My Favorite Movies


  dharmabum's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
2
Persona 1966,  Unrated)
3
8 1/2 1963,  Unrated)
4
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
5
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
6
Peeping Tom 1960,  Unrated)
7
Au Hasard Balthazar 1966,  Unrated)
8
GoodFellas 1990,  R)
9
Faces 1968,  R)
10
Casablanca 1942,  PG)
11
The Asphalt Jungle 1950,  Unrated)
The Asphalt Jungle
É sempre difícil quando vou escolher qual é meu Huston do topo, às vezes é Relíquia Macabra, às vezes é O Tesouro de Sierra Madre, dessa vez fico com O Segredo das Jóias.
12
Blow-Up 1966,  Unrated)
13
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
14
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
15
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
16
Apocalypse Now 1979,  R)
17
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
Bande à part (Band of Outsiders)
Anna Karina é paixão eterna. Não é surpresa Godard ter prestado como cineasta apenas enquanto esteve casado com ela e quando ainda se dava bem com o Truffaut.
18
All That Jazz 1979,  R)
19
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
Uma das grandes lástimas da história do cinema é Truffaut ter morrido antes de concluir a saga Antoine Doinel (o seu pequeno Em Busca do Tempo Perdido). Mais de 25 anos depois de sua morte, o alter-ego Leaud ainda vive com seu Doinel a deriva...
20
Faust 1926,  Unrated)
21
Fight Club 1999,  R)
22
Touch of Evil 1958,  PG-13)
23
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
24
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
25
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
26
Suspiria 1977,  R)
27
Black God, White Devil (Deus e o Diabo na Terra do Sol) 1964,  PG-13)
28
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
29
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
30
Foxy Brown 1974,  R)
31
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
32
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
33
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
34
Point Blank 1967,  Unrated)
35
La Jetée (The Pier) 1962,  Unrated)
36
The Innocents 1961,  Unrated)
37
El Topo 1971,  Unrated)
38
The Searchers 1956,  Unrated)
39
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
40
Johnny Guitar 1954,  PG)
41
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
42
Repulsion 1965,  Unrated)
43
City Lights 1931,  G)
44
Vertigo 1958,  PG)
45
À Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) 1963,  Unrated)
46
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
47
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) 1972,  Unrated)
48
Get Carter 1971,  R)
49
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) 1970,  R)
50
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
51
The Seventh Seal ,  Unrated)
52
Sisters 1973,  R)
53
Dog Day Afternoon 1975,  R)
54
Death in Venice 1971,  PG)
55
Modern Times 1936,  G)
56
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
57
Love and Death 1975,  PG)
58
Raging Bull 1980,  R)
59
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
60
Rear Window 1954,  PG)
61
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
62
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
63
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
64
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
65
The Godfather, Part II 1974,  R)
66
Yojimbo 1961,  Unrated)
67
Rio Bravo 1959,  Unrated)
68
The Man with the Golden Arm 1955,  Unrated)
69
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
70
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
71
Mudhoney 1965,  Unrated)
72
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) 1924,  Unrated)
73
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
74
The Naked Kiss 1964,  Unrated)
75
Berlin - Alexanderplatz ,  Unrated)
76
Ulysses 1967,  Unrated)
77
O Bandido da Luz Vermelha (The Red Light Bandit) 1969,  Unrated)
78
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
79
Citizen Kane 1941,  PG)
80
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964,  Unrated)
81
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
82
O Caso dos Irmãos Naves (Case of the Naves Brothers) 1967,  Unrated)
83
Ludwig 1973,  PG)
84
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
85
Meshes of the Afternoon 1943,  Unrated)
86
The Blues Brothers 1980,  R)
87
A Woman Under the Influence 1974,  R)
88
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) 1968,  Unrated)
89
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
90
This Is Spinal Tap 1984,  R)
91
F for Fake 1973,  Unrated)
92
Le Doulos 1963,  Unrated)
93
Dead of Night 1945,  R)
94
Harvey 1950,  Unrated)
95
Cassandra Cat 1963,  Unrated)
96
The Quiet Man 1952,  Unrated)
97
Sullivan's Travels 1941,  Unrated)
98
Singin' in the Rain 1952,  G)
99
Blue 1993,  R)
100
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
101
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972,  Unrated)
102
Freaks 1932,  Unrated)
103
The Man Who Laughs 1927,  Unrated)
104
Twentieth Century 1934,  Unrated)
105
The Lady Eve 1941,  Unrated)
106
Trouble in Paradise 1932,  Unrated)
Trouble in Paradise
I want to see that moon in the champagne.
107
Design for Living 1933,  Unrated)
108
A Nous la Liberté (Liberty for Us) 1931,  Unrated)
109
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
110
Footlight Parade 1933,  Unrated)
111
Bunny Lake Is Missing 1965,  Unrated)
112
La Ronde (Roundabout) 1950,  Unrated)
113
Network 1976,  R)
Network
One of the most perfect films ever made.
114
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
115
Fétiche (The Mascot) 1933,  Unrated)
116
Bluebeard's Eighth Wife 1938,  Unrated)
117
Picassos äventyr (The Adventures of Picasso) 1978,  Unrated)
118
The Life and Death of Colonel Blimp 1943,  Unrated)
119
Black Narcissus 1947,  Unrated)
120
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments