My Favorite Movies


  dipa89's Rating My Rating
1
Synecdoche, New York 2008,  R)
2
Time of the Wolf 2003,  R)
3
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
4
Naked 1993,  R)
5
Lost In Translation 2003,  R)
6
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981,  R)
7
The Science of Sleep 2006,  R)
8
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
9
Drowning by Numbers 1988,  R)
10
Aruitemo Aruitemo (Still Walking) 2008,  Unrated)
11
Elephant 2003,  R)
12
El Topo 1971,  Unrated)
13
L'Enfant (The Child) 2006,  R)
14
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
15
Let the Right One In 2008,  R)
16
Deconstructing Harry 1997,  R)
17
Nothing Personal 2009,  Unrated)
18
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
19
Mon Oncle d'Amérique 1980,  PG)
20
Badlands 1973,  PG)
21
A Casa (Namai) (The House) 1997,  Unrated)
22
Angst (Fear) 1983,  Unrated)
23
En Passion (A Passion) (The Passion of Anna) 1969,  R)
24
Donnie Darko 2001,  R)
25
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001,  Unrated)
26
No Country for Old Men 2007,  R)
27
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
28
Fight Club 1999,  R)
29
The Blood (O Sangue) 1989,  Unrated)
30
Babel 2006,  R)
31
Spirited Away 2001,  PG)
32
Un Conte de Noël (A Christmas Tale) 2008,  Unrated)
33
Chungking Express 1994,  PG-13)
34
Code Unknown (Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages) 2000,  Unrated)
35
The Father of My Children (Le pere de mes enfants) 2008,  Unrated)
36
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
37
Brick 2006,  R)
38
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
39
Paranoid Park 2007,  R)
40
Hayat var (My Only Sunshine) 2008,  Unrated)
41
Hunger 2008,  R)
42
The Element of Crime 1984,  Unrated)
43
We Don't Live Here Anymore 2004,  R)
44
Junebug 2005,  R)
45
Freaks 1932,  Unrated)
46
Cache (Hidden) 2005,  R)
47
Vengeance Is Mine 1979,  Unrated)
48
8 1/2 1963,  Unrated)
49
Adaptation 2002,  R)
50
Oldboy 2004,  R)
51
Valerie and Her Week of Wonders 1970,  Unrated)
52
The Eel (Unagi) 1997,  Unrated)
53
Funny Games 2007,  R)
54
Visage (Face) 2009,  Unrated)
55
Before Sunrise 1995,  R)
56
Suicide Club 2002,  R)
57
Le Revelateur 1968,  Unrated)
58
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
59
The Tracey Fragments 2007,  R)
60
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
61
The Proposition 2005,  R)
62
If.... 1968,  R)
63
The Limits of Control 2009,  R)
64
Morvern Callar 2002,  R)
65
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
66
The Silence 1963,  Unrated)
67
Lost Highway 1997,  R)
68
A Clockwork Orange 1971,  R)
69
After Hours 1985,  R)
70
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
71
The Draughtsman's Contract 1982,  R)
72
Eraserhead 1977,  R)
73
Ghost Town 2010,  Unrated)
74
Under the Sun of Satan (Sous le soleil de Satan) (Under Satan's Sun) 1987,  Unrated)
75
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
76
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) 2007,  PG)
77
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
78
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
79
The Wicker Man 1974,  R)
80
Dogtooth (Kynodontas) 2009,  R)
81
American Splendor 2003,  R)
82
Snatch 2001,  R)
83
The Breakfast Club 1985,  R)
84
XXY 2007,  Unrated)
85
All That Jazz 1979,  R)
86
A Prophet (Un prophete) 2009,  R)
87
Across the Universe 2007,  PG-13)
88
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
89
Bringing Out the Dead 1999,  R)
90
Jalainur (Zha lai nuo er) 2008,  Unrated)
91
Zodiac 2007,  R)
92
The Pleasure of Being Robbed 2008,  Unrated)
93
Control 2007,  R)
94
Paprika 2006,  R)
95
The City of Your Final Destination 2010,  PG-13)
96
Domino 2005,  R)
97
This Is England 2006,  Unrated)
98
The Aviator 2004,  PG-13)
99
21 Grams 2003,  R)
100
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
101
Gangs of New York 2002,  R)
102
Seom (The Isle) 2000,  Unrated)
103
Dogville 2003,  R)
104
Annie Hall 1977,  PG)
105
Bronson 2008,  R)
106
Videodrome 1983,  R)
107
Lucky Life 2010,  Unrated)
108
Hawaii, Oslo 2004,  Unrated)
109
Persona 1966,  Unrated)
110
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
111
Stalker 1979,  Unrated)
112
The New World 2005,  PG-13)
113
Rosemary's Baby 1968,  R)
114
Day Night Day Night 2006,  G)
115
El Sur (The South) 1983,  Unrated)
116
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973,  Unrated)
117
The Tree of Life 2011,  PG-13)
118
Ratcatcher 1998,  Unrated)
119
THX 1138 1971,  PG)
120
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968,  Unrated)
121
Samson and Delilah 2009,  Unrated)
122
Goodbye Dragon Inn 2003,  Unrated)
123
Vive l'Amour 1994,  Unrated)
124
Trollflöjten (The Magic Flute) 1975,  G)
125
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
126
The Magdalene Sisters 2002,  R)
127
Aus dem Leben der Marionetten (From the Life of the Marionettes) 1980,  R)
128
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
129
Windows on Monday (Montag Kommen Die Fenster) 2006,  Unrated)
130
Archipelago 2010,  Unrated)
131
Monday 2000,  Unrated)
132
Rabbit 2005,  Unrated)
133
Händelse vid bank (Incident by a Bank) 2009,  Unrated)
134
DeUsynlige (Troubled Water) 2008,  Unrated)
135
Play 2011,  Unrated)
136
Winter Silence (Winterstilte) 2008,  Unrated)
137
Parking 2008,  Unrated)
138
Cul-de-Sac 1966,  Unrated)
139
L'Important c'est d'aimer (That Most Important Thing: Love) (The Main Thing Is to Love) 1975,  R)
140
Crash 1996,  NC-17)
141
Moloch (Molokh) 1999,  Unrated)
142
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2002,  R)
143
Reprise 2006,  R)
144
The Mutants (os Mutantes) 1999,  Unrated)
145
The Wave 2011,  Unrated)
146
Kes 1969,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments