Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  demmiescasino's Rating My Rating
1
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
excellent
2
Dao (The Blade) 1995,  Unrated)
Dao (The Blade)
excellent
3
Blade II 2002,  R)
Blade II
excellent
4
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
excellent
5
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
excellent
6
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
excellent
7
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
excellent
8
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)
9
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
10
Apocalypto 2006,  R)
11
The Marine 2006,  PG-13)
12
Full Metal Jacket 1987,  R)
13
Enemy at the Gates 2001,  R)
14
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil 2006,  R)
15
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
one hell of a movie
16
TMNT 2007,  PG)
TMNT
excellent
17
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
excellent
18
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
excellent
19
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
excellent
20
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
Shattered (Butterfly on a Wheel)
excellent
21
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
excellent
22
Body of Lies 2008,  R)
Body of Lies
excellent
23
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
The 300 Spartans
I LOVE THIS MOVIE! IT'S THE BEST
24
Traitor 2008,  PG-13)
Traitor
excellent
25
Sharpshooter 2007,  Unrated)
Sharpshooter
excellent
26
Felon 2008,  R)
27
Punisher: War Zone 2008,  R)
Punisher: War Zone
excellent
28
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
excellent
29
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
excellent
30
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
excellent
31
Underworld 2003,  R)
Underworld
excellent
32
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
excellent
33
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
excellent
34
Taken 2008,  PG-13)
Taken
excellent
35
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
excellent
36
Bolt 2008,  PG)
Bolt
excellent
37
Fearless 1993,  R)
Fearless
excellent
38
Doomsday 2008,  R)
Doomsday
excellent
39
Next 2007,  PG-13)
Next
excellent
40
Push 2009,  PG-13)
Push
excellent
41
Ghost Rider 2007,  PG-13)
42
Transporter 3 2008,  PG-13)
43
Death Race 2008,  R)
44
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
45
Hellboy 2004,  PG-13)
46
Hellboy Animated: Sword of Storms 2006,  Unrated)
47
Babylon A.D. 2008,  PG-13)
48
Batman Begins 2005,  PG-13)
49
Legends of the Dark Knight: The History of Batman 2005,  Unrated)
50
Awake 2007,  R)
51
Iron Man 2008,  PG-13)
52
Iron Man 2 2010,  PG-13)
53
The Invincible Iron Man 2007,  PG-13)
54
One Missed Call 2007,  PG-13)
55
Shutter 2008,  PG-13)
56
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
57
Eagle Eye 2008,  PG-13)
58
The Eye 2008,  PG-13)
59
Vantage Point 2008,  PG-13)
60
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
61
The Bank Job 2008,  R)
62
Stealth 2005,  PG-13)
63
Smokin' Aces 2007,  R)
64
The Godfather 1972,  R)
65
The Godfather, Part II 1974,  R)
66
The Godfather, Part III 1990,  R)
67
The Last Don 1997,  R)
68
Scarface 1983,  R)
69
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
70
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
71
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
72
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
73
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
74
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
75
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
76
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
77
Snakes on a Plane 2006,  R)
78
Stardust 1974,  Unrated)
79
Prison Break 1938,  Unrated)
80
Madagascar 2005,  PG)
81
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
82
Surf's Up 2007,  PG)
83
The Terminator 1984,  R)
84
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
85
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
86
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
87
Transformers 2007,  PG-13)
88
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
89
Troy 2004,  R)
90
Barbershop 2002,  PG-13)
91
Barbershop 2 - Back in Business 2004,  PG-13)
92
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
93
Bride of Chucky 1998,  R)
94
Seed Of Chucky 2004,  R)
95
X-Men 2000,  PG-13)
96
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
97
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
98
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
99
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
100
Van Helsing 2004,  PG-13)
101
Cars 2006,  G)
102
Cars 2 2011,  G)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. demmiescasino
    demmiescasino posted 2 years ago

    I can be obsessed with movies @ times! Pls do Mind Me!