Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  demmihaas's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
this movie is sooooooooooo sad then sweet.
2
Pulp Fiction 1994,  R)
3
Wedding Crashers 2005,  R)
4
Pretty Woman 1990,  R)
5
Mean Girls 2004,  PG-13)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
8
Little Miss Sunshine 2006,  R)
9
Remember the Titans 2000,  PG)
10
Shrek 2001,  PG)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
i will always love this movie
13
Jurassic Park 1993,  PG-13)
14
Bee Movie 2007,  PG)
15
Hoodwinked 2006,  PG)
16
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
17
Meet the Robinsons 2007,  G)
18
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
19
WALL-E 2008,  G)
20
Shark Tale 2004,  PG)
21
Finding Nemo 2003,  G)
22
The Incredibles 2004,  PG)
23
White Chicks 2004,  PG-13)
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
25
A Cinderella Story 2004,  PG)
26
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
27
Another Cinderella Story 2008,  PG)
28
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
29
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella 1976,  G)
30
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
one of my all time fav. movies
31
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
32
The Little Mermaid 1998,  Unrated)
33
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
34
Hans Christian Andersen's The Little Mermaid (Andasen dôwa ningyo-hime) 1975,  G)
35
Rusalochka (The Little Mermaid) 1976,  G)
36
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments