My Favorite Movies
| dilskee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hudson Hawk 1991, R)
A very underrated comedy that bombed in the box office and was trashed by critics everywhere. Very quotable and funny. I dare you to not come out of the film with "Swinging on a Star" stuck in you head. Highlights? |
|
| 2 |
UHF 1989, PG-13) |
|
| 3 |
Over the Top 1986, PG) |
|
| 4 |
Fletch 1985, PG) |
|
| 5 |
Kuffs 1992, PG-13) |
|
| 6 |
Q: The Winged Serpent 1982, R) |
|
| 7 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 8 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 9 |
Creepshow 1982, R) |
|
| 10 |
Men At Work 1990, PG-13) |
|
| 11 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 12 |
Invasion U.S.A. 1985, R) |
|
| 13 |
Jake Speed 1986, PG) |
|
| 14 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 15 |
Robocop 2 1990, R) |
|
| 16 |
Robocop 3 1992, PG-13) |
|
| 17 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 18 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 19 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 20 |
Space Mutiny 1999, PG-13) |
|
| 21 |
Hot Fuzz 2006, R) |





















