My Favorite Movies


  diggerruss's Rating My Rating
1
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
before its time great movie
2
The Italian Job 1969,  PG)
The Italian Job
cain isbrilliant in this the music is great the second one sucked big time
3
Barbarella 1968,  PG)
Barbarella
very sexy look out for the angel. this is where uran duran got there name
4
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
the songs are great the clour is great fantastic movie
5
The Satanic Rites of Dracula 1974,  R)
The Satanic Rites of Dracula
the last of the hammer dracula movies and oneof the best lee and cushion one of the best ouble acts
6
The Devil Rides Out 1968,  G)
The Devil Rides Out
christopher lee proves he can be a great good guy great book too i recommend this to anyone who likes the occult
7
Murder at the Gallop 1963,  PG)
Murder at the Gallop
one of 4 black and white who dunnit comedies good to watch on a rainy tuesday afternoon
8
Murder Ahoy 1964,  PG)
Murder Ahoy
agatha cristi black and white comedy great fun
9
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) 1962,  PG)
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple)
another christie who dunnit miss marpleis the comic sleuth yet gain
10
Murder Most Foul 1964,  Unrated)
Murder Most Foul
good old fashioned who dunnit with twists and turns good stuff
11
The Ghost Train 1941,  Unrated)
The Ghost Train
set during the war i a haunted train station black and white comedy. bunch of strangers are stranded for the night in the station great film
12
House of the Long Shadows 1982,  PG)
House of the Long Shadows
not often seen on tv this is a spooky who dunnit in a big scary house
13
The Cat and the Canary 1927,  Unrated)
The Cat and the Canary
who dunnit in a large spooky house plenty atmosphere
14
The Cat and the Canary 1939,  Unrated)
The Cat and the Canary
escaped mad man creepy mansion reading of the will guess whats gona happen
15
The Cat and the Canary 1978,  R)
The Cat and the Canary
yes you guessed right its a creepy mansion again
16
Murder by Death 1976,  PG)
Murder by Death
this is a comedy that brings all the most famous sleuths together to solve the mystery
17
The Pale Horse 1996,  Unrated)
The Pale Horse
just a gret murder mystery from the queen of murder christie
18
Agatha Christie's Ten Little Indians (And Then There Were None) 1965,  PG)
Agatha Christie's Ten Little Indians (And Then There Were None)
the last man standing must be the murderer
19
Ten Little Indians 1989,  PG)
20
Sherlock Holmes and the Scarlet Claw 1944,  G)
Sherlock Holmes and the Scarlet Claw
great atmosphere wish watson was the sleuth though
21
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
very cute star very colourful very camp great sound tract
22
Flesh Gordon 1974,  R)
Flesh Gordon
raunchy camp send up ok flash gordon

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments