My Favorite Movies


  dina2759's Rating My Rating
1
Batman 1989,  PG-13)
2
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
3
The Witches of Eastwick 1987,  R)
4
Anger Management 2003,  PG-13)
5
About Schmidt 2002,  R)
6
Wolf 1994,  R)
7
Hells Angels on Wheels 1967,  R)
8
Ride in the Whirlwind 1965,  G)
9
Shadows of the Bat: The Cinematic Saga of the Dark Knight - The Legend Reborn 2005,  Unrated)
10
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) 1963,  R)
11
Blood and Wine 1997,  R)
12
Flannel Pajamas 2005,  R)
13
Weekend With Kate 1990,  Unrated)
14
Coming Up Roses 1987,  PG)
15
Equinox 1993,  R)
16
The Departed 2006,  R)
17
Back Door to Hell 1964,  R)
18
Chicago Joe and the Showgirl 1990,  R)
19
The Killing Time 1987,  R)
20
The Three Musketeers 1993,  PG)
21
Promised Land 1988,  R)
22
Young Guns II 1990,  PG-13)
23
Crazy Moon 1986,  PG-13)
24
The Last Days of Frankie the Fly 1997,  R)
25
River Queen 2005,  R)
26
The Sentinel 2006,  PG-13)
27
The Vanishing 1993,  R)
28
Freeway 1996,  R)
29
Eye For An Eye 1995,  R)
30
Innocence (2001) ,  Unrated)
31
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
32
Being Julia 2004,  R)
33
Wicked 1998,  R)
34
True Confessions 1981,  R)
35
Hermanas 2005,  Unrated)
36
Dreaming of Julia (Cuba Libre) 2004,  Unrated)
37
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
38
Night of the Seagulls (La Noche de las gaviotas) 1975,  R)
39
Custer of the West 1968,  G)
40
Lady in the Lake 1947,  Unrated)
41
3 Women (1977) ,  Unrated)
42
The Final Curtain 2003,  R)
43
These Foolish Things 2006,  Unrated)
44
The Mortal Storm 1940,  Unrated)
45
The Peacemaker 1997,  R)
46
Birth 2004,  R)
47
The Others 2001,  PG-13)
48
Bewitched 2005,  PG-13)
49
The Interpreter 2005,  PG-13)
50
Cold Mountain 2003,  R)
51
Dogville 2003,  R)
52
To Die For 1995,  R)
53
My Life 1993,  PG-13)
54
Batman Forever 1995,  PG-13)
55
Eyes Wide Shut 1999,  R)
56
Birthday Girl 2001,  R)
57
Flirting 1990,  R)
58
Malice 1993,  R)
59
The Portrait of a Lady 1996,  PG-13)
60
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
61
The Human Stain 2003,  R)
62
The Hours 2002,  PG-13)
63
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
64
The Invasion 2007,  PG-13)
65
The Golden Compass 2007,  PG-13)
66
Happy Feet 2006,  PG)
67
God Grew Tired Of Us 2006,  PG)
68
The Tooth Fairy 2006,  PG)
69
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
70
Charlie 2007,  R)
71
Kisses and Caroms 2006,  R)
72
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love 1995,  R)
73
The Woodsman 2004,  R)
74
Mon Oncle d'Amérique 1980,  PG)
75
Blown Away 1992,  R)
76
Place Vendôme 1998,  R)
77
Erotic Dreams of Jeannie 2004,  Unrated)
78
Anna Nicole Smith - Exposed 1998,  R)
79
City of Angels 1998,  PG-13)
80
Trapped in Paradise 1994,  PG-13)
81
Leaving Las Vegas 1995,  R)
82
8MM 1999,  R)
83
It Could Happen to You 1994,  PG)
84
Windtalkers 2002,  R)
85
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
86
Birdy 1984,  R)
87
Matchstick Men 2003,  PG-13)
88
Sonny 2002,  R)
89
Snake Eyes 1998,  R)
90
Valley Girl 1983,  R)
91
The Family Man 2000,  PG-13)
92
Racing With the Moon 1984,  PG)
93
Kiss of Death 1995,  R)
94
Guarding Tess 1994,  PG-13)
95
The Wicker Man 2006,  PG-13)
96
World Trade Center 2006,  PG-13)
97
Lord of War 2005,  R)
98
Moonstruck 1987,  PG)
99
The Weather Man 2005,  R)
100
Fire Birds 1990,  PG-13)
101
Con Air 1997,  R)
102
Face/Off 1997,  R)
103
Vampire's Kiss 1989,  R)
104
Honeymoon in Vegas 1992,  PG-13)
105
Amos & Andrew 1993,  PG-13)
106
Bringing Out the Dead 1999,  R)
107
The Ant Bully 2006,  PG)
108
The Rock 1996,  R)
109
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
110
Mystery, Alaska 1999,  R)
111
The Insider 1999,  R)
112
Virtuosity 1995,  R)
113
Rough Magic 1995,  PG-13)
114
Romper Stomper 1993,  NC-17)
115
Heaven's Burning 1997,  R)
116
For the Moment 1994,  PG-13)
117
L.A. Confidential 1997,  R)
118
Almost Famous 2000,  R)
119
Say Anything... 1989,  PG-13)
120
Whispers in the Dark 1992,  R)
121
Vanilla Sky 2001,  R)
122
The Work and the Glory 2004,  PG)
123
The Prophecy II: Ashtown 1998,  R)
124
The Conqueror Worm (Witchfinder General) 1968,  Unrated)
125
The Heart of the Game 2005,  PG-13)
126
The Silence of the Lambs 1991,  R)
127
Sounds of Silence (Sot-e Sokout) 2006,  Unrated)
128
Land of Silence and Darkness (Land des Schweigens und der Dunkelheit) 1971,  Unrated)
129
Hostage 2005,  R)
130
Sunset 1988,  R)
131
The Siege 1998,  R)
132
Striking Distance 1993,  R)
133
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
134
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
135
Little Men Vol 1 2003,  Unrated)
136
One: The Movie 2005,  Unrated)
137
Love Laughs at Andy Hardy 1946,  Unrated)
138
Facing the Giants 2006,  PG)
139
Blind Date 1987,  PG-13)
140
Tears of the Sun 2003,  R)
141
The Story of Us 1999,  R)
142
Last Man Standing 1996,  R)
143
The Last Boy Scout 1991,  R)
144
The Jungle Book 2 2003,  G)
145
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
146
Little Children 2006,  R)
147
Dead Babies 2000,  R)
148
The Country Bears 2002,  G)
149
Remo Williams - The Adventure Begins 1985,  PG-13)
150
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
151
The Prophecy - Uprising 2004,  R)
152
The Prophecy - Forsaken 2005,  R)
153
Buffalo Bill 1944,  PG)
154
Lambada 1989,  PG-13)
155
Grandma's Boy 2006,  R)
156
La Visa Loca 2005,  Unrated)
157
The Magic Pudding 2000,  Unrated)
158
Tsunami: The Aftermath 2006,  Unrated)
159
Red Road 2006,  Unrated)
160
The 24th Day 2004,  R)
161
Joshua 2002,  G)
162
My Bodyguard 1980,  PG)
163
Tarzan 1999,  G)
164
A Walk on the Moon 1999,  R)
165
Final Destination 2 2003,  R)
166
The Hunger 2005,  R)
167
Doctor Dolittle 1967,  G)
168
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
169
The Doctor 1991,  PG-13)
170
The Glass House 2001,  PG-13)
171
Dracula 1931,  Unrated)
172
The Lake House 2006,  PG)
173
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
174
In a Glass Cage (Tras el cristal) 1985,  Unrated)
175
Mickey's Magical Christmas - Snowed in at the House of Mouse 2001,  G)
176
200 Cigarettes 1999,  R)
177
Armageddon 1998,  PG-13)
178
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
179
Changing Lanes 2002,  R)
180
Forces of Nature 1999,  PG-13)
181
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
182
Sleepover Nightmare 2004,  R)
183
Lucky Number Slevin 2006,  R)
184
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
185
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
186
Spartacus 2004,  Unrated)
187
Reno 911!: Miami 2007,  R)
188
View Askew's Look Back at Mallrats 1999,  Unrated)
189
Surviving Christmas 2004,  PG-13)
190
Beauty and the Beast (La Belle et la bete) (1946) ,  Unrated)
191
The Night of Truth (La nuit de la verite) 2004,  Unrated)
192
I Saw Ben Barka Get Killed (J'ai vu tuer Ben Barka) 2011,  Unrated)
193
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (Curse of the Living Dead) (Don't Walk in the Park) 1966,  R)
194
King Rat 1965,  Unrated)
195
Chicago 2002,  PG-13)
196
Unfaithful 2002,  R)
197
Shall We Dance 2004,  PG-13)
198
Pretty Woman 1990,  R)
199
Mr. Jones 1993,  R)
200
Runaway Bride 1999,  PG)
201
American Gigolo 1980,  R)
202
Superman III 1983,  PG)
203
The Three Musketeers 1973,  PG)
204
Looking for Mr. Goodbar 1977,  R)
205
The Jackal 1997,  R)
206
The Machinist 2003,  R)
207
The Illusionist 2006,  PG-13)
208
The Illusionist (De Illusionist) 1985,  Unrated)
209
Gia 1998,  R)
210
You've Got Mail 1998,  PG)
211
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
212
The Terminal 2004,  PG-13)
213
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
214
The Polar Express 2004,  G)
215
Forrest Gump 1994,  PG-13)
216
Apollo 13 1995,  PG)
217
The Last Samurai 2003,  R)
218
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
219
Splash 1984,  PG)
220
That Thing You Do! 1996,  PG)
221
Nobody's Fool 1994,  R)
222
Mortal Thoughts 1991,  R)
223
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
224
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
225
The Fifth Element 1997,  PG-13)
226
Die Hard 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments