My Favorite Movies


  DeppxLover's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Edward is beyond Sweetness. He definitely deserves someone to love. A Johnny Depp and Tim Burton movie... how could I not see it? One of the best movies ever made, my favourite, it is sweet. The first time I ever saw it was when I was around six years old and I was fascinated by him. I don't remember if I saw the whole film then, but all I knew is that I wanted to see it again! The film is about a young man named Edward (Johnny Depp) who was created by his inventor that died before he could give him a pair of human hands. Edward lives on his own in a ruined Gothic castle, nearby a pastel-coloured suburb (Suburbia). Ahh wow, the music by Danny Elfman is breath-talking! it inspired me, and still does. It is in some ways, wonderful and happy but also heart-breaking and sad. It goes so well with the movie - everything is perfect. I feel so sorry for Edward, because nobody really likes him, except for the lady that found Edward and invited him into her home. Her family were surprised by him, including their daughter, Kim. Everyone in their neighbourhood judged Edward when they first saw him. Soon later they got to know him, they liked him, like him for his talents, but I think they liked him for the wrong reasons. Towards the end of the film, people started to take advantage of him. This upset me. In the end Edward was forced to go back and live on his own in the castle, where he came from. Everything Edward does fills my eyes with happiness and sadness. It makes me cry every time.
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
What can I say, I think it was Amazing! I loved it. All the characters were great, as useual, it was great to see some new faces though. But I have to say, I still think 1 and 2 were the best!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Finally after three years of waiting, it came out, and i've seen it! I loved Johnny's entrance it was so funny, just like the first entrance in the first movie! Johnny Depp looked gorgeous, as always! I can't decide between the two which is the best but all i know is i can't wait to see the third one, which is coming out 25th May 2007. I loved every bit of the film. His quotes were even better this time! "Oh Bugger!" & "Don't touch my dirt" hahaha! Johnny was so brilliant, i love him! <3
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Love it! i loved all his quotes, Johnny looked hot!
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Magical movie! Tim Burton always does great films! Johnny Depp is so great and funny in it! He's really cute. He plays is character Willy Wonka very well like all of his characters, and he makes me laugh everytime he trys to say parents and when he tells Mike Teavee that he has stop mumbling! hahaha!!
6
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
This was a creepy movie! Theres a horse-man that goes around a small town beheading everyone. Ichabod Crane (Johnny Depp) comes to the town to solve the mystery. This was a a good film in the end. =) Johnny looked so hott!
7
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
This is one of the best but saddest movie ever made. it was really sweet, but it had a sad ending. Johnny Depp is a writer who finds an inspiration from four boys, the sons of Sylvia Davies(Kate Winslet) and writes a play called Peter Pan. At one point in the film, himself and the four boys dressed up as pirates and Johnny added a little Jack Sparrow in it. It made cry so much, a mixture of happiness and sadness, but its a wonderful story, inspired me by many true facts of Johnny Depp. Johnny is amazing in it! i love it!
8
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Seen it! Mort is just to funny! i love it when he talks to his dog and when he sleeps and all his other funny moments. He gets a bit scary at the end, when he tries and does kill his ex wife and her boyfriend. And at the very end when he has the sweetcorn! hehe
9
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Yay! finally seen it! was so great, Tim Burton is amazing! Johnny looked cute, now i know how he looks animated! hehe
10
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
Wow! This is so sweet. I guess i could relate my self to Joon, i know sometimes i can do weird things, eat weird things, which i think might taste nice, for example when she makes peanut butter, cearal and milk milkshakes. i'd like that. I love to paint, i'm quite artie myself. I am always attracted to what people might think as 'weird' or 'odd'. love it when Johnny does his tricks, and i love his smile, thats in all of his movies too. One scene that i love, is when Sam and Joon kiss. Its really sweet. Loved the ending, i'm glad they both ended up living together.
11
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Very thoughtful movie, Gilbert had to do a lot for his family, always caring, loving for them. Never had time for him self.
12
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
i adored this film, it was very romantic and sweet, but also sad. I think it was a wonderful film, Johnny is very handsome. I loved it how how he was very comforting and caring to Vianne and her daughter. He was very sweet.
13
Cry-Baby 1990,  PG-13)
14
Blow 2001,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Want to see this. i love a good scare. love any horror movie.
16
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
17
The Brave 1997,  Unrated)
18
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
loved it! Johnny was funny. he talked funny and he had funny moments, like when he got fustrated. hehe
19
Dead Man 1995,  R)
20
Private Resort ,  R)
21
The Libertine 2004,  R)
22
The Ninth Gate 1999,  R)
23
Nick of Time 1995,  R)
24
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
25
The Man Who Cried 2000,  R)
26
From Hell 2001,  R)
27
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
28
Lost in La Mancha 2002,  R)
29
The Astronaut's Wife 1999,  R)
30
The Source 1999,  Unrated)
31
Before Night Falls 2001,  R)
Before Night Falls
Wanna see this, i want to see Johnny dressed as a women! seen the clips, very funny!
32
Donnie Brasco 1997,  R)
33
Arizona Dream 1993,  R)
34
Cannes Man 1996,  R)
35
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Amazing movie! Tim Burton...wouldn't miss one of his movies! Danny Elfman, love his composing! =)
36
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Tim Burton...love is way of everything. Danny Elfman...love his composing!
37
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Really want to see this.
38
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Saw this when i was quite young, thought it was great! Tim Burton does a great job!
39
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Really, really wanna sea this movie!! Seen the trailer looks so good! YAY!
40
Click 2006,  PG-13)
Click
Been wanting to see this for ages!!! rly wanna see it. its so funny!
41
Step Up 2006,  PG-13)
42
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
I adored this film! the thing that made it the best, was that Hilary and Chad were in it. Their my fav actors. in the film Chad is so sweet and Hilary is so beautiful. =)
43
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
This film was scary, crazy but exciting! its been updated from the 1953 classic horror film. Theres a group of friends on their way to a football game, but it falls into a disaster when they find a pair of murderous brothers in an abandoned small town. I also liked that Chad was in it, he was hot! =)
44
Material Girls 2006,  PG)
Material Girls
This film is going to be the best!! Both Hilary and sister Haylie are playing the role of two heiress sisters that get stripped of their wealth. I realllly wanna see this film!! =)
45
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
Aww so sweet! Holly had a hard time, moving all the time and never had any time for herself. She finally settled down, met new friends and even found a love match. I loved the ending, and wow i loved her red dress she wore to her prom.
46
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
47
Raise Your Voice 2004,  PG)
48
In Search of Santa 2004,  Unrated)
49
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
This was a FAB film! it was really funny, i loved it! =)
50
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
I want to see this film! it looks good.
51
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
This was a chilling thriller! Lisa Reisert (Rachel McAdams) has a flight to Miami where she meets a man called Jackson. He plays all nice and inoccent in the beggining, but when she founds out he was the one sitting next to her on the plane, she got suspicious. He then reveals the real himself as an assasin. This was a great film! =)
52
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
53
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
This film was incredibly funny! i loved it when Shaun and Ed were stuck in the house when a zombie came in and Saun said, "He's got an arm off!" makes me laugh so much! loved it!
54
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
This was a brilliant movie! so interesting! Tom Hanks works for FedEx, he goes on a plane trip with his work, but crashes and he is left on his own, on a stranded island in the middle of nowhere for about three years. So after three years someone found him and brought him back home. it was really sad in the ending because he didn't get to be with his girlfriend, and he had to start a whole new life again, because he lost everything he ever wanted in his life. Great movie!
55
Finding Nemo 2003,  G)
56
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
This movie was really funny! i love it! =)
57
Return to Never Land 2002,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments