My Favorite Movies


  dharma0139's Rating My Rating
1
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Great movie...about what a parent is willing to do to save his child. It will make you cry!
2
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
One of the movies of all times. Love the photography, they took care of every single detail. Great story (based on true event), shows how horrible the holocaust was.
3
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
4
Gandhi 1982,  PG)
5
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Great movie! I cry every time I see it. Great message...give of ourselves to others without expecting something in return. Excellent performance by Haley Joel Osment.
6
The Color Purple 1985,  PG-13)
7
The Devil's Advocate 1997,  R)
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
9
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
10
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
One of my favorite movies.
11
Braveheart 1995,  R)
12
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Beautiful love story. The kind of story every girl would love to have.
13
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
I love this movie. It shows in a more graphic way the sacrifice Jesus made for us. Excellent performances, photography, scenes, etc.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments