My Favorite Movies


  dihsani's Rating My Rating
1
Hard Candy 2005,  R)
2
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Hilarious!
3
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Tell me you don't love it.
5
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
6
Domino 2005,  R)
7
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Clever!
8
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
Realistic Sci-fi!
9
Training Day 2001,  R)
Training Day
Denzel as a antagonist!! Great!!
10
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I wish this movie did not come out the same time LOR 3 came out. This movie should have gotten much more recognition at the oscars!!
11
Minority Report 2002,  PG-13)
12
The Firm 1993,  R)
13
A Few Good Men 1992,  R)
14
Cocktail 1988,  R)
15
Jerry Maguire 1996,  R)
16
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Ooh vampires!!
17
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
It's as tragic as a Shakespeare play.
18
Troy 2004,  R)
Troy
Pitt was superb!!
19
Alexander 2004,  R)
Alexander
Very interesting.
20
300 2007,  R)
300
This movie was GLORIOUS!!!
21
Sin City 2005,  R)
Sin City
Bruce Willis.
22
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
One of my favorite movies!!
23
Fracture 2007,  R)
Fracture
Clever!!!
24
The Weather Man 2005,  R)
The Weather Man
Hilarious!! It's hard to stop using profanity after this movie for atleast a week. lol!!
25
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Castor Troy is that guy!!!
26
Guarding Tess 1994,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Love it!
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
More Johnny!!!
29
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
30
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Crazy!!
31
Carlito's Way 1993,  R)
32
Suicide Kings 1997,  R)
33
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Pesci is hilariously bad!
34
Twisted 2004,  R)
Twisted
Great psychological thriller!!
35
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
36
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Never seen a movie like this. It's real cool!!
37
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
38
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best Batman Movie!!
39
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Cool movie. Gets better with each sequel so far.
40
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
I'm saving the last star for Spider-Man 3. :)
41
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Bittersweet!!
42
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Classicly done!! Bravo!!
43
Underworld 2003,  R)
Underworld
Selene is ILL!!!! Just love this vampiric tale.
44
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
It's all about Selene!!!!!!
45
Van Helsing 2004,  PG-13)
46
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Riddick!!!!!!
47
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
I love John Cusack movies (well the ones I've seen).
48
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Funny!!
49
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
50
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) 1994,  PG-13)
51
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Funny!!!
52
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Classic!!
53
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Molly Ringwald!!!!!!!!
54
The Breakfast Club 1985,  R)
55
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Love this movie!!!
56
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Julia Roberts with "class"
57
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
58
Enough 2002,  PG-13)
Enough
Sleeping with Enemy meets Kill Bill. [ well sorta ;) ]
59
Ghost 1990,  PG-13)
60
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Funny!!!
61
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
Cool
62
Home Alone 1990,  PG)
63
Gang Related 1997,  R)
64
I, Robot 2004,  PG-13)
65
Bad Boys 1995,  R)
66
Idlewild 2006,  R)
67
The Specialist 1994,  R)
68
Cast Away 2000,  PG-13)
69
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I love the outfits the lady wore in every scene.
70
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Slick!!
71
Almost Famous 2000,  R)
72
Grilled 2006,  R)
73
Parenthood 1989,  PG-13)
74
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
I saw this on DVD at home, at night, ALONE. Very creepy.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments