Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  diinphx's Rating My Rating
1
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
loved this very cute love story...first time i saw it at the movies with my man because we met online
2
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
very good movie
3
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
loved this movie
4
Chain Reaction 1996,  PG-13)
Chain Reaction
nice action movie
5
The Watcher 2000,  R)
The Watcher
nice thriller
6
Little Buddha 1994,  PG)
Little Buddha
good movie
7
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
very funny
8
When Thugs Cry 2003,  R)
9
The Gift 2000,  R)
10
Last Time I Committed Suicide 1997,  R)
Last Time I Committed Suicide
ok movie
11
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) 1990,  PG-13)
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter)
ok movie
12
Permanent Record 1988,  PG-13)
Permanent Record
good movie
13
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
one of his best movies, loved this movie alot
14
Johnny Mnemonic 1995,  R)
Johnny Mnemonic
good movie
15
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
good movie
16
Babes in Toyland 1986,  G)
Babes in Toyland
cute movie
17
A Scanner Darkly 2006,  R)
18
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
very good movie, was a suprising ending...keanu and sandra work well together
19
The Night Before 1988,  PG-13)
The Night Before
ok movie
20
Thumbsucker 2005,  R)
21
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
great movie
22
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
23
Constantine 2005,  R)
Constantine
really good movie..he is so yummy in it
24
Point Break 1991,  R)
Point Break
great movie
25
Youngblood 1986,  R)
Youngblood
very cool movie
26
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
just like the other very funny movie
27
I Love You to Death 1990,  R)
I Love You to Death
off the wall movie
28
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
good movie
29
Speed 1994,  R)
Speed
great movie....very action packed....oh keanu mm.mm
30
Feeling Minnesota 1996,  R)
Feeling Minnesota
ok movie
31
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
ok movie
32
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
good movie
33
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
just like its other good movie
34
Parenthood 1989,  PG-13)
Parenthood
very funny movie
35
The Burly Man Chronicles 2004,  Unrated)
36
Hardball 2001,  PG-13)
37
Brotherhood of Justice 1986,  Unrated)
Brotherhood of Justice
good movie
38
Freaked 1993,  PG-13)
Freaked
very wierd movie...off the wall
39
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
just like its others..good movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments