My Favorite Movies


  dianaernest's Rating My Rating
1
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Astonishing movie! Black and white tones, great music and dialogues!
2
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
Coffee and Cigarettes
Great movie with great stories! Each plot seems simple with a nostalgic and relaxed mood, though everything is like wrapped up by such an aura of a smell of cigarette smoke and coffee!! Wow!!! And of course my favorite scene is the one with Roberto Benigni, whom i adore!
3
Mystery Train 1989,  R)
Mystery Train
Ah! I like this perspective shown by Jarmusch - the perspective of simple one-level America that is seen by the eyes of foreigners! Great!
4
Night on Earth 1991,  R)
Night on Earth
Another Jarmusch's masterpiece! God, every single of his works are just perfect!!! Hehe, I laughed a lot during a segment with Benigni! But, my favourite one is about the guy who is from Germany.
5
Down by Law 1986,  R)
6
Broken Flowers 2005,  R)
7
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
8
Permanent Vacation 1980,  Unrated)
9
Stranger Than Paradise 1984,  R)
10
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
This is the most positive movie of Kar-wai! It is the most touching, romantic and bright movies I've seen in my whole life!
11
2046 2004,  R)
12
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
13
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
14
As Tears Go By 1988,  Unrated)
15
Ashes of Time 1994,  R)
16
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
17
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan)
I adore this movie! It seems very simple, but the mood, tones, music, dialogues, looks, clashes, and just everything just bursts me form inside. Movie perfectly represents my internal mood!
18
Fallen Angels 1995,  Unrated)
19
Before Sunrise 1995,  R)
20
School of Rock 2003,  PG-13)
21
Before Sunset 2004,  R)
22
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
24
Dot the I 2003,  R)
25
Y Tu Mamá También 2001,  R)
26
Amores Perros 2000,  R)
27
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
28
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
29
The Science of Sleep 2006,  R)
30
La Strada (The Road) 1954,  PG)
31
I Vitelloni 1953,  Unrated)
32
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
33
Chi to hone (Blood and Bones) 2004,  Unrated)
34
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
35
Arizona Dream 1993,  R)
36
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978,  R)
37
Dolls 2002,  Unrated)
38
Masculine, Feminine: In 15 Acts 1966,  Unrated)
39
La Dolce Vita 1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments