Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dikajnr's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
my favorate
2
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
life is good for those that strive hard... he is a real father and husband
3
Murder at 1600 1997,  R)
Murder at 1600
action pack non stop detective
4
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
great mission acheiver
5
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
for the love of his country and fellow human beings
6
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
the perfect special agent
7
Marked for Death 1990,  R)
Marked for Death
fit for the task
8
Spy Kids 2001,  PG)
Spy Kids
who say kids cannot perform?...they are great spy
9
The General's Daughter 1999,  R)
10
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
11
Battlefield Earth 2000,  PG-13)
12
End of Days 1999,  R)
End of Days
end of the Satan
13
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
Ha ha ha is the key! funny like never
14
Sesame Street - Kids' Favorite Songs 2005,  Unrated)
Sesame Street - Kids' Favorite Songs
yesterday, today and forever ..
15
Mr. Smith Gets a Hustler 2002,  R)
16
Police Academy 7: Mission to Moscow 1994,  PG)
17
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
18
Mr. & Mrs. Bridge 1990,  PG-13)
19
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
20
The Slaughter Rule 2003,  R)
21
Mr. Capone-e: A Day 'N' the Life of Mr. Capone-e 2004,  Unrated)
22
Clerks II 2006,  R)
23
Mrs. Palfrey at the Claremont 2005,  Unrated)
24
Mrs. Caldicot's Cabbage War 2003,  Unrated)
25
The Roman Spring of Mrs. Stone 1961,  Unrated)
26
Mrs. Parkington 1944,  Unrated)
27
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
28
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
29
Mrs. Brown 1997,  PG)
30
Mrs. Miniver 1942,  Unrated)
31
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
32
Mrs. Soffel 1984,  PG-13)
33
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
34
Mrs. Dalloway 1997,  PG-13)
35
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
36
Single Santa Seeks Mrs. Claus 2004,  Unrated)
37
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
38
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
39
Mrs. Santa Claus 1996,  G)
40
Mrs. Harris 2005,  Unrated)
41
The Incredible Mrs. Ritchie 2003,  PG-13)
42
Series 7: The Contenders 2001,  R)
43
Mr. India 1987,  Unrated)
44
The Impossible Spy 1987,  Unrated)
45
Catch That Kid 2004,  PG)
46
Harriet the Spy 1996,  PG)
47
Done the Impossible: The Fans' Tale of 'Firefly' and 'Serenity' 2006,  Unrated)
48
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
49
Fantasy Mission Force (Mai nei dak gung dui) (Dragon Attack) 1982,  Unrated)
50
Spy Hard 1996,  PG-13)
51
Tinker, Tailor, Soldier, Spy (TV SHOW) 2004,  Unrated)
52
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
53
Kids in the Hall - Brain Candy 1996,  R)
54
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
55
Million Dollar Kid 1944,  Unrated)
56
Pirate Kids - Blackbeard's Lost Treasure 2004,  Unrated)
57
Frog Dreaming (The Go-Kids) (The Quest) 1986,  PG)
58
Battlefield Britain 2005,  Unrated)
59
Dracula's Daughter 1936,  Unrated)
60
First Daughter 2004,  PG)
61
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
62
Not Without My Daughter 1990,  PG-13)
63
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
64
A Soldier's Daughter Never Cries 1998,  R)
65
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter 1965,  Unrated)
66
The Adventures of Cinderella's Daughter 2000,  G)
67
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
68
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
69
American Virgin 1999,  R)
70
The Last American Virgin 1982,  R)
71
Virgin 2003,  R)
72
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
73
The Good Old Naughty Days 2002,  Unrated)
74
Radio Days 1987,  PG)
75
The Last Days 1999,  PG-13)
76
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
this is a movie that is well written, acted, directed, edited and above all fixed to the trill of audiance......if am in position i will nominate it for many Oscar/Grammy Awards like best Director, Best actor,Best film etc..I recomend it to all...Cheers!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments