Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Dikigorakos's Rating My Rating
1
2046 2004,  R)
2
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
3
Stardust Memories 1980,  PG)
4
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
5
The Usual Suspects 1995,  R)
6
Seconds 1966,  R)
7
Don't Look Now 1973,  R)
8
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) 1971,  R)
9
The Isle ,  Unrated)
10
Holiday 1938,  Unrated)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
12
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
13
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
14
Charade 1963,  G)
15
Robin and Marian 1976,  PG)
16
The African Queen 1952,  Unrated)
17
Sabrina 1954,  Unrated)
18
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
19
Roman Holiday 1953,  Unrated)
20
The Children's Hour 1961,  Unrated)
21
Scarface 1932,  PG)
22
The Life of Emile Zola 1937,  Unrated)
23
I Am a Fugitive From a Chain Gang 1932,  Unrated)
24
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
25
Cloverfield 2008,  PG-13)
26
Laura 1944,  Unrated)
27
30 Days of Night 2007,  R)
28
The Westerner 1940,  Unrated)
29
Kohayagawa-ke no aki (The End of Summer) (Early Autumn) 1961,  Unrated)
30
Les Visiteurs du Soir (The Devil's Envoys) 1942,  Unrated)
31
Oyû-sama (Lady Ôyu) (Miss Oyu) 1951,  Unrated)
32
Oldboy 2004,  R)
33
Lady Musashino (Musashino fujin) 1951,  Unrated)
34
The Parallax View 1974,  R)
35
JFK 1992,  R)
36
The Mist 2007,  R)
37
The Happening 2008,  R)
38
The War of the Worlds 1953,  G)
39
War of the Worlds 2005,  PG-13)
40
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
41
The Core 2003,  PG-13)
42
Armageddon 1998,  PG-13)
43
Independence Day 1996,  PG-13)
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
47
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
48
1408 2007,  PG-13)
49
The Shining 1980,  R)
50
Forbidden Planet 1956,  G)
51
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
52
The Letter 1940,  Unrated)
53
Misery 1990,  R)
54
Secret Window 2004,  PG-13)
55
Hide and Seek 2005,  R)
56
The Omen 1976,  R)
57
Carrie 1976,  R)
58
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
59
Spider-Man 2002,  PG-13)
60
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
61
The Last King of Scotland 2006,  R)
62
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
63
Schindler's List 1993,  R)
64
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
65
The Pianist 2002,  R)
66
Apocalypse Now 1979,  R)
67
The Deer Hunter 1978,  R)
68
La Femme Infidèle (The Unfaithful Wife) ,  Unrated)
69
À double tour (Web of Passion) (Leda) 1959,  Unrated)
70
Ugetsu monogatari 1953,  Unrated)
71
Sansho the Bailiff 1954,  Unrated)
72
Chikamatsu monogatari (The Crucified Lovers) 1954,  Unrated)
73
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
74
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
75
Spirited Away 2001,  PG)
76
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
77
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) 1969,  PG)
78
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
79
L'Atalante 1934,  Unrated)
80
Stalker 1979,  Unrated)
81
Cube 1997,  R)
82
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
83
East of Eden 1955,  PG)
84
Mary of Scotland 1936,  Unrated)
85
Anne of the Thousand Days 1969,  PG)
86
A Man for All Seasons 1966,  G)
87
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
88
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
89
King Arthur 2004,  PG-13)
90
Escape from New York 1981,  R)
91
Escape from L.A. 1996,  R)
92
The Running Man 1987,  R)
93
Minority Report 2002,  PG-13)
94
Paycheck 2003,  PG-13)
95
The Matrix 1999,  R)
96
Beowulf 2007,  PG-13)
97
300 2007,  R)
98
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
99
Troy 2004,  R)
100
Alexander 2004,  R)
101
Ben-Hur 1959,  G)
102
Blood Diamond 2006,  R)
103
The Constant Gardener 2005,  R)
104
Annie Hall 1977,  PG)
105
Husbands and Wives 1992,  R)
106
Bullets Over Broadway 1994,  R)
107
Barton Fink 1991,  R)
108
Blood Simple 1984,  R)
109
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
110
Raising Arizona 1987,  PG-13)
111
The Ladykillers 2004,  R)
112
Interiors 1978,  PG)
113
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
114
September 1987,  PG)
115
Dial M for Murder 1954,  PG)
116
High Noon 1952,  Unrated)
117
3:10 to Yuma 2007,  R)
118
Tombstone 1993,  R)
119
Gunfight at the O.K. Corral 1957,  Unrated)
120
My Darling Clementine 1946,  G)
121
Drums Along the Mohawk 1939,  Unrated)
122
Amarcord 2009,  R)
123
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
124
The Passion of the Christ 2004,  R)
125
Apocalypto 2006,  R)
126
The Last of the Mohicans 1992,  R)
127
Gangs of New York 2002,  R)
128
The Departed 2006,  R)
129
Once Upon a Time in America 1984,  R)
130
GoodFellas 1990,  R)
131
The Godfather 1972,  R)
132
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
133
Mouchette 1967,  Unrated)
134
Les Dames du Bois de Boulogne (Ladies of the Park) 1945,  Unrated)
135
Orphée (Orpheus) 1950,  Unrated)
136
Camera Buff 1979,  R)
137
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
138
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
139
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
140
Delicatessen 1991,  R)
141
Alphaville 1965,  Unrated)
142
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
143
Equilibrium 2002,  R)
144
V for Vendetta 2006,  R)
145
Children of Men 2006,  R)
146
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
147
Blade Runner 1982,  R)
148
Dark City 1998,  R)
149
Training Day 2001,  R)
150
Donnie Brasco 1997,  R)
151
Blow 2001,  R)
152
Lord of War 2005,  R)
153
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
154
Gun Crazy (Deadly Is the Female) 1949,  R)
155
Bonnie and Clyde 1967,  R)
156
Serendipity 2001,  PG-13)
157
When Harry Met Sally 1989,  R)
158
Groundhog Day 1993,  PG)
159
Premonition 2007,  PG-13)
160
21 Grams 2003,  R)
161
The Conversation 1974,  PG)
162
The Lives of Others 2006,  R)
163
Brazil 1985,  R)
164
Blue Velvet 1986,  R)
165
Donnie Darko 2001,  R)
166
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
167
Adaptation 2002,  R)
168
Sideways 2004,  R)
169
Broken Flowers 2005,  R)
170
Lost In Translation 2003,  R)
171
Punch-Drunk Love 2002,  R)
172
I Heart Huckabees 2004,  R)
173
The Truman Show 1998,  PG)
174
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
175
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
176
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
177
The Thing 1982,  R)
178
Alien 1979,  R)
179
Aliens 1986,  R)
180
Predator 1987,  R)
181
The Fly 1986,  R)
182
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
183
Dawn of the Dead 2004,  R)
184
Alien3 1992,  R)
185
Night of the Living Dead 1968,  R)
186
Carnival of Souls 1962,  R)
187
Alien Resurrection 1997,  R)
188
Jacob's Ladder 1990,  R)
189
Angel Heart 1987,  R)
190
The Godfather, Part II 1974,  R)
191
Timecop 1994,  R)
192
The Godfather, Part III 1990,  R)
193
American Gangster 2007,  R)
194
Back to the Future Part II 1989,  PG)
195
Scarface 1983,  R)
196
Back to the Future Part III 1990,  PG)
197
Road to Perdition 2002,  R)
198
The Untouchables 1987,  R)
199
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
200
The Terminator 1984,  R)
201
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
202
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
203
Rambo III 1988,  R)
204
It's a Wonderful Life 1946,  G)
205
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
206
The Family Man 2000,  PG-13)
207
City of Angels 1998,  PG-13)
208
Taxi Driver 1976,  R)
209
Raging Bull 1980,  R)
210
Rocky 1976,  PG)
211
Ali 2001,  R)
212
Enemy of the State 1998,  R)
213
L'Enfant (The Child) 2006,  R)
214
Dead Man Walking 1995,  R)
215
Pickpocket 1959,  Unrated)
216
The Insider 1999,  R)
217
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
218
The Roaring Twenties 1939,  Unrated)
219
Lady in a Cage 1964,  Unrated)
220
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
221
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
222
All About Eve 1950,  PG)
223
The Killers 1946,  Unrated)
224
Double Indemnity 1944,  Unrated)
225
The Asphalt Jungle 1950,  Unrated)
226
The Strange Love of Martha Ivers 1946,  Unrated)
227
Out of the Past 1947,  Unrated)
228
Against All Odds 1984,  R)
229
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
230
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
231
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
232
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
233
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
234
Leaving Las Vegas 1995,  R)
235
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
236
American Beauty 1999,  R)
237
Reservoir Dogs 1992,  R)
238
Pulp Fiction 1994,  R)
239
Trainspotting 1996,  R)
240
Shallow Grave 1994,  R)
241
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962,  Unrated)
242
Hakuchi (The Idiot) 1951,  Unrated)
243
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
244
Unforgiven 1992,  R)
245
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
246
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
247
The Eiger Sanction 1975,  R)
248
The Gauntlet 1977,  R)
249
Ronin 1998,  R)
250
Tightrope 1984,  R)
251
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
252
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
253
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
254
The Incredibles 2004,  PG)
255
Finding Nemo 2003,  G)
256
Robots 2005,  PG)
257
Blood Work 2002,  R)
258
White Hunter Black Heart 1990,  PG)
259
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
260
Gladiator 2000,  R)
261
High Plains Drifter 1973,  R)
262
Space Cowboys 2000,  PG-13)
263
The Brave One 2007,  R)
264
Collateral 2004,  R)
265
Platoon 1986,  R)
266
Full Metal Jacket 1987,  R)
267
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
268
Flags of Our Fathers 2006,  R)
269
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
270
The Last Samurai 2003,  R)
271
The Piano 1993,  R)
272
The New World 2005,  PG-13)
273
Badlands 1973,  PG)
274
Casablanca 1942,  PG)
275
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) 1974,  R)
276
North by Northwest 1959,  Unrated)
277
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
278
Niagara 1953,  Unrated)
279
Vertigo 1958,  PG)
280
The Lady Vanishes 1938,  PG)
281
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
282
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
283
Psycho 1960,  R)
284
Notorious 1946,  Unrated)
285
Three Days of the Condor 1975,  R)
286
Strangers on a Train 1951,  PG)
287
Young and Innocent 1938,  Unrated)
288
Rebecca 1940,  Unrated)
289
The Others 2001,  PG-13)
290
The Last Emperor 1987,  PG-13)
291
The Haunting 1963,  G)
292
Fight Club 1999,  R)
293
The Fog 1980,  R)
294
The Wicker Man 2006,  PG-13)
295
The Wicker Man 1974,  R)
296
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
297
A Nous la Liberté (Liberty for Us) 1931,  Unrated)
298
Modern Times 1936,  G)
299
The Birds 1963,  PG-13)
300
Signs 2002,  PG-13)
301
Lady in the Water 2006,  PG-13)
302
The Village 2004,  PG-13)
303
...And Justice For All 1979,  R)
304
100 Million BC 2007,  R)
305
15 Minutes 2001,  R)
306
The Score 2001,  R)
307
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
308
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
309
Eyes Wide Shut 1999,  R)
310
A Clockwork Orange 1971,  R)
311
25th Hour 2003,  R)
312
5x2 (5 x 2: Five Times Two) 2004,  R)
313
The 6th Day 2000,  PG-13)
314
8 Women (8 Femmes) 2002,  R)
315
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
316
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
317
About a Boy 2002,  PG-13)
318
Love Actually 2003,  R)
319
The Abyss 1989,  PG-13)
320
Sphere 1998,  PG-13)
321
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
322
The Alamo 2004,  PG-13)
323
Agnes of God 1985,  PG-13)
324
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
325
Alien Species 1996,  R)
326
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) 1998,  R)
327
A Very Long Engagement 2004,  R)
328
The English Patient 1996,  R)
329
Cold Mountain 2003,  R)
330
Amanti (A Place for Lovers) 1968,  R)
331
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) 1991,  R)
332
Diva 1981,  R)
333
America, America (The Anatolian Smile) 1963,  Unrated)
334
American History X 1998,  R)
335
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
336
Amor perjudica seriamente la salud (Love Can Seriously Damage Your Health) 1996,  Unrated)
337
Analyze This 1999,  R)
338
Analyze That 2002,  R)
339
Anatomy of a Murder 1959,  G)
340
Boomerang! 1947,  Unrated)
341
Angel 1937,  Unrated)
342
Trouble in Paradise 1932,  Unrated)
343
Grand Hotel 1932,  Unrated)
344
Angel Face 1953,  Unrated)
345
Anger Management 2003,  PG-13)
346
Animal Crackers 1930,  G)
347
The Ant Bully 2006,  PG)
348
Antz 1998,  PG)
349
Anything Else 2003,  R)
350
Take the Money and Run 1969,  PG)
351
The Sting 1973,  PG)
352
Apache 1954,  Unrated)
353
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
354
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
355
I, Robot 2004,  PG-13)
356
Asoka 2001,  R)
357
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
358
Assault on Precinct 13 1976,  R)
359
Assault on Precinct 13 2005,  R)
360
The Astronaut's Wife 1999,  R)
361
Impostor 2000,  PG-13)
362
Identity 2003,  R)
363
Atonement 2007,  R)
364
Matango:Attack of the Mushroom People 1963,  Unrated)
365
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
366
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
367
Avanti! 1972,  R)
368
The Out-of-Towners 1969,  G)
369
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
370
La Voie lactée (The Milky Way) 1969,  PG)
371
The Magnificent Ambersons 1942,  Unrated)
372
The Aviator 2004,  PG-13)
373
Awakenings 1990,  PG-13)
374
The Awful Truth 1937,  Unrated)
375
The Bad and the Beautiful 1953,  Unrated)
376
Barry Lyndon 1975,  PG)
377
Batman Begins 2005,  PG-13)
378
Battlefield Earth 2000,  PG-13)
379
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
380
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
381
Good Will Hunting 1997,  R)
382
Before Sunrise 1995,  R)
383
Before Sunset 2004,  R)
384
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
385
Being There 1979,  PG)
386
Bell, Book and Candle 1958,  Unrated)
387
The Bellboy 1960,  Unrated)
388
Belle de jour 2002,  R)
389
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
390
La Bête Humaine (Judas Was a Woman)(The Human Beast) 1938,  Unrated)
391
Beverly Hills Cop 1984,  R)
392
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
393
Beyond a Reasonable Doubt 1956,  Unrated)
394
The Big Clock 1948,  PG-13)
395
Big Fish 2004,  PG-13)
396
The Big Heat 1953,  PG)
397
Birth 2004,  R)
398
The Birth of a Nation 1915,  G)
399
Closer 2004,  R)
400
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
401
Blow-Up 1966,  Unrated)
402
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
403
The Bravados 1958,  Unrated)
404
Breaking and Entering 2006,  R)
405
The Bridge of San Luis Rey 2005,  PG)
406
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
407
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
408
Brokeback Mountain 2005,  R)
409
Brother 2000,  R)
410
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) 1989,  Unrated)
411
Brubaker 1980,  R)
412
Bunny Lake Is Missing 1965,  Unrated)
413
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
414
Call Northside 777 1948,  Unrated)
415
Camille 1936,  Unrated)
416
Career Girls 1996,  R)
417
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
418
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
419
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
420
The Cassandra Crossing 1999,  Unrated)
421
Runaway Train 1985,  R)
422
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
423
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
424
Cat People 1942,  R)
425
The Cave 2005,  PG-13)
426
Celebrity 1998,  R)
427
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
428
Cheyenne Autumn 1964,  Unrated)
429
The Key 1983,  Unrated)
430
Chicken Run 2000,  G)
431
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
432
China Seas 1935,  Unrated)
433
The China Syndrome 1979,  PG)
434
Chinatown 1974,  R)
435
Cimarron 1931,  Unrated)
436
Citizen Kane 1941,  PG)
437
City for Conquest 1940,  Unrated)
438
City Lights 1931,  G)
439
Clash By Night 1952,  Unrated)
440
Cliffhanger 1993,  R)
441
Code 46 2003,  R)
442
Commando 1985,  R)
443
Con Air 1997,  R)
444
Conan the Barbarian 1982,  R)
445
Conan the Destroyer 1984,  PG)
446
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
447
Conspiracy Theory 1997,  R)
448
Contact 1997,  PG)
449
The Contender 2000,  R)
450
Coogan's Bluff 1968,  R)
451
Cool Hand Luke 1967,  PG)
452
Cop Land 1997,  R)
453
Crash 1996,  NC-17)
454
Crash 2005,  R)
455
Critters 1986,  PG-13)
456
Story of a Love Affair 1950,  Unrated)
457
Crossed Swords (The Prince and the Pauper) 1977,  PG)
458
The Crossing Guard 1995,  R)
459
Croupier 1998,  R)
460
The Crying Game 1992,  R)
461
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
462
Cyborg 1989,  R)
463
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
464
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
465
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
466
Ice Age 2002,  PG)
467
Knocked Up 2007,  R)
468
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
469
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
470
X-Men 2000,  PG-13)
471
The Wizard of Oz 1939,  G)
472
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
473
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
474
Grease 1978,  PG)
475
I Am Legend 2007,  PG-13)
476
Toy Story 1995,  G)
477
Shrek 2001,  PG)
478
The Silence of the Lambs 1991,  R)
479
Shark Tale 2004,  PG)
480
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
481
National Treasure 2004,  PG)
482
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
483
Monsters, Inc. 2001,  G)
484
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
485
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
486
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
487
Superbad 2007,  R)
488
Gattaca 1997,  PG-13)
489
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
490
Singin' in the Rain 1952,  G)
491
A Fish Called Wanda 1988,  R)
492
The Fifth Element 1997,  PG-13)
493
The Blair Witch Project 1999,  R)
494
High Fidelity 2000,  R)
495
Billy Elliot 2001,  R)
496
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
497
The Descent 2005,  R)
498
Enemy at the Gates 2001,  R)
499
Planet of the Apes 1968,  G)
500
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
501
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
502
We Were Soldiers 2002,  R)
503
Friday the 13th 1980,  R)
504
Swordfish 2001,  R)
505
Judge Dredd 1995,  R)
506
Boogie Nights 1997,  R)
507
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
o john woo ta spaei
508
Lost in Space 1998,  PG-13)
509
Shaun of the Dead 2004,  R)
510
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
511
Chicago 2002,  PG-13)
512
The Crow 1994,  R)
513
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
kai mono i epilogi tis Audrey Tautou arkei gia na katastrepsei tin tainia (an einai tainia afto to pragma)
514
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
515
Hostage 2005,  R)
516
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
517
Total Recall 1990,  R)
518
The Island 2005,  PG-13)
519
Amadeus 1984,  PG)
520
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
521
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
522
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
523
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
524
Rain Man 1988,  R)
525
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
526
Desperado 1995,  R)
527
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
528
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
oso kalo einai to palio, allo toso malakia einai afto..
529
Land of the Dead 2005,  R)
530
Dawn of the Dead 1978,  R)
531
Willow 1988,  PG)
532
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
533
The Machinist 2003,  R)
534
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
535
Hero 2002,  PG-13)
536
Gremlins 1984,  PG)
537
Superman Returns 2006,  PG-13)
538
Dark Water 2005,  PG-13)
539
Unbreakable 2000,  PG-13)
540
Ratatouille 2007,  G)
541
Stargate 1994,  PG-13)
542
Mystic River 2003,  R)
543
Memento 2000,  R)
544
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
545
Lucky Number Slevin 2006,  R)
546
Highlander 1986,  R)
547
Underworld 2003,  R)
548
The Graduate 1967,  PG)
549
World Trade Center 2006,  PG-13)
550
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
551
Traffic 2000,  R)
552
Gone With the Wind 1939,  G)
553
Red Eye 2005,  PG-13)
554
Munich 2005,  R)
555
Dogma 1999,  R)
556
Dreamcatcher 2003,  R)
557
The Thin Red Line 1998,  R)
558
Zodiac 2007,  R)
559
Tremors 1990,  R)
560
Lethal Weapon 4 1998,  R)
561
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
562
The Forgotten 2004,  PG-13)
563
Legends of the Fall 1994,  R)
564
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
565
28 Days Later 2002,  R)
566
Hot Shots! 1991,  PG-13)
567
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
568
A History of Violence 2005,  R)
569
Evil Dead 2 1987,  R)
570
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
571
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
572
Demolition Man 1993,  R)
573
The Grudge 2004,  PG-13)
574
Halloween 1978,  R)
575
The Evil Dead 1981,  R)
576
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
577
The Exorcist 1973,  R)
578
Scream 1996,  R)
579
The Game 1997,  R)
580
John Q 2001,  PG-13)
581
Bowling for Columbine 2002,  R)
582
Magnolia 1999,  R)
583
Rio Bravo 1959,  Unrated)
584
The Invasion 2007,  PG-13)
585
On the Waterfront 1954,  Unrated)
586
The Blob 1988,  R)
587
The Odd Couple 1968,  G)
588
Insomnia 2002,  R)
589
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) 2001,  PG-13)
590
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
591
Z 1969,  PG)
592
Young Mr. Lincoln 1939,  Unrated)
593
You Only Live Once 1937,  Unrated)
594
Fury 1936,  Unrated)
595
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
596
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
597
Eyes Without a Face 2004,  Unrated)
598
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
599
Peeping Tom 1960,  Unrated)
600
Funny Games 1998,  Unrated)
601
The Wrong Man 1956,  Unrated)
602
The Mission 1986,  PG)
603
Written on the Wind 1956,  Unrated)
604
Woyzeck 1978,  Unrated)
605
The Woman in the Window 1944,  Unrated)
606
Scarlet Street 1945,  PG)
607
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964,  Unrated)
608
Otoshiana (Pitfall) 1962,  Unrated)
609
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964,  Unrated)
610
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
611
Witness 1985,  R)
612
Withnail and I 1987,  R)
613
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
614
Winter Kills 1977,  R)
615
Winchester '73 1950,  Unrated)
616
The Wild One 1953,  Unrated)
617
Wife vs. Secretary 1936,  Unrated)
618
Wild At Heart 1990,  R)
619
Whirlpool 1949,  Unrated)
620
Leave Her to Heaven 1946,  Unrated)
621
Where the Sidewalk Ends 1950,  Unrated)
622
When Worlds Collide 1951,  G)
623
Westworld 1973,  PG)
624
Waterloo 1970,  G)
625
The Warriors 1979,  R)
626
Day of Wrath (Vredens Dag)(Day of Anger) 1943,  Unrated)
627
Ordet (The Word) 1955,  Unrated)
628
Offret (The Sacrifice) 1986,  PG)
629
The River 1951,  Unrated)
630
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
631
Luther 2003,  PG-13)
632
The Assassination of Richard Nixon 2004,  R)
633
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
634
The Thin Man 1934,  Unrated)
635
Village of the Damned 1960,  R)
636
The Innocents 1961,  Unrated)
637
The Verdict 1982,  R)
638
Vengeance Valley 1951,  PG)
639
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968,  Unrated)
640
Persona 1966,  Unrated)
641
Vanilla Sky 2001,  R)
642
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
643
Unknown World 1951,  Unrated)
644
Universal Soldier 1992,  R)
645
Underground 1995,  Unrated)
646
Under Suspicion 2000,  R)
647
The Eel (Unagi) 1997,  Unrated)
648
Two Much 1995,  PG-13)
649
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
650
True Grit 1969,  G)
651
Faithless 2000,  R)
652
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
653
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
654
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
655
The Maltese Falcon 1941,  PG)
656
The Desperate Hours 1955,  Unrated)
657
Brick 2006,  R)
658
High Sierra 1941,  Unrated)
659
Key Largo 1948,  Unrated)
660
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
661
White Heat 1949,  Unrated)
662
Othello 1995,  R)
663
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello) 1952,  Unrated)
664
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
665
Touch of Evil 1958,  PG-13)
666
Tom Horn 1980,  R)
667
Tôkyô boshoku (Tokyo Twilight) 1957,  NC-17)
668
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
669
Timeline 2003,  PG-13)
670
Time Bandits 1981,  PG)
671
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
672
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
673
Seom (The Isle) 2000,  Unrated)
674
Tideland 2005,  R)
675
The Three Faces of Eve 1957,  Unrated)
676
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
677
This Island Earth 1955,  Unrated)
678
This Gun for Hire 1942,  R)
679
Dark Passage 1947,  Unrated)
680
Lady in the Lake 1947,  Unrated)
681
The Third Man 1949,  Unrated)
682
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
683
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
684
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
685
They Live 1988,  R)
686
L'Important c'est d'aimer (That Most Important Thing: Love) (The Main Thing Is to Love) 1975,  R)
687
Them! 1954,  Unrated)
688
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
689
Empire of the Wolves 2005,  R)
690
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) 2000,  R)
691
Seven (Se7en) 1995,  R)
692
Time of the Wolf 2003,  R)
693
Teacher's Pet 1958,  Unrated)
694
Lover Come Back 1961,  Unrated)
695
The Apartment 1960,  Unrated)
696
Talk Radio 1988,  R)
697
The Talk of the Town 1942,  Unrated)
698
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
699
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
700
Sylvia 2003,  R)
701
Swimming Pool 2003,  R)
702
Sweet Bird of Youth 1962,  R)
703
Sweet and Lowdown 1999,  PG-13)
704
Suspiria 1977,  R)
705
Suddenly, Last Summer 1960,  Unrated)
706
The Stranger 1946,  Unrated)
707
Suspicion 1941,  Unrated)
708
The Straight Story 1999,  G)
709
Kikujiro 1999,  PG-13)
710
La Strada (The Road) 1954,  PG)
711
The Stepford Wives 1975,  PG)
712
Stella Dallas 1937,  Unrated)
713
Starship Troopers 1997,  R)
714
Mildred Pierce 1945,  Unrated)
715
Starman 1984,  PG-13)
716
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
717
Horse Feathers 1932,  Unrated)
718
Monkey Business 1931,  Unrated)
719
Duck Soup 1933,  Unrated)
720
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
721
Kind Hearts and Coronets 1949,  Unrated)
722
Meet John Doe 1941,  Unrated)
723
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
724
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
725
Inherit the Wind 1960,  PG)
726
His Girl Friday 1940,  Unrated)
727
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
728
Libeled Lady 1936,  Unrated)
729
The Front Page 1974,  PG)
730
Save the Tiger 1973,  R)
731
Harry and Tonto 1974,  R)
732
Harold and Maude 1971,  PG)
733
Little Miss Sunshine 2006,  R)
734
Futurama: The Beast with a Billion Backs 2008,  Unrated)
735
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
736
Mad Max 1979,  R)
737
Men in Black II 2002,  PG-13)
738
The Snake Pit 1948,  Unrated)
739
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
740
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
741
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
742
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
743
RoboCop 1987,  R)
744
The Firm 1993,  R)
745
Runaway Jury 2003,  PG-13)
746
The Fisher King 1991,  R)
747
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
748
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
749
History of the World -- Part I 1981,  R)
750
Flatliners 1990,  R)
751
Phone Booth 2003,  R)
752
Flawless 1999,  R)
753
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) 1995,  R)
754
The Fly 1958,  Unrated)
755
For Whom the Bell Tolls 1973,  Unrated)
756
Fortress 1993,  R)
757
Four Rooms 1995,  R)
758
Frances 1982,  R)
759
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
760
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
761
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
762
French Kiss 1995,  PG-13)
763
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
764
The Front 1976,  PG)
765
Guilty by Suspicion 1991,  PG-13)
766
Gandhi 1982,  PG)
767
Gaslight 1944,  Unrated)
768
Fanny by Gaslight (Man of Evil) 1944,  Unrated)
769
Green for Danger (1946) 1947,  PG)
770
Rear Window 1954,  PG)
771
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
772
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
773
Le genou de Claire ,  Unrated)
774
Gentleman's Agreement 1947,  PG)
775
Elephant 2003,  R)
776
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
777
Gertrud 1965,  Unrated)
778
Giant 1956,  G)
779
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
780
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
781
Mountains of the Moon 1990,  R)
782
Scent of a Woman 1992,  R)
783
Good Bye, Lenin 2002,  R)
784
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
785
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
786
The Ox-Bow Incident 1943,  Unrated)
787
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
788
The Great Escape 1963,  Unrated)
789
Papillon 1973,  PG)
790
The Shawshank Redemption 1994,  R)
791
The Killing Fields 1984,  R)
792
The Great Lie 1941,  Unrated)
793
The Great St. Louis Bank Robbery 1959,  R)
794
The Grifters 1990,  R)
795
Nine Queens (Nueve reinas) 2001,  R)
796
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
797
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
798
Damn the Defiant! 1962,  Unrated)
799
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
800
Sleeper 1973,  PG)
801
Mighty Aphrodite 1995,  R)
802
The Celebration (Festen) 1998,  R)
803
A Midsummer Night's Sex Comedy 1982,  PG)
804
The Informer 1935,  Unrated)
805
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
806
Harvey 1950,  Unrated)
807
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
808
Heartbreakers 2001,  PG-13)
809
No Country for Old Men 2007,  R)
810
Heaven Can Wait 1943,  Unrated)
811
The Hills Have Eyes 2006,  R)
812
Down by Law 1986,  R)
813
Dead Man 1995,  R)
814
The Brave 1997,  Unrated)
815
Scanners 1981,  R)
816
Rosemary's Baby 1968,  R)
817
The Tenant 1976,  R)
818
Panic in Year Zero! (End of the World) 1962,  Unrated)
819
Enter the Dragon 1973,  R)
820
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
821
Game of Death 1978,  R)
822
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
823
Kung Fu Hustle 2004,  R)
824
Marked Woman 1937,  Unrated)
825
Death Proof 2007,  R)
826
Videodrome 1983,  R)
827
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
828
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
829
Shrek 2 2004,  PG)
830
No End (Bez konca) 1984,  Unrated)
831
Jules and Jim 1962,  Unrated)
832
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
833
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957,  Unrated)
834
I Walked With a Zombie 1943,  PG)
835
Curse of the Demon 1958,  Unrated)
836
Harakiri 1963,  Unrated)
837
Samurai Rebellion 1967,  Unrated)
838
The Woman Next Door (La femme d'à côté) 1981,  R)
839
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) 1968,  Unrated)
840
Scoop 2006,  PG-13)
841
The Curse of the Jade Scorpion 2001,  PG-13)
842
Small Time Crooks 2000,  PG)
843
Play It Again, Sam 1972,  PG)
844
Everyone Says I Love You 1996,  R)
845
Bananas 1971,  PG-13)
846
Love and Death 1975,  PG)
847
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
848
Match Point 2005,  R)
849
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
850
Deconstructing Harry 1997,  R)
851
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
852
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959,  Unrated)
853
The Last House on the Left 1972,  R)
854
Deliverance 1972,  R)
855
River of No Return 1954,  Unrated)
856
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
857
El Dorado 1967,  Unrated)
858
The Searchers 1956,  Unrated)
859
Red River 1948,  Unrated)
860
Stagecoach 1939,  Unrated)
861
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
862
Shane 1953,  Unrated)
863
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
864
Rio Grande 1950,  Unrated)
865
The Crow: City of Angels 1996,  R)
866
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962,  Unrated)
867
Summer With Monika (Sommaren med Monika) 1956,  Unrated)
868
Land and Freedom 1995,  Unrated)
869
My Name Is Joe (Mein Name ist Joe) 1998,  R)
870
Mean Streets 1973,  R)
871
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
872
Il Decameron (The Decameron) 1970,  R)
873
La Notte 1961,  Unrated)
874
L'Eclisse 1962,  Unrated)
875
Portrait of Jennie 1948,  PG-13)
876
Since You Went Away 1944,  Unrated)
877
Mrs. Miniver 1942,  Unrated)
878
In the Valley of Elah 2007,  R)
879
The Song of Bernadette 1943,  Unrated)
880
El Cid 2008,  Unrated)
881
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
882
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
883
Malice 1993,  R)
884
D-Tox (Eye See You) 2002,  R)
885
Manhunter 1986,  R)
886
Showgirls 1995,  NC-17)
887
Red-Headed Woman 1932,  PG-13)
888
Baby Face 1933,  Unrated)
889
San Francisco 1936,  Unrated)
890
The Prisoner of Second Avenue 1974,  PG)
891
Beetlejuice 1988,  PG)
892
The Outsiders 1983,  PG)
893
Bande à part (Band of Outsiders) ,  Unrated)
894
Experiment in Terror 1962,  Unrated)
895
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
896
Days of Wine and Roses 1962,  Unrated)
897
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
898
Sommarlek (Summerplay) (Illicit Interlude) (Summer Interlude) 1950,  Unrated)
899
Senseless 1998,  R)
900
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
901
Scary Movie 2000,  R)
902
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) 1969,  PG)
903
Marie Antoinette 1938,  Unrated)
904
The Glass Key 1942,  Unrated)
905
The Left Handed Gun 1958,  PG)
906
Hud 1963,  Unrated)
907
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
908
The Great Race 1965,  Unrated)
909
Deception 1946,  Unrated)
910
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
911
The Exorcist III 1990,  R)
912
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
913
Spellbound 1945,  Unrated)
914
The Fountainhead 1949,  Unrated)
915
Rancho Notorious 1952,  PG)
916
Repulsion 1965,  Unrated)
917
Revolution 1985,  PG)
918
Ride with the Devil 1999,  R)
919
Gerry 2002,  R)
920
The Right Stuff 1983,  PG)
921
Jacknife 1989,  R)
922
Bitter Moon 1992,  R)
923
Klute 1971,  R)
924
The Morning After 2006,  R)
925
The Monster (Il Mostro) 1996,  R)
926
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
927
In the Mouth of Madness 1994,  R)
928
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
929
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
930
The Mean Season 1985,  R)
931
The Mouse That Roared 1959,  Unrated)
932
Murder by Death 1976,  PG)
933
Mr. Arkadin (Confidential Report) 1955,  Unrated)
934
Death in Venice 1971,  PG)
935
A Place in the Sun 1951,  Unrated)
936
Bend Of The River 1952,  Unrated)
937
La Chienne (The Bitch) 1931,  Unrated)
938
The Hustler 1961,  Unrated)
939
The Hunted 2003,  R)
940
The Hunter 1980,  PG)
941
I Want to Live! 1958,  Unrated)
942
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
943
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
944
In a Lonely Place 1950,  Unrated)
945
Johnny Guitar 1954,  PG)
946
In Hell 2003,  R)
947
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
948
Fargo 1996,  R)
949
The Big Lebowski 1998,  R)
950
Desert Heat (Inferno) 1998,  R)
951
The Interpreter 2005,  PG-13)
952
It Happened One Night 1934,  Unrated)
953
It's All About Love 2003,  R)
954
The Jacket 2005,  R)
955
The Butterfly Effect 2004,  R)
956
Jeux Interdits (Forbidden Games) 1952,  PG)
957
Joe Kidd 1972,  PG)
958
Johnny Handsome 1989,  R)
959
Year of the Dragon 1985,  PG)
960
Johnny Mnemonic 1995,  R)
961
The Heiress 1949,  Unrated)
962
Sudden Impact 1983,  R)
963
Dirty Harry 1971,  R)
964
The Public Enemy 1931,  Unrated)
965
Pride and Prejudice 1940,  Unrated)
966
Au Hasard Balthazar 1966,  Unrated)
967
They Live by Night (The Twisted Road) 1949,  Unrated)
968
Ride the High Country 1962,  Unrated)
969
The Big Sleep 1946,  PG)
970
The Hours 2002,  PG-13)
971
Five Easy Pieces 1970,  R)
972
Carnal Knowledge 1971,  R)
973
People Will Talk 1951,  Unrated)
974
The Bad Seed 1956,  Unrated)
975
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
976
Damien: Omen II 1978,  R)
977
The Last Legion 2007,  PG-13)
978
Smilla's Sense of Snow 1997,  R)
979
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
980
I Am Dina 2002,  Unrated)
981
Lili Marleen 1981,  R)
982
Swept Away ,  Unrated)
983
Soylent Green 1973,  PG)
984
The Omega Man 1971,  PG)
985
Silent Running 1971,  G)
986
The Andromeda Strain 1971,  G)
987
Jude 1996,  R)
988
Fallen Angels 1995,  Unrated)
989
Chungking Express 1994,  PG-13)
990
Far and Away 1992,  PG-13)
991
The Dark Knight 2008,  PG-13)
992
Hulk 2003,  PG-13)
993
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
994
Serpico 1973,  R)
995
Day of the Triffids 1963,  Unrated)
996
Wings of Desire 1987,  PG-13)
997
20 Million Miles to Earth 1957,  Unrated)
998
Oliver Twist 1999,  PG-13)
999
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962,  Unrated)
1000
Quin puede matar a un nio? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) 1976,  R)
1001
Music Box 1989,  PG-13)
1002
The Musketeer 2001,  PG-13)
1003
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
1004
Excalibur 1981,  R)
1005
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
1006
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
1007
Sylvia Scarlett 1935,  Unrated)
1008
My Own Private Idaho 1991,  R)
1009
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
1010
WALL-E 2008,  G)
1011
Smart Money 1931,  Unrated)
1012
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
1013
The Defiant Ones 1958,  Unrated)
1014
Doomsday 2008,  R)
1015
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
1016
Texas 1941,  Unrated)
1017
The Killing 1956,  Unrated)
1018
Anna Christie 1930,  Unrated)
1019
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
1020
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
1021
Hancock 2008,  PG-13)
1022
Il Bidone (The Swindle) (The Swindlers) 1955,  Unrated)
1023
Cromwell 1970,  G)
1024
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) 1955,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments