Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  discodisco's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
what an wasome sequel i couldnt have asked for anything better johnny depp is just so legendary and the supporting cast just ad to his sheer loonacy of captain jack Captain jack the ultimate officer and a gentleman
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
johnny is a legend of an actor to go from a solitude freak of nature to a swaggering drunken pirate to an exentric sweet maker and never ever be the same is amazing
3
American History X 1998,  R)
American History X
if anything summed up american nazi culture this film hits the jackpot it shows how people can be punished for what they have done not just by incarciration but by the death of a loved one aswell
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
if there ever was a time to understand the meaning of democracy and fredom this is the time V vendetta sends a chill down the back of the establishment 'behind this mask is an idea and ideas are bulletproof'
5
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
7
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
8
Constantine 2005,  R)
9
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
10
Guess Who 2005,  PG-13)
11
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
deenameetay it must be italian

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments