My Favorite Movies


  deshem's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
4
Spider-Man 2002,  PG-13)
5
Memento 2000,  R)
6
The Truman Show 1998,  PG)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
The Elephant Man 1980,  PG)
11
The Dark Knight 2008,  PG-13)
12
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
A very fun ride. Hilarious satire on everything that manages to be both disgustingly crude and very intelligent. Fans of the show will appreciate it more, but any can enjoy this.
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
14
Team America - World Police 2004,  R)
15
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
17
Superbad 2007,  R)
18
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
19
Back to the Future 1985,  PG)
20
Aladdin 1992,  G)
21
The Lion King 1994,  G)
22
Toy Story 1995,  G)
23
Toy Story 2 1999,  G)
24
Shaun of the Dead 2004,  R)
25
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Jack Black gives an amazing comedic performance filled with energy and musical vibe. Can watch this movie again and again
26
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Thoroughly enjoyable and hilarious action spoof with a very unique enjoyable style.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments