My Favorite Movies


  DiJohnny's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
2
Memento 2000,  R)
Memento
A unique movie that plays backwords! If that's not enough to make it worth your time, the ending (or should I say beginning) will leave you breathless!
3
Identity 2003,  R)
Identity
Will blow your mind with it's shocking ending!
4
Impostor 2000,  PG-13)
Impostor
Suspenseful SciFi movie with a mind blowing twist at the end!
5
The Game 1997,  R)
The Game
Filled with numerous twists and turns with a shocking ending!
6
The Others 2001,  PG-13)
The Others
Incredibly suspenseful with a wicked twist of an ending!
7
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
A classic scarey movie with one of the most amazing endings ever written!
8
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Absolutely incredible! Very shocking and haunting ending!
9
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Another Shyamalan classic!
10
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
An improvement on the Stephen King short story. If you haven't read the story, see this movie first! It's unbelievabley twisted!
11
The Prestige 2006,  PG-13)
12
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Shockingly vile and profane, brutally hilarious, and incredibly mind blowing (literally)!
13
Saw 2004,  R)
Saw
A very good movie! It's not all that gory either, along the lines of Seven, but still by no means for the faint of heart.

An excellent twist which is spoiled by the fact that there are three Saw movies already. An awesome ending you have to see to believe!!
14
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
A very stylish movie. Very dark and sad but somehow beautiful movie with a happy ending.

It's only rated R, but it has full frontal nudity!!! >:(
15
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
A eerie suspenseful movie with an incredible score! This supernatural thriller/mystery delivers the goods all the way till the haunting ending!
16
Seven (Se7en) 1995,  R)
17
Collateral 2004,  R)
Collateral
Captivating! Incredibly well done. One of those movies that leave you pinned to your seat till the end of the credits, and then you want to watch it again!
18
The Butterfly Effect 2004,  R)
19
Stay 2005,  R)
Stay
Incredibly mind blowing! Hard to get your mind around but when you do it is amazing!
20
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
It was rather predictable. But an excellent movie! very intense visuals and a great story.
21
Joy Ride 2001,  R)
22
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
26
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Hands down the best Batman movie out there! This is the way Batman was supposed to be! Christian Bale is perfect for the role! Christopher Nolan directed perfectly!
27
War of the Worlds 2005,  PG-13)
28
King Kong 2005,  PG-13)
29
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
30
Man on Fire 2004,  R)
31
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
32
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Insane martial arts action! It is very violent though.
33
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
District B13 (Banlieue 13)
Awesome movie! This is how an action movie is supposed to be made! Lots of jaw dropping, adrenaline rushing, death defying, REAL, martial arts stunts, without sexual content, and minimal language!
34
The Transporter 2002,  PG-13)
35
Transporter 2 2005,  PG-13)
36
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
I can't even begin to describe how incredibly action packed, and funny this movie is!! It was pretty clean besides all the swearing. And totally action packed! It is by far my favorite Die Hard movie!
37
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
A super fast paced action movie! It blows the first two out of the water! Furious chase followed by a little discussion and plot followed by furious chase! It was an amazing movie, and a great conclussion to the series!
38
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
An intensely suspenseful action packed movie! It was great fun and really sad!
39
Reign of Fire 2002,  PG-13)
40
Red Eye 2005,  PG-13)
41
Firewall 2006,  PG-13)
Firewall
Exciting, believable, entertaining. A very decent thriller! Very clean, with little cursing, and acceptable amount of violence!
42
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Extremely funny!
43
Serenity 2005,  PG-13)
44
Sahara 2005,  PG-13)
45
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
One of the best 80's action movies! Despite all it's profanities, a really good classic action movie.
46
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Pretty much as awesome as the first!!! Explosive action, awesome story, great cast.... Yippee-Ki-Yay!!!
47
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
48
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (Eagle's Shadow) 1978,  PG)
49
National Treasure 2004,  PG)
50
Kung Phooey! 2003,  R)
51
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
National Lampoon's Loaded Weapon 1
Nonstop laughs! Many many spoofs.
52
Wayne's World 1992,  PG-13)
53
Without A Paddle 2004,  PG-13)
54
The Longest Yard 2005,  PG-13)
55
Mystery Men 1999,  PG-13)
56
Kicking & Screaming 2005,  PG)
57
Elf 2003,  PG)
58
Hoodwinked 2006,  PG)
59
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
The best animated film I've seen in a long while! Hilarious!
60
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
61
The Emperor's New Groove 2000,  G)
62
Envy 2004,  PG-13)
63
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
64
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
65
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
66
Spider-Man 2002,  PG-13)
67
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
68
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
An amazing film! Although not as funny as the second, it is the best Spider Man movie yet! The special effects are just amazing, especially with Sandman.
69
The Dead Zone 2002,  R)
70
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
Tremors 2: Aftershocks
Even better than the first!
71
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
Tremors 3 - Back to Perfection
Maybe the best Tremors yet!

It's fun to watch the evolution of the graboids!
72
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
73
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
74
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments