My Favorite Movies


  diegodelavega's Rating My Rating
1
Dillinger è Morto (Dillinger is Dead) 1969,  Unrated)
2
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
3
Peeping Tom 1960,  Unrated)
4
Zeitgeist: The Movie 2007,  G)
Zeitgeist: The Movie
Zeitgeist, the Movie is a no-profit 2007 documentary film by Peter Joseph

watch it for free, at http://www.zeitgeistmovie.com/

Zeitgeist (from German Zeit- time and Geist- spirit) is "the spirit of the times" and/or "the spirit of the age." Zeitgeist is the general cultural, intellectual, ethical, spiritual, and/or political climate within a nation or even specific groups, along with the general ambience, morals, and sociocultural direction or mood of an era (similar to the English word mainstream or trend).
5
1900 (Novecento) 1976,  R)
6
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
8
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
9
The Godfather 1972,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Jules and Jim 1962,  Unrated)
12
City Lights 1931,  G)
13
Modern Times 1936,  G)
14
Last Tango in Paris 1972,  R)
15
Night of the Living Dead 1968,  R)
16
Wings of Desire 1987,  PG-13)
17
Elephant 2003,  R)
18
Il Grido (The Cry) 1957,  Unrated)
19
Ossessione 1943,  Unrated)
20
Taxi Driver 1976,  R)
21
Citizen Kane 1941,  PG)
22
Amarcord 2009,  R)
23
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
24
The Kid 1921,  Unrated)
25
The Shining 1980,  R)
26
Limelight 1952,  G)
27
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
28
The Godfather, Part II 1974,  R)
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
The Graduate 1967,  PG)
31
The Last Picture Show 1971,  R)
32
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1979,  Unrated)
33
Mesrine: Killer Instinct (L'instinct de mort) 2010,  R)
34
Mesrine: Public Enemy #1 2010,  R)
35
Donnie Darko 2001,  R)
36
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1929,  Unrated)
37
Psycho 1960,  R)
38
Paths of Glory 1957,  G)
39
The Thing 1982,  R)
40
Full Metal Jacket 1987,  R)
41
Requiem for a Dream 2000,  R)
42
The Rules of the Game 1950,  Unrated)
43
Scaramouche 1923,  Unrated)
44
Little Miss Sunshine 2006,  R)
45
Towelhead 2007,  R)
46
Groundhog Day 1993,  PG)
47
Eraserhead 1977,  R)
48
The Science of Sleep 2006,  R)
49
Investigation of a Citizen Above Suspicion 2012,  R)
50
La Classe Operaia va in Paradiso (The Working Class Goes to Heaven) (Lulu the Tool) 1971,  Unrated)
51
Cache (Hidden) 2005,  R)
52
The Circus 1928,  G)
53
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1961,  Unrated)
54
Halloween 1978,  R)
55
Eternity and a Day 1999,  Unrated)
56
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
57
Tootsie 1982,  PG)
58
Badlands 1974,  PG)
59
Lo sceicco bianco (The White Sheik) 1952,  Unrated)
60
Drugstore Cowboy 1989,  R)
61
Gerry 2003,  R)
62
Paranoid Park 2007,  R)
63
Blue Velvet 1986,  R)
64
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
65
Seven (Se7en) 1995,  R)
66
Cube Zero 2004,  R)
67
Cube 2 - Hypercube 2003,  R)
68
Amélie 2001,  R)
69
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
70
Thumbsucker 2005,  R)
71
Golden Door 2007,  PG-13)
72
Inside Man 2006,  R)
73
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007,  R)
74
The Darjeeling Limited 2007,  R)
75
The Squid and the Whale 2005,  R)
76
Captain Blood 1935,  Unrated)
77
Billy Elliot 2000,  R)
78
An American Werewolf in London 1981,  R)
79
Ciao Maschio (Bye Bye Monkey) 1978,  R)
80
Marcia Nuziale (The Wedding March) 1965,  Unrated)
81
Alice in den Städten (Alice in the Cities) 1974,  Unrated)
82
The Three Musketeers 1973,  PG)
83
The Four Musketeers 1975,  PG)
84
The Three Musketeers 1948,  Unrated)
85
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
86
Gummo 1997,  R)
87
Nuit et Brouillard (Night and Fog) 1955,  Unrated)
Nuit et Brouillard (Night and Fog)
This film has just one lack: it lasts too little.
88
The Sword in the Stone 1963,  G)
89
Toy Story 1995,  G)
90
Toy Story 2 1999,  G)
91
The Elephant Man 1980,  PG)
92
The Machinist 2004,  R)
93
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
94
Apocalypse Now 1979,  R)
95
American Splendor 2003,  R)
96
Serial Mom 1994,  R)
97
Man on the Moon 1999,  R)
98
The Wolf Man 1941,  Unrated)
99
Gulliver's Travels 1939,  Unrated)
100
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) 1973,  NC-17)
101
The Reluctant Dragon (A Day at Disneys) (Behind the Scenes at Walt Disney Studio) 1941,  Unrated)
102
Monsters, Inc. 2001,  G)
103
Aladdin 1992,  G)
104
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
105
Robin Hood 1973,  G)
106
Alice in Wonderland 1951,  G)
107
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) 1970,  G)
108
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
109
Shrek 2001,  PG)
110
Harold and Maude 1971,  PG)
111
Big Fish 2003,  PG-13)
112
Jaws 1975,  PG)
113
Hair 1979,  PG)
114
The Truman Show 1998,  PG)
115
About a Boy 2002,  PG-13)
116
Strangers on a Train 1951,  PG)
117
Quiz Show 1994,  PG-13)
118
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
119
Blade Runner 1982,  R)
120
Days of Heaven 1978,  PG)
121
V for Vendetta 2006,  R)
122
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
123
Memoirs of an Invisible Man 1992,  PG-13)
124
Brewster's Millions 1985,  PG)
125
Gremlins 1984,  PG)
126
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
127
Trading Places 1983,  R)
128
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
129
Scrooged 1988,  PG-13)
130
American Beauty 1999,  R)
131
Stand by Me 1986,  R)
132
The Crow 1994,  R)
133
Schindler's List 1993,  R)
134
Midnight Cowboy 1969,  R)
135
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
136
Smoke 1995,  R)
137
Rosemary's Baby 1968,  R)
138
Dawn of the Dead 1979,  R)
139
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1989,  Unrated)
140
Escape from New York 1981,  R)
141
Bonnie and Clyde 1967,  R)
142
Confessions of a Dangerous Mind 2003,  R)
143
Do the Right Thing 1989,  R)
144
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
145
The Blues Brothers 1980,  R)
146
The Sweet Hereafter 1997,  R)
147
After Hours 1985,  R)
148
The Ice Storm 1997,  R)
149
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
150
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
151
Stephen King's It 1990,  Unrated)
152
Blow-Up 1966,  Unrated)
153
RoboCop 1987,  R)
154
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
155
Moby Dick 1956,  G)
156
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
157
Duck Soup 1933,  Unrated)
158
The Great Dictator 1940,  G)
159
Red Desert 1964,  Unrated)
160
Il Seme dell'Uomo (The Seed of Man) 1970,  Unrated)
161
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) 1962,  Unrated)
162
The Prestige 2006,  PG-13)
163
Babel 2006,  R)
164
The Lives of Others 2006,  R)
165
Captains Courageous 1937,  PG)
166
The Others 2001,  PG-13)
167
Cul-de-Sac 1966,  Unrated)
168
The 'High Sign' 1921,  Unrated)
169
Ex Drummer 2011,  Unrated)
170
Don't Think About it (Non pensarci) 2007,  Unrated)
171
A Dog's Life 1918,  Unrated)
172
Gomorrah (Gomorra) 2008,  Unrated)
173
My Own Private Idaho 1991,  R)
174
Antoine and Colette (Antoine et Colette) 1962,  Unrated)
175
Welcome 2010,  Unrated)
176
One Week 1920,  Unrated)
177
Draquila - L'Italia che trema (Draquila - Italy Trembles) 2010,  Unrated)
178
Dark Star 1973,  G)
179
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
180
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
The film is both too vague and politically correct, so that prefers to do praise to life in general, with its negative aspects, instead of sinking to a radical critique of life of our society (and how we got here), remaining on the surface, so as not to realize the hopelessness of some of the protagonists themselves, and this is very misleading.
On the other hand, however, it's able to move something in you, because it touches the right chord, explaining how the world would be without passion, art, culture and cinema
181
Franklyn 2008,  R)
182
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
183
Monkey Business 1931,  Unrated)
184
La Donna Scimmia (The Ape Woman) 1964,  Unrated)
185
Broken Embraces 2009,  R)
186
Surplus: Terrorized Into Being Consumers 2003,  Unrated)
187
Martyrs 2008,  R)
188
Stella 2008,  Unrated)
189
Nazis: The Occult Conspiracy 1998,  Unrated)
190
Batman 1989,  PG-13)
191
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 1949,  G)
192
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
193
Sacco and Vanzetti (Sacco e Vanzetti) 1971,  PG)
194
L'harem (Her Harem) (The Harem) 1967,  Unrated)
195
The Wizard of Oz 1939,  PG)
196
Mary Poppins 1964,  G)
197
The Howling 1981,  R)
198
Bad Santa 2003,  R)
199
Midnight Run 1988,  R)
200
Cube 1998,  R)
201
The Cameraman 1928,  Unrated)
202
To Die For 1995,  R)
203
I Love You 1986,  Unrated)
204
Sherlock Jr. 1924,  Unrated)
205
Being John Malkovich 1999,  R)
206
Before Sunrise 1995,  R)
207
Sideways 2004,  R)
208
The Exorcist 1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments