My Favorite Movies
Mostly comedies! Go Figure? (in this suckass G.W. war mongering world) "if we couldn't laugh we?d go insane"
| dinahmoehum's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 3 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 4 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 5 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 6 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 7 |
Monty Python's The Meaning of Life 1983, R) |
|
| 8 |
Office Space 1999, R) |
|
| 9 |
True Stories 1986, PG) |
|
| 10 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 11 |
The Jerk 1979, R) |
|
| 12 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 13 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 14 |
Stripes 1981, R) |
|
| 15 |
Dogma 1999, R) |
|
| 16 |
Wizards 1977, PG) |
|
| 17 |
Rock 'n' Roll High School 1979, PG) |
|
| 18 |
Garden State 2004, R) |
|
| 19 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 20 |
The Kentucky Fried Movie 1977, R) |




















