My Favorite Movies


  dieze's Rating My Rating
1
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
2
Mulholland Drive 2001,  R)
3
Wings of Desire 1987,  PG-13)
4
Apocalypse Now 1979,  R)
5
Bloody Sunday 2002,  R)
6
It's a Wonderful Life 1946,  G)
7
Raging Bull 1980,  R)
8
Days of Heaven 1978,  PG)
9
Annie Hall 1977,  PG)
10
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
11
Lost Highway 1997,  R)
12
Dans Paris (Inside Paris) 2006,  Unrated)
13
Monsters, Inc. 2001,  G)
14
Oldboy 2004,  R)
15
Peeping Tom 1960,  Unrated)
16
The Celebration (Festen) 1998,  R)
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
18
Reservoir Dogs 1992,  R)
19
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
20
Inland Empire 2006,  R)
21
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
"I will die for these animals."
22
Last Days 2005,  R)
23
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
24
The Magdalene Sisters 2002,  R)
25
Full Metal Jacket 1987,  R)
26
Freaks 1932,  Unrated)
27
Blow-Up 1966,  Unrated)
28
City Lights 1931,  G)
29
The Third Man 1949,  Unrated)
30
It Happened One Night 1934,  Unrated)
31
Stalker 1979,  Unrated)
Stalker
"Some intellectuals, those writers and scientists. They don't believe in anything! They've lost their sense of hope! My God! What kind of people are they?"
32
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
33
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
La Règle du Jeu (The Rules of the Game)
"C'est assomant les gens sincères"
34
Along the Ridge (Anche libero va bene) 2006,  Unrated)
35
Waltz with Bashir 2008,  R)
36
La Jetée (The Pier) 1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments