My Favorite Movies


  demu's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
....I can't talk about it...
2
Snatch 2001,  R)
Snatch
great...really great....me like this movie...
3
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Hey it's High Schooll..."thats what I'm talking about"
4
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
another great movie that sometimes gets put on just so i can hear the music. I wonder if he ever saw the map tattooed on Deb's head???
5
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
I rekon coffee makes me a might nervous when I drink it.
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
The music is really neat...sometimes I watch it or put it on just to hear the music....My favorite line is "the cat likes to overhear children's stories"
7
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
8
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
love this
9
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
10
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
really good.
11
Groundhog Day 1993,  PG)
12
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
13
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Good movie...plus zombie like guys...kind of like a militant disease if you catch it you want to kill who ever isn't like you.
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
15
Man on Fire 2004,  R)
16
Sin City 2005,  R)
17
The Fifth Element 1997,  PG-13)
18
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
i think I've been in that bathroom...
19
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
WooHoo
20
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
frog eaters.
21
Spirited Away 2001,  PG)
22
The Departed 2006,  R)
The Departed
didnt expet to like this movie so much ecpecially with DiCaprio in it but he did a good job it was a good movie.
23
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
24
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
More stupid funny but still like it.
25
Yellowbeard 1983,  PG)
Yellowbeard
"The" Pirate Movie...
26
The Wind and the Lion 1975,  PG)
The Wind and the Lion
A little cheezy I suppose... saw it when I was a kid still like it.
27
Subway 1985,  R)
Subway
the dubbed English version isn't as good there seems to be information left out.
28
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
Best Christmas movie evr...well this and Soylent Green.
29
Office Space 1999,  R)
30
Shakes the Clown 1992,  R)
Shakes the Clown
"...brown smooth and easy to spread."
31
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
Two Dollars!
32
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
Wes Anderson does it again.
33
Rushmore 1998,  R)
34
Ghost World 2001,  R)
35
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
36
High Fidelity 2000,  R)
37
Burn After Reading 2008,  R)
Burn After Reading
Great

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments