My Favorite Movies


  denimar92's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
2
Penny Serenade 1941,  G)
3
The Parent Trap 1998,  PG)
4
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
5
Houseboat 1958,  Unrated)
6
Eloise at Christmastime 2003,  Unrated)
7
My Fair Lady 1964,  G)
8
Eloise at the Plaza 2003,  G)
9
Singin' in the Rain 1952,  G)
10
This Is the Army 1943,  PG)
11
The Prisoner of Zenda 1952,  Unrated)
12
At War with the Army 1950,  G)
13
Pride and Prejudice 2005,  PG)
14
Sense and Sensibility 1995,  PG)
15
Mansfield Park 1998,  PG-13)
16
Northanger Abbey 2007,  Unrated)
17
Emma 1996,  PG)
18
Emma 1996,  Unrated)
19
Jane Eyre 1997,  Unrated)
20
The Stooge 1952,  Unrated)
21
The Caddy 1953,  Unrated)
22
The Amazing Quest of Ernest Bliss (The Amazing Adventure)(Romance and Riches) 1936,  G)
23
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
24
Mary Poppins 1964,  G)
25
Those Magnificent Men in Their Flying Machines 1965,  G)
26
Night at the Museum 2006,  PG)
27
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
28
RV 2006,  PG)
29
Lassie 2005,  PG)
30
Lassie 1994,  PG)
31
Lassie Come Home 1943,  G)
32
Courage of Lassie 1946,  G)
33
Son of Lassie 1945,  G)
34
The Magic of Lassie 1979,  G)
35
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
36
Love's Abiding Joy 2006,  PG)
37
Love's Long Journey 2005,  Unrated)
38
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
39
The Christmas Shoes 2002,  Unrated)
40
Little Secrets 2002,  PG)
41
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005,  R)
42
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
43
Shall We Dance 2004,  PG-13)
44
Anna and the King 1999,  PG-13)
45
It's a Wonderful Life 1946,  G)
46
Anne of Green Gables 1985,  G)
47
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
48
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
49
International Velvet 1978,  PG)
50
Hello, Dolly! 1969,  G)
51
The Princess Diaries 2001,  G)
52
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
53
It Happened One Night 1934,  Unrated)
54
Doubt 2008,  PG-13)
55
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
56
The Ant Bully 2006,  PG)
57
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
58
Prime 2005,  PG-13)
59
Adaptation 2002,  R)
60
Music of the Heart 1999,  PG)
61
Before and After 1996,  PG-13)
62
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
63
The River Wild 1994,  PG-13)
64
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
65
Defending Your Life 2001,  PG)
66
Postcards from the Edge 1990,  R)
67
She Devil 2001,  PG-13)
68
She-Devil 1989,  PG-13)
69
Evil Angels (A Cry in the Dark) 1988,  PG-13)
70
Heartburn 1986,  R)
71
Plenty 1985,  R)
72
Out of Africa 1985,  PG)
73
Falling in Love 1984,  PG-13)
74
Silkwood 1983,  R)
75
Sophie's Choice 1982,  R)
76
Alice at the Palace 1982,  Unrated)
77
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
78
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
79
The Seduction of Joe Tynan 1979,  R)
80
The Deer Hunter 1978,  R)
81
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
82
Summer School 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments