My Favorite Movies


  DisneyGirl's Rating My Rating
1
Moon Child 2004,  Unrated)
Moon Child
My fav movie of all time! So sad, touching, hard to imagine what it would look like if it was made in Hollywood. This movie is so incredible! Gackuto-san!!!
2
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
Doc Hollywood
Best movie ever! In fact this movie is my favorite. Above average doctor gets invited to become surgent at a prestigent LA hospital. But with his car breaking along the way he ends up in a strange small town with no banks or access to his money he has to pay off the debt for breaking the newly painted fence but it ends up the town is in need for a doctor and they try to offer him a permanent job. It might be a small town and not particularly to his liking he does find a gem within in. The gem is a girl, love that overtakes all obsticales he finds love for the town and it's people but will he go back to hollywood once his debt was paid off if it means letting go of everything he grew to love the most?

I recomend this movie because it is one of the greatest movies of a romance comedy starring Michael J. Fox This movie will make you fall in love with the small town and Michael J. Fox
3
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Best car racing movie ever! Fuck, I'm so going to date a Jap drifter xD lol <3

I swear a skyline drove past once!!! O_O

lol but yea, awesome movie have to get it on dvd.
4
Nana 2005,  Unrated)
Nana
Just got it on DVD and watched and what can I say? Loved it as expected.. Mika and Aoi both did and excelent job, actually the whole cast did! Not the best camera work, but it was incredible, the costumes the emotion, I loved it. Brilliant music and story (fits the anime really well) brilliant directing. For those who havent seen the anime, go and watch it right now!
5
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
Over all-good movie, intresting, covering simular although not exact stry lines of the manda/anime. L's character did an exelent job. I still love Light best. Misa chan was very cute. The ending was a bit surprising.. Ii can't wait to watch the 2nd movie!! ^^
6
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Defenetly the best Disney film ever made. I loved so much about it... the story was so moving when I was a child I would cry in certain scenes. There is nothing more inspiering in this world. And to think not s ingle human was animated, this doesn't often happen in successful films. Music, animators, huge talent was put into this film. Lets not forget all the best animators were working on Pocahontas at the same time. So this movie was surprisingly to the crew proven their hard effort by the critics. I can really relate to this story and I'm sure I'm not alone. This is a tale about life-the circle of life
7
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
This movie is of ocurce a classic. Always loved it and still do, I got the 2 movies special eddition with 3 disks hmm I think the original is better then the sequal. Especially keeping in mind this was made in Hollywood but the 2nd movie was made here in Australia lol which says it all.. can't wait fo rthe 3rd film. should be good. Ariel is my favorite disney princess and eric and well teh whole story is moving. Not comparing the original story (which by the way was so sad!) but I did like the story line of this. The music was whoa! brilliant! Kiss the girt and part of your world, I mean those are classics. The animation is also inspiering not much mistakes (if any) and the characters and voices were well chosen despite having trouble meeting teh dead line and budjet problems on the film.
8
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Watched it and loved it! Awesome film, great cast. I should really stop to kill my teachers at school, after watching this film it creeps me out...
9
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Omg the graphics leave me speachless I honestly wasn't expecting such a quality... I love this movie! Coming from me those are some unexpected words. Genesis is my favorite followed by Reno and Cloud. The delicate animation reaching to what you might call perfection today. This movie is a revolution to movies as we know today.
10
Teen Wolf 1985,  PG)
Teen Wolf
I have the DVD so I've seen both fimls (number of times) I actually enjoyed the 2nd film, it wasnt as bad as I expected. But of cource there were many mistakes in both films especially with camera and graphics. Really good cast though...
11
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
The Little Mermaid II - Return to the Sea
Once buying it on DVD you notice a lot of mistakes like many other sequals, it was made mostly in Australia and I wanna work at a Disney Studio this film discouraged me to do so in Australis which is where I live. A lot o the remakes are made overseas from the original LA studio. The voices were really great, and I did enjoy the movie especially the 1st couple of time after watching it. The graphics or should I say the animation was also good surprisingly especially for its age. Little Mermaid 3 I'm still looking forward to especially since it involves around Ariel at a younger stage other then her daughter which I think is a good choice to make.
12
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
13
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
14
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Omg a great Disney film! I love this one, Aladdin is a hottie! Geinie is a classic characetrs, and everythign just fits relly well into this... perfect love fairy-tale and Jazmine is not without her qualities! Beautiful songs and the flying carpet is awsome ^^
15
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
Beautiful story!!! My favorite Hilalry Duff film. She's so amazing! I loved this film a lot! The music...the passion, a 5 star movie
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Love this film, being Russian, I could actually understand all the writing and some of the words hahaha saw this in the cinemas it was hillarious ^^ disturbing at times....but still funny. By the way in the title Borat the A is writen as a russian D. A lot of people enjoyed the film (with some people being offended by the racism heh....what racism? ^^ jk but yeah fantastic film!
17
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
18
Anastasia 1997,  G)
19
Thumbelina 1994,  G)
20
Love Hina 2004,  Unrated)
21
Sleeping Beauty 1959,  G)
22
Back to the Future 1985,  PG)
23
The Hard Way 1991,  R)
24
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
I love this film its awsome! So ful of action, breath taking and heart stopping moments. I defenetly recomend this film to everyone who loves a good action flick with a touch of fantasy. Supernatural world is introduced with fantastic nw actors and strong violent themes with plenty to expect.
25
Dyuymovochka (Thumbelina) 1964,  Unrated)
26
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas 1998,  G)
27
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
Omg I LOVED this film!!! These kind of characters really suit him. Hehe he would make a nice girl. But I loved how at the end he was all romantic even though his a girl it make s u forget that he is a guy, u sort of loose yourself in his character and its a very lovable attitude u get from this character.
28
Babel 2006,  R)
Babel
Wow this movie was intresting, boring at parts but I loved the Japanese girl *even though I don't see how she contributed to the story of the movie whats so ever that would make sense lol but yeah....
29
Bright Lights, Big City 1988,  R)
Bright Lights, Big City
I just purchased this film, it was brilliant as expected ^^

I wanted to see this for a while, O have high expectations in movies, and often Michael J Fox's acting just builds up this powerful character and you develop all these emotions and get so interested in his life and this character, lets just say this met my expectations.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments