My Favorite Movies
| Devarim's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 6 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 7 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 8 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Southland Tales 2006, R)
I have seen it once now, it was awsome.. i have read the prequel saga twice before it, if you havent read it, you will proboly get lost like 2 mins into the movie.. First off, its a massive achivement yet again by richard kelly! I really enjoyed watching it, but it feels like its to much substance in one movie, the origial version that played in cannes was over 3h long, this new one is only 2.15.. cand imagine what they have cut out.. the only thing i dont get is the ending, but i diddnt excpect to either. I am very grateful for this movie and that sony decided to market it after all the frogs in cannes dissed it.. Well, il have to order it on amazon now so i can watch it again! It feels like this is the movie i have been waiting for now like 7 years, and im not disapointed at all.. If its to smart, then your to stupid... |
|
| 10 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |










