My Favorite Movies


  diegodresch's Rating My Rating
1
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
2
Oldboy 2004,  R)
3
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
4
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
5
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000,  G)
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
7
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
8
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
9
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) 2005,  PG-13)
10
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
11
Akira 1988,  R)
12
Casshern 2004,  Unrated)
13
Ran (1985) ,  Unrated)
14
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
15
Brother 2000,  R)
16
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
17
V for Vendetta 2006,  R)
18
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
19
Hero 2002,  PG-13)
20
To Live (Huozhe) 1994,  R)
21
Three Seasons 1999,  PG-13)
22
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
23
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) 1928,  Unrated)
24
Viy 1967,  PG)
25
Uzumaki 2000,  G)
26
The Ring 2002,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
28
The Ring Two 2005,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
30
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
33
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
34
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
35
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
36
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
37
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
38
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
39
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
40
Ju Rei:Uncanny 2004,  Unrated)
41
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001,  R)
42
Long khong (Art of the Devil 2) 2005,  Unrated)
43
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) 2004,  Unrated)
44
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
45
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
46
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
47
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) 1993,  Unrated)
48
The Vertical Ray of the Sun (At the Height of Summer) (Mua he chieu thang dung) 2000,  PG-13)
49
The Descent 2005,  R)
50
The Devil's Rejects 2005,  R)
51
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
52
TerrorVision 1986,  R)
53
The Hills Have Eyes 2006,  R)
54
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
55
Kung Fu Hustle 2004,  R)
56
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
57
Spirited Away 2001,  PG)
58
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
59
My Neighbor Totoro 1988,  G)
60
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
61
Whale Rider 2002,  PG-13)
62
Finding Neverland 2004,  PG)
63
WaSanGo (Volcano High) 2002,  PG-13)
64
Catch-22 1970,  R)
65
Body Snatchers 1994,  R)
66
The Silence of the Lambs 1991,  R)
67
Lunacy 2005,  G)
68
The Matrix 1999,  R)
69
Pulp Fiction 1994,  R)
70
Sin City 2005,  R)
71
The Shawshank Redemption 1994,  R)
72
Little Miss Sunshine 2006,  R)
73
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
74
American History X 1998,  R)
75
Flandersui Gae (Barking Dogs Never Bite) (Flanders' Dog) 2000,  Unrated)
76
Shrek 2001,  PG)
77
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
78
Red Dust 2004,  R)
79
Gremlins 1984,  PG)
80
House of 1000 Corpses 2002,  R)
81
Welcome to Dongmakgol 2005,  Unrated)
Welcome to Dongmakgol
The best crazy caracter played so far. The movie? Korea all the way, beautiful, bizarre, nonsense, funny, sad, thoughtfull..
82
Donnie Darko 2001,  R)
83
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
84
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
85
The Secret Life of Words 2006,  Unrated)
86
Fargo 1996,  R)
87
Versus 2000,  R)
88
Wild Zero 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments