My Favorite Movies
Give list a short description
| dingo808's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 2 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 3 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 4 |
Shaolin Soccer 2001, PG-13) |
|
| 5 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 6 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 7 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 8 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
The Mission 1986, PG) |
|
| 11 |
Nikita (La Femme Nikita) 1990, R) |
|
| 12 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 13 |
To Die For 1995, R) |
|
| 14 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 15 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 16 |
The Hudsucker Proxy 1994, PG) |
|
| 17 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 18 |
Being There 1979, PG) |
|
| 19 |
Confessions of a Dangerous Mind 2002, R) |
|
| 20 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |




















