My Favorite Movies


  delharvey's Rating My Rating
1
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) 2005,  Unrated)
2
Snow Cake 2006,  Unrated)
3
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
4
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
5
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
6
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
7
Cheung fo (The Mission) 1999,  Unrated)
8
Girl on the Bridge (La Fille sur le Pont) 1999,  R)
9
This is My Father 1998,  R)
10
Payback: Straight Up - The Director's Cut ,  R)
11
Zatoichi In Desperation 1972,  Unrated)
12
Sin City 2005,  R)
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
14
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
15
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Excellent characters and dialogue, a contempo-noir plot which is why people find it weak, but it works, yo.
16
Snatch 2001,  R)
Snatch
Ritchie's best thus far. Incredible editing, acting, and cinematography. The script is a snapper!
17
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Should get best picture and best supporting actor (Ledger)!!
18
Iron Man 2008,  PG-13)
19
The Third Man 1949,  Unrated)
20
Omagh 2004,  PG-13)
21
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
One of the best horror flix of the 80's, and a classic tongue-in-cheek parody of all the zombie/horror/sci fi films that came before.
22
The Maltese Falcon 1941,  PG)
23
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
24
Once 2007,  R)
Once
So far, the best movie of 2007.
25
Fast Food Nation 2006,  R)
26
Little Miss Sunshine 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments