My Favorite Movies


  1. dirtyglamour
  2. tany

the amazing ones.

  dirtyglamour's Rating My Rating
1
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
My favourite. Always been and always will.
2
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
3
50 First Dates 2004,  PG-13)
4
American Beauty 1999,  R)
5
American Splendor 2003,  R)
6
Before Sunset 2004,  R)
7
Big Fish 2004,  PG-13)
8
The Breakfast Club 1985,  R)
9
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
10
Brokeback Mountain 2005,  R)
11
Broken Flowers 2005,  R)
12
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
13
Saw 2004,  R)
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
15
Closer 2004,  R)
16
A Clockwork Orange 1971,  R)
17
Crash 2005,  R)
18
Dead Poets Society 1989,  PG)
19
Donnie Darko 2001,  R)
20
Dot the I 2003,  R)
21
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Finding Nemo 2003,  G)
24
Garden State 2004,  R)
25
Girl, Interrupted 1999,  R)
26
Good Bye, Lenin 2002,  R)
27
Good Will Hunting 1997,  R)
28
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
29
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
30
Igby Goes Down 2002,  R)
31
In Her Shoes 2005,  PG-13)
32
Jack 1996,  PG-13)
33
Jackie Brown 1997,  R)
34
Jarhead 2005,  R)
35
Jumanji 1995,  PG)
36
Kids 1995,  NC-17)
37
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
38
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
39
King Kong 2005,  PG-13)
40
Lost In Translation 2003,  R)
41
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
42
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
43
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
44
Notting Hill 1999,  PG-13)
45
Match Point 2005,  R)
46
Mean Girls 2004,  PG-13)
47
Melinda and Melinda ,  PG-13)
48
Monster 2003,  R)
49
Mulholland Drive 2001,  R)
50
Mystic River 2003,  R)
51
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
54
Pulp Fiction 1994,  R)
55
Requiem for a Dream 2000,  R)
56
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
57
Saved! 2003,  PG-13)
58
Saw II 2005,  R)
59
Secret Window 2004,  PG-13)
60
Sideways 2004,  R)
61
Sin City 2005,  R)
62
Snatch 2001,  R)
63
Stand by Me 1986,  R)
64
The Butterfly Effect 2004,  R)
65
The Constant Gardener 2005,  R)
66
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
67
The Godfather 1972,  R)
68
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Is not a movie from my childhood but is just so good. You definetely feel everything the movie want you to feel. All the action and all the little boys trying to find something bigger than them to help their family. Is a very special movie and even today they couldn't make any children's movie like this one.
69
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
70
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
71
The New World 2005,  PG-13)
72
The Terminal 2004,  PG-13)
73
The United States of Leland 2002,  R)
74
The Wizard of Oz 1939,  G)
75
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
76
Trainspotting 1996,  R)
77
V for Vendetta 2006,  R)
78
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
79
Hard Candy 2005,  R)
80
High Fidelity 2000,  R)
81
The Lake House 2006,  PG)
82
Lady in the Water 2006,  PG-13)
83
Lucky Number Slevin 2006,  R)
84
Proof 2005,  PG-13)
85
Thank You For Smoking 2005,  R)
86
The Illusionist 2006,  PG-13)
87
Transamerica 2005,  R)
88
United 93 2006,  R)
89
Singin' in the Rain 1952,  G)
90
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
91
Happy Feet 2006,  PG)
92
Seven (Se7en) 1995,  R)
93
Pan's Labyrinth 2006,  R)
94
The Departed 2006,  R)
95
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
one of the cuttest movies i've ever seen. it's so special in so many ways and everybody can be related to at least one of the characters. is been a long time since a family on movies or tv shows makes us love them like this one. i'm pretty sure everyone should watch this movie and everyone would take a good lesson out of it. cause this is a personal movie to everyone and touchs you in your own sweet way.
96
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
97
Sabrina 1954,  Unrated)
98
Volver 2006,  R)
99
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
100
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
101
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
102
Breakfast on Pluto 2005,  R)
103
Snakes on a Plane 2006,  R)
104
Sunshine 2007,  R)
105
Alpha Dog 2006,  R)
106
Sixteen Candles 1984,  PG)
107
Notes on a Scandal 2006,  R)
108
Rent 2005,  PG-13)
109
Bobby 2006,  R)
110
Zodiac 2007,  R)
111
The Science of Sleep 2006,  R)
112
Hairspray 2007,  PG)
113
Burn After Reading 2008,  R)
Burn After Reading
Se eu não me engano é o segundo filme que vejo dos irmãos Coen e achei genial. Muita gente que já é fã dos irmãos me disse que e´um dos mais fracos deles, mas me fez ficar interessada para assistir os outros. O tipo de humor sarcástico, bizarro é ótimo e como entretenimento compensa muito. Sem contar, que o fato de deixarem o Brad Pitt babaca pra mim já valeu parte do filme, haha.
114
Seven Pounds 2008,  PG-13)
Seven Pounds
Will Smith owns. Sou apaixonada pelo mesmo. Independente do tipo de filme que ele faça ele sempre me emociona. E esse em especial..
115
Driving Lessons 2006,  PG-13)
116
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
117
Michael Clayton 2007,  R)
118
I Am Legend 2007,  PG-13)
119
Meu Nome Não é Johnny (My Name Ain't Johnny) 2008,  Unrated)
120
Night at the Museum 2006,  PG)
121
The Kingdom 2007,  R)
122
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
123
Juno 2007,  PG-13)
124
Across the Universe 2007,  PG-13)
125
The Bucket List 2007,  PG-13)
126
Paranoid Park 2007,  R)
127
My Own Private Idaho 1991,  R)
128
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
129
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
130
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
131
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
132
Charlie Wilson's War 2007,  R)
133
Alice in Wonderland 1951,  G)
134
Imagine Me & You 2005,  R)
135
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
136
30 Days of Night 2007,  R)
137
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
138
My Summer of Love 2005,  R)
139
Elephant 2003,  R)
140
The Darjeeling Limited 2007,  R)
141
Speed Racer 2008,  PG)
142
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
143
21 2008,  PG-13)
144
Waitress 2007,  PG-13)
Waitress
Eu adoro esse filme. Não só porque todos os atores te fazem amá-los com todo o coração, com exceção do Earl, mas você consegue se identificar com algum traço da personalidade de cada um. Além de me encantar de como eles misturam os sentimentos das pessoas com receitas de tortas, e mesmo sendo algo tão ruim.. se torna tão visualmente delicioso e bonito.
145
King of California 2007,  PG-13)
146
Made of Honor 2008,  PG-13)
147
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
148
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
It was like watching a big episode and wasn't tiring at all. I was blow away with the whole film and how beautiful it was and it was a very good ending for a classic tv series. They never get tiring.
149
The Happening 2008,  R)
150
L.A. Confidential 1997,  R)
151
My Fair Lady 1964,  G)
152
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
153
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
154
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
155
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
156
The Sound of Music 1965,  G)
157
Good Luck Chuck 2007,  R)
158
The Dark Knight 2008,  PG-13)
159
Eastern Promises 2007,  R)
160
I'm Not There 2007,  R)
161
Paris Je T'aime 2006,  R)
162
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
163
Contra Todos (Up Against Them All) 2003,  Unrated)
164
Natural Born Killers 1994,  R)
165
Elizabethtown 2005,  PG-13)
166
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
167
The Last Kiss 2006,  R)
168
Fast Food Nation 2006,  R)
169
Léon (The Professional) 1994,  R)
170
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
171
Wanted 2008,  R)
172
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
173
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
174
Teeth 2007,  R)
175
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
176
Never Back Down 2008,  PG-13)
177
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
178
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
179
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
180
Blindness 2008,  R)
181
Step Up 2006,  PG-13)
182
Control 2007,  R)
183
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
184
Because I Said So 2007,  PG-13)
185
Y Tu Mamá También 2001,  R)
186
Delirious 2006,  Unrated)
187
Becoming Jane 2007,  PG)
188
The Doom Generation 1995,  R)
189
Mary Poppins 1964,  G)
190
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
191
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
192
Cinderella 1950,  G)
193
Chicago 2002,  PG-13)
194
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
195
Camp Nowhere 1994,  PG)
196
Houve Uma Vez Dois Verões (Two Summers) 2002,  Unrated)
197
The Notebook 2004,  PG-13)
198
Knocked Up 2007,  R)
199
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
200
The House Bunny 2008,  PG-13)
201
Death Race 2008,  R)
202
A History of Violence 2005,  R)
203
The Dreamers 2003,  NC-17)
204
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
205
Jaws 1975,  PG)
206
Cast Away 2000,  PG-13)
207
Black Snake Moan 2007,  R)
208
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
209
Ghost World 2001,  R)
210
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
211
No Country for Old Men 2007,  R)
212
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
''I wanna rock'n'roll all night and party every day''.

Mrs. Bruce: Jeremiah what has gotten into you?
Jam: I JUST LOST MY VIRGINITY IN A CONFESSIONAL BOOTH! LORD HAVE MERCY! Now, for the last time, Mom, give me back my fucking drumsticks... please.

Must watch movie!
213
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
214
Watchmen 2009,  R)
215
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
I really liked. The whole movie was very good and dinamic. It was a mix of emotions that in one hour I cried, laugh tons and still got angry. The movie turned out different then I expected since I read a bunch of reviews thar said something like a fairy tale or not that good but it was beyond my expectations and I loooved the dance scene in the ending. Plus, almoust all of the characters were good and made me like and care about them.
216
The Prestige 2006,  PG-13)
217
Milk 2008,  R)
Milk
It's amazing how a movie can touch people. Not only because this is a real story but everything behind it and we can all see ourselves now and feel what they been through in the 70's. Is a great movie about a great group of people who weren't scared of what they were. Is a Gus Van Sant's master piece.
218
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
He's Just Not That Into You
Is a movie that you won't expect much besides the great cast in it. Based on a book, that I haven't read yet, it's a romantic comedy about tons of couples and how they get to know each other in their daily lives. Is touching, is not different but it's good for the soul. I liked and it is a girly movie from one of the bests and one that you can watch again and again.
219
Atonement 2007,  R)
220
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
I have to agree with one of my friends comments where they said is had been a while since they laughed in a comedy and I agree. It was really funny as any Kevin Smith's movie but this was way beyong plust Seth Rogen was amazing as always. Justin Long's character was hilarious. Loving comedy where you can watch it again and again. Need to buy the dvd, btw.
221
The Reader 2008,  R)
The Reader
I just watched and I still can't figure it out everything the movie wanted me to understand. It is a really sad, touching, beautiful, melancholic movie. Kate Winslet is amazing as Hanna and Ralph/David were just as good as David. It is a sad love story where a series of events never let this couple, that probably wouldn't work out, together for more than one summer. How time can make it a lot of things pass but some are impossible not to remember. One of the best movies I saw this year so far.
222
Shopgirl 2005,  R)
Shopgirl
As Ray Porter watches Mirabelle walk away he feels a loss. How is it possible, he thinks, to miss a woman whom he kept at a distance so that when she was gone he would not miss her. Only then does he realize that wanting part of her and not all of her had hurt them both and how he cannot justify his actions except that... well... it was life.

Is just heartbreaking and a beautiful story. The movie is touching, calm and so romantic. It is exactly how a girl would feel seeing someone play basically her.
223
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
Megan: [to Graham] One, two, three, four, I won't take no anymore. 5,6,7,8 - I want you to be my mate. 1,2,3,4 - you're the one I adore. 5,6,7,8 - don't run from me cause this is fate.

It's a very touching, sweet, special movie to anyone in the lgbt world and we can relate to that but besides being a lesbian movie still is really beautiful. The couple has a chemestry and the ending is quite obvious but that doesn't make this any less special. Is a movie I could watch over and over again.
224
Charlie Bartlett 2007,  R)
Charlie Bartlett
It's a highschool movie different from the others. Is what we all wanted to be when we're on school and it's a pretty good movie but I do have a crush on school movies tough, haha.

Is fun to watch and you can always admires how amazing Robert Downey Jr is in any movie he makes, plus that just made me love Kat Denning even more.
225
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
This is one of the movies I always wanted to see. From all the movies related to Hannibal Lecter it's the main one and the one I never watched. It's an interesting story about a serial killer, I mean, two and their behavior and the whole journey of a FBI student trying to catch him.
It wasn't the movie I was expecting to watch. I must say I imagined that it was totally different but I couldn't help loving it. It's a great movie, with great actores and full of good scenes that makes you not stop watching for anything, plus has a smart scrit that gives you little details and clues of what's happening. It needs to be watched again and again.
226
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
Being a fan of the books and Isla Fisher I really wanted to watch it when I saw they were making the movie. The book is the first of a series that talk about Rebeca Bloom a shopaholic that has problems with every part of her life except for the shopping. In the movie, and first book, she gets a new job on a finances magazines, that for a shopaholic is really ironic, and the fact of being in love for her boss and screw her friendship with her best friend.

I always knew they would make it prettier than good on the screen but I actually liked. It had a lot of bad things.. I mean, how Joan Cusack could be Isla Fisher's mom? They have almoust the same age! Isla actually was what saved the movie. Probably another actress wouldn't be as funny, sweet and charming as she would in this romantic comedy but they could try harder next time. I just hope this makes people read the book and realize what a great story it is.
227
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
Being a big Marvel's fan it's impossible for me not to watch a super hero movie especially when it's part of the x-men history. After Batman, X-Men is probably the smartest super hero movie I've seen and Wolverine is the main character. With a huge cast and a huge history is definitely another part from the story. The plot is about Logan's life and how he handles his 'powers' and how he gets them from his childhood until being an adult.

It has nothing to do with X-Men plot/history besides some small facts and details during the movie but the action scenes are breath taking, and I can picture each of them on the video game plus it's a definitely interesting story. They did and excellent job and I can't wait for the other characters bio to come.
228
Nights in Rodanthe 2008,  PG-13)
Nights in Rodanthe
The only reason why I watched this movie was Nicholas Sparks. His books are always so touching and the movies aren't bad either. It's a romantic story about a doctor that has his ego bigger than anything else and a lonely divorced woman that lives for his children. When she takes care of her friend's inn for a weekend with the only guest they start to get envolved and fall in love. It's a really sweet movie and very romantic.

It's a pure love and a romantic dream that I think everybody would love to be in their places and feel what they are feeling. You can related to what they say and do once you've been in love too. For a calm weekend it was the best surprise I could had. :)
229
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
For me that I never saw any movies or episodes of the tv shows and the only thing I knew about Star Trek was the story and some actors that were part of it, was amazing. It's more than 2 hours of tons of information and yes, the only problem is that for newbies like me it gets confusing and tiring sometimes but the action scenes and the whole dialogues are epic.

I wish I could explain the plot but sometimes I get lost. Basically, it's about how it all started with James Kirki and Spock and how their partnership will become a difference in the world. It's a movie that makes you so interested to even imagine other stories. It's a world full of possibilities makes you understand why has 11 movies about it. Honestly, I couldn't be happier to finally get to know the franchise and to watch not only the other 10 movies soon but the tv show as well. Great job from J.J. He never let us down.
230
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
Different from what I expecting I had a good surprise with the movie. It's no different from the general itself but is touching, romantic and sweet. Is one of the movies I wanna watch again and again cause you will always connect with at least one of the characters are going through. The story about a father of 3 daughters that meet his brother's girlfriend and fall in love in a family reunion is really unoriginal but the family, cast, itself changes the whole movie. It's all about the actors that made this family worth watching.
231
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
One of the few directors that makes me wanna watch all of his movies. This in particular is very special and probably one of my favourites, if not the favourite that he directed. It tells a history about a war vet called Walt Kowalski that after an event starts to get closer to his neighbor a young Hmong, Thao.
Clint is amazing as always and touching as usual. The character needs a tough man, brave and most of the times rude but he shows all of that and still the soft side that every human being has with some people. He's a lonely man that never got over all of the facts from the past. The relationship with Thao is really simple and with likely father and son moments that are funny and real. They make each other a better person and with everything that happens in the movie, the problems, the people they have to deal with. It's really impressive. I couldn't recommend a better movie and honestly, it looks much better than I tought it was.
232
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
I knew it was a classic and I knew I was probably going to like it but I never tought that I would be so touched and familiar with the story. I could say a lot of things about this love story but honestly, if you are reading this and haven't watched yet. Do it. Do it cause it will probably change something inside of you.
233
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
Wristcutters - A Love Story
The movie it's about there three people meet and become friends and start a journey where each one of them have something they wanna look for and they learn more that they could ever imagine. It would be a very comun story if they weren't suicidals in a place only for people who commited suicide. It's not dramatic at all and actually it's a very positive story where you always can have a second chance. It's a movie I've wanted to see in a very long time because I tought it was really original and yes, I wasn't wrong plus the movie is really well done and the cast is great. I can put this movie in a category where you watch it, feel their pain, start loving the characters and when it's ends you have a big smile on your face.
234
Rachel Getting Married 2008,  R)
Rachel Getting Married
I don't think I ever watched such personal movie like this one. I felt part of the family and it was definitely a good/bad experience like any family is. Amazing movie, amazing cast. It was a good surprise considering I wasn't interested at all in the beggining.
235
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Pixar never made a bad movie and this is one of their best if not the best. Wall-E is amazing. I don't have a lot of words to describe it but everyone should watch it and this is a reason why animations these days have more public than the usual movies. They are just so.. simple and unique and impossible to forget.
236
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Not my favourite type of movie and by far not my favourite actor but Mickey Rourke was amazing in the movie. Not only because it tells his story but because he's finally back into real acting. He directed Darren Aronofsky tell a story about Randy ''The Ram'' Robinson and he trying to get back in his tracks wrestling and resolving all his problem with his own ghosts, his daughter, his girlfriend and everything he may go through. Amazing movie, really unique and with some great wresteling scenes that you have to close your eyes to not get sick.. but you can't. Can't not love it and forget it.
237
Once 2007,  R)
Once
Very simple, unique and delicated. The soundtrack is really good too and the plot is really good. Knowing the two actors are real musicians in real life and this is their first and only movie makes it all more intimate.
238
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
I'm fan of Judd Apatow and all the things he writes/directs/produces so yeah, this is definitely a good movie. An awesome comedy that made me laugh loud and with hilarious scenes and still it's a very cute movie. Kristen Bell, Jason Segel and Mila Kunis but for me Russel Brand was the star. I never tought he could act or be that funny! For now this is the best comedy movie I've seen this year.
239
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
The B-zombie-80's movies would be proud.
240
Doubt 2008,  PG-13)
Doubt
Interesting movie. It's really dramatic and like someone said the acting are amazing. A very well made film with a very peculiar plot. Beautiful to watch and still makes you wondering after you finish. Amy, Philip and Meryl are just.. breath taking.
241
Penelope 2006,  PG)
Penelope
An interesting surprise. Much better than I expected.
242
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Probably the most non-action movie from all 6 but it's definitely worth the whole story. It can be more teenager than the rest and focus on their relationships with each other different from the last ones where they only focus on the battle agains Voldemort. This chapter of the story it's the beginning of the end and a very beautiful one.
243
The Proposal 2009,  PG-13)
The Proposal
Cute, funny, simple. It made me laugh and I wasn't expecting much. I had fun.
244
Beautiful Girls 1996,  R)
Beautiful Girls
Trying to think about what I could say about this movie I think the closest thing I tought was basically the same thing as ''welcomehomeroxy'' said: One of those movies you don't remember much - but two or three scenes you can't forget''.
245
Coraline 2009,  PG)
Coraline
Very sweet, very funny and very well made. Neil Gaiman has the best stories and is definitely not a childrens only movie.
246
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
Hard to talk about this movie but is a must watch. Very interesting and with amazing performances. I was expecting less but wow, very good. I'm still shocked.
247
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
A Guide to Recognizing Your Saints
Breathtaking.
248
Foxfire 1996,  R)
Foxfire
Lesbian movies with all the cliches but still it's cute and is worth watching. Probably one of the cuttest lesbians movies ever even without any kiss or real contact.
249
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
I was expecting a lot from this movie because the plot is so unique and I love the actors. I tought it was so funny, so sarcastic and with some genius takes from nerds that only the ones that actually understand laugh. It's not a movie for a very big public but it's worth watching. I tought it was exactly what I was expecting and I wasn't disappointed like most of people was. One of my personal favourites.
250
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Mr. Darcy: Miss Elizabeth. I have struggled in vain and I can bear it no longer. These past months have been a torment. I came to Rosings with the single object of seeing you... I had to see you. I have fought against my better judgment, my family's expectations, the inferiority of your birth by rank and circumstance. All these things I am willing to put aside and ask you to end my agony.
Elizabeth Bennet: I don't understand.
Mr. Darcy: I love you.




Amazing.
251
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
Different, very funny. Watchin only this year such an old movie with great actors is interesting. Jack Nicholson as the Devil is priceless and have another amazing performance. Susan, Michelle and even Cher are amazing as the witches and well, even 20 years later the jokes are still funy.
252
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Classic. One of my favourites Disney movies.
253
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
Classic, beautiful and with tons of good quotes. Better than I expected. :)
254
Adventureland 2009,  R)
Adventureland
Nothing new but it's definitely one of those so-called ''indie'' movies right now. Great performances and actually Kristin Steward shows she can act different from the ''Twilight'' series, Ryan Raynolds in another not so big appearance that is worth the movie. All the other actors in some well know and they can definitely pull it off. The movie has a very sweet story, something you can relate to, and it's always fun to look back in the 80's.
255
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
Simple, beautiful and very touching. The first reason why I watched this movie was Natalie Portman. She looks amazing there and not only her but everyone. It has a very beautiful story and very realistic too. Much more than you can hope for the plot of the movie, this was definitely a good discover. A movie I wanna watch it again and again & in fact it touches your heart.
256
Gigantic 2008,  R)
Gigantic
Different from I was expecting is a very strange movie. Sweet, very minimal and with good dialogues. Most of performances are kinda.. slow, but it was quite charming. A very nice surprise.
257
Sunshine Cleaning 2008,  R)
Sunshine Cleaning
Not a comedy but a drama that is very beautiful. Two sisters that don't have anything in comun but they need to stick together for something bigger. It's a very cute movie. Funny, well made, a very delicious plost.. just a good one and a very nice surprise.
258
Up 2009,  PG)
Up
So beautiful, funny, touching and I must say.. Pixar never lets me down. :)
259
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
With good dialogues, quotes and an amazing chemestry this movie is definitely a piece of work. Being first just an avarage movie it's a story that you can relate, a story that is just so simple and once you start watching you thinkg 'I know someone like them/I am her'. It's easy to relate to, it's easy to enjoy and the performances were just mind blowing.
260
I Love You, Man 2009,  R)
I Love You, Man
I know I shouldn't say my opinion because I am a big fan of the whole Judd Appattow crew and every comedian that is part of it. It's impossibl not to laugh. It's just hilarious and silly at the same time but I must say the part I did laugh loud was the couple that Jaime Pressly and Jon Favreau were.
261
Heat 1995,  R)
Heat
A master piece. Amazing and so well made. A semi-classic I only saw because of Natalie Portman but I couldn't be more in love for the movie. The best action movie I ever saw.
262
Changeling 2008,  R)
Changeling
Clint Eastwood never let me down and with this movie I only am more sure how amazing he is as a director. Amazing, very sad, very touching, very heartbreaking. I couldn't not feel for her.
263
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
My Sister's Keeper
Saddest movie of the year. It does it's job. I couldn't stop crying.
264
Quarantine 2008,  R)
Quarantine
I was expercing more but I liked. It made me scream.
265
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
People say it's a teenager movie/book. It doesn't matter. I liked it. I like the second book and I also wanna see the second movie. I think the media on it it's kinda overrated but it was a very nice surprise even tough it had a lot of flaws.
266
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
I nevr tought a movie with such cliche description could be so good. It's so soft, with a great story and a very good script. Some things are obvious but the way it comes out at is what makes it all different. That tons of good actors obsviouly helps, I must admit and it probably wouldn't be the same without them but anyway, a very nice choise. I recommend.
267
Chaplin 1992,  PG-13)
Chaplin
Beautiful. Robert Downey Jr makes an wonderful performance. I saw Chaplin like I never tought I would see it before. So personal.
268
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Many people were saying it was a romantic comedy but I already went to watch thinking it was a drama movie. I was right. There is nothing funny about it. Is real, direct and it hurts because you once were one of the two characters or both of them. It makes you feel nostalgic and is really easy to relate with them. The movie you watch to cry yourself out, to make you feel even worse, is one of those movies you will quote from time to time or just remember once you're feeling blue.
269
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
From the beginning the new scrip of Diablo Cody was based on the trash b movies and it was supposed to be stupid, and it did worked. The beginning till the end the movie is just full of cliches, sometimes so ridiculous you can't even believe that is happening but with some good quotes. I liked because I wasn't expecting nothing besides this. Actually it made me laugh a lot. My main reason to watch was Amanda's character that is actually very sweet. At least Amanda can act. You know those movies you watch tons and tons of times because it just makes you kill time, sucks but you actually enjoy it?
270
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
For those who are fans or for those who aren't everyone has the same tought about this story: boring. The movie couldn't be different. WIth the book sucking it was hard for the movie be anything better. In terms of direction it was definitely superior. A lot of flaws from the first movie were corrected on this one and the soundtrack it was amazing. I don't know how they got so many amazing artists. Anyway, the movie is basically Jacob without shirt, Bella sad and no Edward. Not only the fans but those who watched only for curiosity left disappointed and I'm sure on this group.
271
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
It's been years since Disney made a classic and cute movie. All my childhood was based on Disney movies so I couldn't wait to be introduced to the new princess. Being black or white I was expecting something that would made me feel nostalgic & I got it. I watched feeling the way I felt the first time I saw Aladdin, Snow White, The Beauty and The Beast and other classics. It's very different from all the other movies and it's classic but at the same time has a modern touch. I feel amused like I haven't felt in a very long time.
272
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
It took me a lot of time to watch this movie and I remember not being interested because I never had a dog so why would I even watch it? Today I got interested and I spend two hours loving Marley, at least the first two. Even for someone who never had a dog this movie is so beautiful, touching and it's impossible not to cry. Marley has personality and is so unique that you can relate it with any other animal, or even person. Those types of relationships are rare these days what makes things even prettier.

The movie is really well made. I liked the performance from most of the actors especially Jennifer Aniston that should continue doing drama. She's great. I never tought I could relate to a movie, that obsviously is made for people who had the same passion, but I did and it amazed me.
273
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
I was a big fan of the first movie which obsviously can't compare considering I was much younger when I watched it. I was excited for the second one. The movie is good. It's quite real like the first one, it shows their friendship but being older they are far from each other even more. I could related with a lot of situations and it was a good rhythm, until the last 20 minutes when everything decides to change. Decisions that aren't real at all happens, situations and the movies changes like it was a new one. You think you are watching another different plot. It could have ended sooner and than it would have been a wonderful teen movie.
274
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
After hearing so much about this movie I decided to finish my 2009 list with it. I can even begin to describe how I feel after watching. It's a movie so strong, and you can relate to the fact that he is a human being full of good and bad things inside of it. It's a complicated, unique movie that the only thing I can say it: watch it. You won't regret. It's one of the most amazing and epic movies I've seen in a very long time. Full of quotes you won't forget, just like a lot of scenes.

Probably one of my top 5 this year, or even top 3. Amazing. Wonderful. A master piece.
275
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Pixar never let anyone down and this is one of their classics. A very well made movie with little messages through the movie and with a plot that has some memorable scenes. Besides telling a totally different story for what animations are usted to it, they still inovate and go out of their safety zone. When you think something might happen, it doesn't.

It took me a very long time to watch this movie, but now I knew why so many people loved it. All the caracters are so easy to adore, and to remember. Movies like these are rare to make.
276
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
What a great romantic comeday and surprise. I watched because of the cast otherwives I wouldn't even try but the movie in general is amazing. It just flows, things happen and even that is a little bit predictable still surprises you in the end. This is the type of movie you can watch that it will make you feel good.
277
Tropic Thunder 2008,  R)
278
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
Having Robert Downey Jr and Guy Ritchie at the same movie it's lalready a very interesting experience especially when they are telling a story like Sherlock Holmes that being honest is really far from what the director is usted to it. I imagine that or the movie would kick ass or would suck, but I am glad that in my opinion it was definitely the first option. Guy Ritchie gave a touch to the movie that probably any other director would do. Sure the plot has their mistakes, and some parts are tiring but in general the movie it's very good and the type of movie is worth watching at the theater. And as usual RDJ delivers another perfect performance just making sure he's one of the best actors these days.
279
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Since it was realeased the movie became a childrens classic. Until this day I never had watched but now I can see why. All the characters have a lot of personalities, are so carismatic and the mix of fairy tale, with pop songs that until today everybody knows it with the good quotes are just hilarious. It's a different movie from when it was relasead and a great surprise. How can someone imagine an Oger could be so sweet?
280
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs)
One of the film Almodóvar movies that he concentrates more in the male character than the female one so it's already interesting. Harry Cane is a blind movie write that lives an ordinary life and one day decides to tell everything to his pupile Pedro about an event connected with the politician that died.

Reminding of some noir movies it is very different from most movies that I've seen from Almodóvar but still, really good. The movie in general is just "good" but still worth watching it.
281
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
It's the first movie I watch from the director and I was really surprised. Not only because he is the king of horror but for having such a very well made movie in general. What a beautiful photography, amazing actors and a plot that I was surprised and amused in the end. Is hard to find a movie that makes you have all different types of emotions.

Watching this movie made me interest even more for his career, the movies itself, and why everybody says how genius he is.
282
Up in the Air 2009,  R)
283
Invictus 2009,  PG-13)
Invictus
Qualquer filme do Clint Eastwood vale a pena assistir, mas por mais que eu tenha ido ao cinema sem saber muito desse, e sem fazer parte de um dos gêneros que gosto.. esportes na verdade nunca foi meu tema preferido, mas obviamente não é só sobre isso. É bem maior que isso. É sobre um país, um povo e como você pode fazer a diferença só e junto com todos. Não é o melhor trabalho do diretor, mas não deixa a desejar. Clint tira o peso e o óbvio de um tipo de filme que hollywood está mais cansada de fazer igual, e apela pro humor em poucas, mas ótimas horas. É um filme que te faz se sentir bem apesar de todos os pesares.
284
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
Where the Wild Things Are
Fabuloso.
285
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story) 2007,  Unrated)
Estômago, (Estomago: A Gastronomic Story)
Um filme brasileiro diferente de qualquer outro. Muito bem feito, escrito, e com atores geniais em seus papéis. Gostoso de assistir do início ao fim.
286
Iron Man 2008,  PG-13)
287
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
Muito bem feito, e com atuações muito boas. A forma como o agente se aproxima do casal simplesmente por ouvir suas vidas é impressionante e muito bonita.
288
The Fall 2006,  R)
289
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008,  R)
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
Puta merda hein? Muito foda.
290
Nine 2009,  PG-13)
291
Pretty Woman 1990,  R)
292
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
Scorcese dirigindo um "terror". Admito que o filme em si parecia menos complexo pelo trailer, aliás, por mais que o trailer seja ótimo o filme é uma surpresa muito agradável. Com uma trama que ás vezes se torna óbvia mas outras tantas se surpreende o único erro que o filme tem são alguns efeitos especiais que ficaram com aparência de falsos mesmo. Além disso, muito bem dirigido com um elenco que é sem palavras. Me lembrou um "O Iluminado" mais recente.
293
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
I didn't know what to expect of the movie but it was just so good. So fun, and for the first time Drew directing a movie.. very well done. They had a very good cast with really good action scenes. It's really hard not wanting to watch until the end. I don't know why I haven't watched this movie before.
294
A Nightmare on Elm Street 2010,  R)
295
Dear John 2010,  PG-13)
Dear John
Acho que só alguém que já passou por um relacionamento a distância vai realmente entender esse filme.
296
The Sweetest Thing 2002,  R)
297
New York, I Love You 2008,  R)
New York, I Love You
Bonito, porém não dá pra não comparar com 'Paris, Je T'Aime' e por mais organizado que seja, parecia um filme só e não vários curtas. Com um elenco espetacular, mas ainda sim, pouquissímos foram usados com louvor. Meu preferido foi o do Orlando Bloom com Christina Ricci e do Anthony Yelsen com a menina da cadeira de rodas.
298
The Secret Garden 1993,  PG)
299
The Hangover 2009,  R)
300
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
Voltei ao meu tempo de criança assistindo esse filme. Pixar consegue melhorar a cada filme que faz, e inserir personagens novos que se tornam tão cativantes quanto os antigos.
301
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
Ah, Javier..
302
The Runaways 2010,  R)
303
Alfie 2004,  R)
304
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
É uma vergonha né, mas é tão ruim que chega a ser bom.
305
Velvet Goldmine 1998,  R)
306
Death Proof 2007,  R)
307
Cashback 2006,  R)
308
The Princess Diaries 2001,  G)
309
Brothers 2009,  R)
Brothers
Com um elenco desse nível impossível fazer com que essa história, que não tem nada de nova, se torne cansativa. Ótimas atuações, bom roteiro e uma ótima direção.
310
Chloe 2010,  R)
311
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
Tendo assistido o segundo antes do primeiro tive uma visão totalmente diferente de como esse casal se apaixonou. É um filme sensível, sutil, simples e bonito.
312
Into the Wild 2007,  R)
313
Ratatouille 2007,  G)
314
Memento 2000,  R)
Memento
Demorei para assistir o filme que na época apresentava uma forma de montagem original, mas hoje em dia fica bem fácil entender o que se passa. A história é interessante, os atores principalmente o Guy Pearce, estavam excelentes e bom, foi só o início da história do Nolan no cinema que hoje em dia fica mais e mais excelente.
315
Taking Woodstock 2009,  R)
Taking Woodstock
Um ponto de vista diferente do Woodstock onde diferente de todos os outros jovens, esse vai procurar no evento não uma valvula de escape, mas uma razão pra viver e seguir em frente. É bonito, porém não tão bom quanto imaginei que fosse. Ainda sim, vale a pena.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments