My Favorite Movies
| disantonancy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 2 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 3 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 4 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 5 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 6 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 7 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 8 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 9 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 10 |
Miracle in the Woods 1997, Unrated) |
|
| 11 |
The Miracle Worker 2000, Unrated) |
|
| 12 |
Gettysburg 1993, PG) |
|
| 13 |
Glory 1989, R) |
|
| 14 |
The Five People You Meet in Heaven 2004, Unrated) |
|
| 15 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 16 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 17 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 18 |
Session 9 2001, R) |
|
| 19 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 20 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 21 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 22 |
Hanging Up 2000, PG-13) |
|
| 23 |
The Hanging Tree 1959, Unrated) |
|
| 24 |
Lassie Come Home 1943, G) |
|
| 25 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 26 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 27 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 28 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 29 |
Places in the Heart 1984, PG) |
|
| 30 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 31 |
Demetrius and the Gladiators 1954, Unrated) |
|
| 32 |
The Last Castle 2001, R) |
|
| 33 |
About Schmidt 2002, R) |
|
| 34 |
Flight 93 2006, PG-13) |
|
| 35 |
Flight of the Phoenix 2004, PG-13) |
|
| 36 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 37 |
Somewhere in Time 1980, PG) |
|
| 38 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 39 |
Imitation of Life 1934, Unrated) |
|
| 40 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 41 |
Return to Me 2000, PG) |
|
| 42 |
Stepmom 1998, PG-13) |








































