My Favorite Movies


  DethRabbit3K's Rating My Rating
1
Suspiria 1977,  R)
2
Johnny Got His Gun 1971,  PG)
Johnny Got His Gun
Honestly, I don't think that I've ever been as deeply affected by a movie as I was by this one. And I can't believe that I had never even heard of it until this week. I always kind of wondered where the sound clips from the one version of Metallica's "One" had come from, and thanks to the miracle that is Wikipedia and me being conveniently placed in front of my computer, I decided to investigate. Truly, there is no justice in this world that this movie should be so difficult to find, but once again, thanks to the wonder of the internet, I promptly found it and watched it as soon as I got the chance. This is an absolutely earth-shattering film that really does not get anywhere near the attention it deserves, as it is not only well-made and well-acted, but it is still as relevant today as it was when it was made. One of the most incredible movies I've ever seen. Seriously.
3
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
4
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
5
Black Christmas 1974,  R)
6
Sleepaway Camp 1983,  R)
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
8
The Wicker Man 1974,  R)
9
American Pop 1981,  R)
10
Blue Velvet 1986,  R)
11
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
12
Buffalo 66 1998,  R)
Buffalo 66
Beautiful, hilarious, and sad all at the same. This movie stays with you for a long, long time.
13
Re-Animator 1985,  R)
14
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
Seriously, I don't care what anyone says, This is one of the greatest horror flicks of the last decade! It's so much fun.
15
Mulholland Drive 2001,  R)
16
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight) 1975,  R)
17
Eraserhead 1977,  R)
18
Heavy Metal 1981,  R)
19
The Exorcist 1973,  R)
20
The Secret of NIMH 1982,  G)
21
Night of the Living Dead 1968,  R)
22
The Last House on the Left 1972,  R)
23
Tromeo and Juliet 1996,  R)
24
Wizards 1977,  PG)
Wizards
Ralph Bakshi is my god.
25
Perfect Blue 1997,  R)
26
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
27
Dawn of the Dead 1978,  R)
28
House of 1000 Corpses 2002,  R)
29
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
30
Reefer Madness - The Movie Musical 2004,  R)
31
Shaun of the Dead 2004,  R)
32
Orgazmo 1997,  R)
33
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2
This is the perfect movie to watch while drinking with friends. It is absolutely hilarious beyond belief.
34
The Rules of Attraction 2002,  R)
35
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
36
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
37
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
As many times as I've seen it, It's still always intense.
38
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
39
Clerks 1994,  R)
40
Sin City 2005,  R)
41
The Nine Lives of Fritz the Cat 1974,  R)
42
Thesis (Tesis) 1996,  R)
43
The Last Boy Scout 1991,  R)
44
The Monster Squad 1987,  PG-13)
45
Godzilla's Revenge 1969,  G)
Godzilla's Revenge
A squeaky little Japanese boy in way too short pants travels to a fantasy-world where Minya, the son of Godzilla, shrinks down to human size and talks to him while they watch stock footage from old Godzilla movies. Then they help defeat a giant cat-monster. What else do you need to know? Get really, really stoned.
46
The Toxic Avenger 1985,  R)
47
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
48
Brain Damage 1988,  R)
49
American Psycho 2000,  R)
50
Frankenhooker 1990,  R)
51
House (Ding Dong, You're Dead) 1986,  R)
52
Club Dread 2004,  R)
53
Death Race 2000 1975,  R)
54
The Elephant Man 1980,  PG)
55
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
56
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
This is probably my favorite Disney movie of all time.
57
RoboCop 1987,  R)
58
Gremlins 1984,  PG)
59
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988,  R)
60
Jason X 2001,  R)
61
Freddy vs. Jason 2003,  R)
62
In the Mouth of Madness 1994,  R)
63
The Devil's Rejects 2005,  R)
64
Spider-Man 2002,  PG-13)
65
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Any movie that has a King Diamond reference is cool with me.
66
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
67
Grandma's Boy 2006,  R)
68
The Stuff 1985,  R)
69
Candyman 1992,  R)
70
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
71
Fritz the Cat 1972,  Unrated)
72
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
73
Spun 2002,  R)
74
Six-String Samurai 1998,  PG-13)
Six-String Samurai
Buddy Holly, sword fights, and a kick-ass soundtrack by the Red Elvises. This movie has it all.
75
Day of the Dead 1985,  Unrated)
76
Wild At Heart 1990,  R)
77
An American Werewolf in London 1981,  R)
78
Wild Zero 2000,  Unrated)
79
Rock & Rule ,  PG)
80
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
81
Tetsuo II: Body Hammer 1992,  R)
82
Terror Firmer 1999,  R)
Terror Firmer
A gore de force.
83
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres 2007,  R)
84
Electric Dragon 80.000 V 2001,  Unrated)
Electric Dragon 80.000 V
This movie is just flat out, balls to the wall crazy! "Dragon Eye" Morrison, a young man prone to fits of rage and surging with electricity (who can also talk to lizards), crosses paths with Thunderbolt Buddha, who punishes those who use electricity by night (?). Yeah that's about all there is to the plot, but this movie doesn't really need a deep plot. It's a crazy, fast-paced, punk rock fueled spectacle that, at only an hour long, will not take up much of your time but will stay with you forever!
85
Love and a .45 1994,  R)
86
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
87
Pet Sematary 1989,  R)
88
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
89
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Great!
90
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
91
Meet the Feebles 1989,  R)
92
My Bloody Valentine 1981,  R)
93
Cool World 1992,  PG-13)
94
3 dev adam (3 Mighty Men) 1972,  Unrated)
3 dev adam (3 Mighty Men)
I promise you, this is the only movie where you will see Spider-Man murder a woman in the shower. It's difficult to track down a good copy of this movie, but it's sooo worth it.
95
I Drink Your Blood 1971,  R)
96
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
This is exactly the Watchmen movie I was hoping to see. It's probably about as close to the comic as you can get without making a tedious 6 hour movie because, let's face it, things that work in comics do not always work in a movie. To tell the truth, I'm a little surprised that they got away with what they did in the movie.
97
Jesus Christ Vampire Hunter 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments