My Favorite Movies


  dicentra75's Rating My Rating
1
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
Awesome Movie
2
Chance 2002,  Unrated)
Chance
I'm a BIG fan of this Movie. James and Amber were really good. Its also good to see Andy Hallett without his horns and green face.
3
Cool Money (The Pierre Heist) 2005,  Unrated)
Cool Money (The Pierre Heist)
Really good movie. James Marsters is a GREAT actor.
4
Underworld 2003,  R)
Underworld
AWESOME
5
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Another Great Vampire movie...Big Fan
6
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
7
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
LOVED this movie
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Can't say enough about this movie, but i'm really into the ship and everything that goes with the Titanic.
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Harry Potter movies ROCK
11
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Really intresting movie...
12
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Love this movie.. This was the Very first movie I saw in a Theatre.
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Love it
14
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I really like this movie...They did it very well....
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Good movie. Can't wait for the others to come out
16
Finding Nemo 2003,  G)
17
Slither 2006,  R)
Slither
LOVE this movie.
18
The Goonies 1985,  PG)
19
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
I just LOVED gizmo. He is the best part of the movie.
20
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
This is the movie my husband and I went to on our first date...so of course I would Love this movie.... :)
21
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
My fav. movies of all TIME
22
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
One of the best Christmas movies
23
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
cute halloween movie
24
Clerks 1994,  R)
Clerks
VERY FUNNY
25
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Not as good as the first one...but still Very funny
26
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
FUNNY movie....
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Love Johnny depp
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter Movies ROCK
29
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I don't know but it was a really good movie. Just loved it
30
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
31
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
what can i say its has Vin deisel and Paul Walker...
32
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Harry Potter movies rock
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
34
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i just love this movie..well done
35
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Loved this movie...I thought it was as good as the other 2..johnny depp is awesome
38
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Awesome vampire movie. Love the soundtrack
39
Eragon 2006,  PG)
Eragon
thought the movie was very good..better then I thought it would be. They did the Dragon very well.... :)
40
Flight of the Navigator 1986,  PG)
Flight of the Navigator
I don't know why but I just Love this movie.
41
Shadow Puppets 2007,  Unrated)
Shadow Puppets
Thought this movie was awesome. .JAMES MARSTERS ROCKS...
42
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I just love the t.v show..when i saw that joss whedon was making the movie.. I was so Happy. The Movie is AWESOME. Just Love Jayne
43
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Love this movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments