My Favorite Movies


  dimasam21's Rating My Rating
1
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
A really cute one. I loved the clown fish.
2
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
This also was a nice, colourful movie. when u see the chocolates u go nuts. Johnny Depp was cute as usual
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I loved this to the max. Johnny Depp was sooooo cute & funny. loved his acting.
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
This is also an unusual love story, which brings tears to your eyes.
5
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
A cute love story. I liked Hilary Duff & Chad Michael looked really cute
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
I liked this was that u see what girls do.
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
I loved the dances in this one. Two different dances brought together. A nice love story also
8
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This is also a nice, lovely, romantic movie. bring tears to your eyes
9
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
A very meaningful one. Julia Roberts was great as usual & so was Richard Gere
10
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Nice moves in the movie.
11
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Nice cars. Paul Walker looked cute
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Loved their chemistry in the movie
13
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I loved it
14
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
This was some geat movie, so hilarious & funny i laughed alo.
15
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Good one
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
nice uperhero movie
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
a lovely movie with magic & stuff
18
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
Nice movie with real nice dance moves
19
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
A really nice romantic movie
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved johnny depp in this one. really funny, hilarious one
22
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
A nice movie with nice dance steps & the couple looked cute toghether
23
Just My Luck 2006,  PG-13)
24
Fantastic Four 2005,  PG-13)
25
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
26
Georgia Rule 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments