My Favorite Movies


  1. dente90
  2. Dennis

All movie make me fell great and I love'em

  dente90's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Best Movie ever made =)
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
cool, hard and lots of action :D
3
300 2007,  R)
300
Extremly cool enviroment and great specialeffects and really nice movie!!
4
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
One of the coolest and funniest actionmovie that have come out in a long time
5
The Dark Knight 2008,  PG-13)
6
Hitman 2007,  R)
Hitman
So fucking awsome movie
7
American History X 1998,  R)
American History X
really great story
8
Crank 2006,  R)
Crank
so fucking funny and so fucking good action:D
9
Shooter 2007,  R)
Shooter
exiting and really good action.
10
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
So fuuucking goood!!!
11
Evil (Ondskan) 2006,  G)
12
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
really cool
13
Romper Stomper 1993,  NC-17)
Romper Stomper
I like Hando:)
14
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
very cool and real fun and the best movie with Jack Black
15
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
So fucking good story
16
Never Back Down 2008,  PG-13)
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Best Thriller Ever made since ...yeah well I don't knw but it's the best :-P
18
Superbad 2007,  R)
Superbad
laugh my ass of xD
19
Rise of the Footsoldier 2007,  R)
20
Next 2007,  PG-13)
Next
really cool
21
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Not the best in the serie but it has the best effects
22
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
The Funniest rock movie ever made:D
23
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
The best T-movie ever
24
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
Makes laugh every time:-P
25
Casino Royale 2006,  PG-13)
26
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
this is a really fun and entertaning movie
27
Rocky IV 1985,  PG)
28
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
It wasen't that good that i thought
29
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Cool movie with Mel Gibson
30
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
really cool car movie
31
Tomten är far till alla barnen (In Bed With Santa) 1999,  Unrated)
Tomten är far till alla barnen (In Bed With Santa)
One of Sweden's best comedy ever:D
32
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
absolutly the best of Family Guy:-)
33
Saving Private Ryan 1998,  R)
34
The Patriot 2000,  R)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Cool movie
37
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
fun but not the best of them
38
Rush Hour 1998,  PG-13)
39
Ice Age 2002,  PG)
40
V for Vendetta 2006,  R)
41
Jackass: Number Two 2006,  R)
42
Pathfinder 2007,  R)
43
Constantine 2005,  R)
44
Saw 2004,  R)
45
Saw II 2005,  R)
Saw II
good horror movie ever hopes the 3rd is better
46
Saw III 2006,  R)
47
Saw IV 2007,  R)
48
Shrek 2001,  PG)
49
Kingdom of Heaven 2005,  R)
50
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
cool movie
51
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
nice but little for kids then adults
52
Good Luck Chuck 2007,  R)
53
King Arthur 2004,  PG-13)
54
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
really good
55
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
56
Pigs 2007,  R)
57
Hot Fuzz 2006,  R)
58
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
not the best in the triology but still amazing
59
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
One of the best westren I ever seen :-D
60
Beowulf 2007,  PG-13)
61
TMNT 2007,  PG)
TMNT
The coolest green guys ever:D
62
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Really good
63
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
very funny if u have some sense of humor
64
Iron Man 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments