My Favorite Movies
| Digirl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 2 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 3 |
The Terminator 1984, R)
"Technoir" - the name of the club Sarah Conner awaits her rescue. The perfect description for this relentless, dark, apocalyptic timetravel romance. One of my favorite Sci-Fi films of all time. |
|
| 4 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 5 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 6 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 7 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 8 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 9 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 10 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 11 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 12 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 13 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 14 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 15 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 16 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 17 |
How the West Was Won 1962, G) |
|
| 18 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 19 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 20 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 21 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 22 |
The Departed 2006, R) |
|
| 23 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 24 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 25 |
The Shining 1980, R) |
|
| 26 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 27 |
Psycho 1960, R) |
|
| 28 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 29 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 30 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 31 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 32 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 33 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 34 |
Mrs. Miniver 1942, Unrated) |
|
| 35 |
The Little Foxes 1941, PG-13) |
|
| 36 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 37 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 38 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 39 |
How To Marry A Millionaire 1953, Unrated) |
|
| 40 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 41 |
Irma La Douce 1963, Unrated) |
|
| 42 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 43 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 44 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 45 |
Paper Moon 1973, PG) |
|
| 46 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 47 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 48 |
Alien 1979, R) |
|
| 49 |
Random Harvest 1942, Unrated) |
|
| 50 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 51 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 52 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 53 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 54 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |






















































