My Favorite Movies


  dhalamar's Rating My Rating
1
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Awesome flick.
2
Night of the Living Dead 1968,  R)
3
Clerks 1994,  R)
4
Clerks II 2006,  R)
5
Dogma 1999,  R)
6
Chasing Amy 1997,  R)
7
Mallrats 1995,  R)
8
Jersey Girl 2004,  PG-13)
9
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
10
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
11
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
21
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
22
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
23
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
24
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
25
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
26
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
27
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
28
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
29
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
30
Dawn of the Dead 1978,  R)
31
Day of the Dead 1985,  Unrated)
32
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
33
Land of the Dead 2005,  R)
34
Jesus Christ Vampire Hunter 2001,  R)
35
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
36
Blood: The Last Vampire 2009,  R)
37
Evil Dead 2 1987,  R)
38
Child's Play 1988,  R)
39
Silo Killer 2002,  Unrated)
40
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
41
The Matrix 1999,  R)
42
The Matrix Reloaded 2003,  R)
43
The Matrix Revolutions 2003,  R)
44
The Animatrix 2003,  Unrated)
45
Resident Evil 2002,  R)
46
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
47
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
48
The Evil Dead 1981,  R)
49
Army of Darkness 1993,  R)
50
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
51
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
52
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
53
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
54
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
55
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
56
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
57
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
58
Friday the 13th 1980,  R)
59
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
60
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
61
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
62
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
63
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
64
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
65
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
66
Jason X 2001,  R)
67
Freddy vs. Jason 2003,  R)
68
Godzilla 2000 2000,  PG)
69
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
70
Godzilla, King of the Monsters! 1956,  Unrated)
Godzilla, King of the Monsters!
The original Japanese version is much MUCH better.
71
Clash of the Titans 1981,  PG)
72
King Kong 1933,  Unrated)
73
Cai yang nu bang zhu (The Guy with Secret Kung Fu) 1981,  Unrated)
74
The Lord of the Rings 1978,  PG)
75
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
76
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
77
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
78
Phantasm 1979,  R)
79
Phantasm II 1988,  R)
80
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
81
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
82
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
The storyline is 99% identical to the Japanese version (they had to change it a little bit due to the American actors of course) and quite a bit toned down compared to the Japanese release, even in the unrated version. But they make up for it with a hell of a lot more of those "gotcha" moments. The first time I saw the scene where Toshio pops up in front of the screen and opens his mouth with that damn cat sound I literally jumped, said "What the f*** was that???" and rewound it to catch it. :)
83
The Grudge 2 2006,  PG-13)
The Grudge 2
This was a decent movie, but in the end, it's a sequel to the American remake, and not a remake of the immensely superior Japanese Ju-On 2. The storyline and everything is much more subdued than the first, and seems watered down to me. Inferior to the first film, and total crap compared to any of the other 5 Ju-On films.
84
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
85
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2)
This movie freaked the hell out of me. Very disturbing, Kayako is frightening as hell. Toshio is spooky in his own right. And I love the fact that these aren't like American ghosts. You DO NOT STOP these ghosts, and if you encounter them, you're a goner. Period. Excellent movie.
86
Ringu 0 2001,  Unrated)
87
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
88
Ringu 2 (Ring 2) 1999,  Unrated)
89
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
90
Chakushin ari 2 (One Missed Call 2) 2005,  R)
91
Pulse 2006,  PG-13)
92
Pulse 1988,  PG-13)
93
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
94
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
95
Batman 1989,  PG-13)
96
Batman Returns 1992,  PG-13)
97
Batman & Robin 1997,  PG-13)
98
Batman: The Movie 1966,  PG)
99
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The ultimate Batman movie. I've only read a few of the comics, but from what I've read of the comics this is the truest to the comic book character that's been done to date. Even if you aren't a Batman fan, this is a good movie. For once they finally portray Batman as this frightening figure. An awesome movie in every sense of the word.
100
Trekkies 1997,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments