My Favorite Movies


  dil1788's Rating My Rating
1
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
One of the greatest movies ever created. Flashy, flamboyant, fantastically acted and directed, even funny at times, this is a major must-see movie with one of the greatest ensembles ever to grace our screen.
2
Scarface 1983,  R)
Scarface
Gangster classic with a fantastic performance by Al Pacino.
3
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the greatest movies in existence.
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Brilliant follow-up, although, I prefer the original.
5
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
The final installment of Chan-wook Park's 'Revenge Trilogy' is a brilliant one.
6
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
Brutal, but brilliant first installment of Chan-wook Park's 'Revenge Trilogy'.
7
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Fantastic, suspenseful, intense movie with an insane twist that you'll never see coming.
8
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
Best foreign film I've ever seen.
9
Memento 2000,  R)
Memento
Fantastic thought provoking movie.
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Brilliant thought provoking movie. Such depth and substance make this movie a definite must-see.
11
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
What a perfect movie! One of the most entertaining movies I've ever seen.
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Nolan dares to take the Dark Knight seriously and comes out with a brilliant film.
13
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Masterful psychological horror.
14
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
Brilliant, epic film with an equally epic performance by Daniel Day-Lewis.
15
Munich 2005,  R)
Munich
Brilliant movie robbed of several Oscars that it rightfully deserved. Bana gives a fantastic, underrated movie.
16
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
One of the greatest, if not the greatest, films of 2005. William Hurt's performance is particularly fantastic and deserved an Oscar.
17
American History X 1998,  R)
American History X
Excellent film with a fantastic performance by Edward Norton.
18
300 2007,  R)
300
It doesn't have that much of a plot, but the coolness makes up for it.
19
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
The Killer (Dip huet seung hung)
The greatest John Woo movie ever!
20
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Excellent film that somehow outdid its predecessor.
21
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Excellent atmosphere and build up with a brilliant twist. David Finch at his best.
22
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Brilliant film with the most intense performance ever seen.
23
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Great film with a kaleidoscope of characters in a very strange situation. Fantastic acting also, particularly by William H. Macy, Julianne Moore, John C. Reilly and Tom Cruise.
24
Heat 1995,  R)
Heat
Worth watching if only for Robert DeNiro and Al Pacino's first on-screen collaboration.
25
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Superb movie with Arnold Schwarzenegger's first remotely believable performance.
26
Wanted 2008,  R)
Wanted
Very cool movie with great action. The movie is also better than the comics.
27
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Disturbing, tough-to-watch and devastating but ultimately a brlliantly made movie about the negative effects of drug use.
28
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Excellent action movie with some great character development.
29
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
Still the greatest live action/animation to date.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments