My Favorite Movies


  desoda's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Alien 1979,  R)
3
Aliens 1986,  R)
4
Alien Resurrection 1997,  R)
5
Alien3 1992,  R)
6
Snatch 2001,  R)
7
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
8
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Simply magnificent.
9
Ronin 1998,  R)
10
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
11
The Boondock Saints 2000,  R)
12
Platoon 1986,  R)
13
Bullitt 1968,  PG)
14
Falling Down 1993,  R)
15
Men in Black 1997,  PG-13)
16
Full Metal Jacket 1987,  R)
17
True Lies 1994,  R)
18
Die Hard 1988,  R)
19
Last Action Hero 1993,  PG-13)
20
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
21
The Big Lebowski 1998,  R)
22
Fargo 1996,  R)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
25
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
26
The Terminator 1984,  R)
27
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
28
Clerks 1994,  R)
29
The Princess Bride 1987,  PG)
30
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
31
Office Space 1999,  R)
Office Space
The perfect movie for those of us who work in cubicles all day.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments