written

I didn't thought I wold like this movie, but now I can see I was completely wrong.
4
Seven Pounds 2008,  PG-13)
5
Twilight 2008,  PG-13)
6
Kingdom of Heaven 2005,  R)
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
16
Gladiator 2000,  R)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments